واكنش سرپرست وزارت كشاورزی به شایعه آفلاتوكسین

واكنش سرپرست وزارت كشاورزی به شایعه آفلاتوكسین

به گزارش فی بگیر سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در واكنش به شایعه شیرهای آلوده به آفلاتوكسین اظهار داشت: تمام محصولات غذایی توسط وزارت بهداشت كنترل می شود؛ بنابراین اطمینان می دهم مردم با خیال راحت محصولات تولید شده را مصرف كنند و هیچ تولیدی خارج از استانداردهای تعیین شده نیست. نمی دانم چرا برخی افراد به خود اجازه می دهند جامعه را بی جهت نگران كنند؟!


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، عباس كشاورز در حاشیه هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده های كشاورزی در پاسخ به اینكه محصولات كشاورزی و دامداری چقدر از سلامت برخوردار هستند؟ اظهار داشت: به همان اندازه كه مراقب تولید هستیم، بیشتر از آن مراقب كیفیت تولیدات هستیم. موسسات ما از سوی وزارت جهاد كشاورزی و بیشتر از ما وزارت بهداشت همه چیز را تحت كنترل دارد. اطمینان می دهم كه هیچ تولیدی خارج از استانداردهای تعیین شده نیست و مردم با خیال راحت محصولات تولید شده را مصرف كنند.
وی با بیان این كه محصولات غذایی كه وارد كشور یا در داخل تولید می شوند توسط وزارت بهداشت كنترل می شود، اظهار داشت: ما به سلامت جامعه حساسیت نشان می دهیم و سلامت جامعه تحت كنترل است و نمی دانم چرا برخی افراد به خود اجازه می دهند جامعه را بی جهت نگران كنند.
كشاورز با اشاره به اینكه استانداردهایی كه در كشور تدوین می شود سخت گیرانه است، اظهار داشت: حتی یك كیلوگرم از ذرت های آلوده هم وارد كشور نشده است و نباید جامعه را بی جهت نگران كرد و این صحبت ها خوب نیست، چونكه جامعه نیازمند توجه و آرامش بیشتر است.
او همینطور به سرانه مصرف نهاده های كشاورزی در كشور اشاره و اظهار نمود: حدود ۳۰ هزار تن به صورت متوسط مصرف آفت كش داریم و بیشتر از ۸۰ درصد این نهاده ها در داخل كشور تولید می شود.
كشاورز تصریح كرد: هرزمان سازمان حفظ نباتات تشخیص دهد كه ظرفیت تولید داخلی آفت كش ها به اندازه رفع نیاز كشور است، واردات آنرا ممنوع می نماییم. در یك مورد هم این اقدام صورت گرفت.
وی افزود: مصرف كود نیز، نزدیك به سه میلیون و ۱۰۰ هزار تن است و بیشتر از دو میلیون و ۶۰۰ هزارتن در داخل كشور تولید می شود.
كشاورز همینطور در پاسخ به اینكه در تولید نهاده بذر چقدر خودكفا هستیم؟ اظهار داشت: غیر از بذر سبزی و صیفی، در تولید بقیه بذرها خودكفا هستیم.
به قول وی، اقدام مشتركی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شده است كه این بذرهای مورد نیاز هم تولید داخل شوند.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی طی سخنرانی خود در این نمایشگاه به نهاده های كشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: طبق برآوردهای موسسه گیاه پزشكی و گزارشات فائو ضایعات ناشی از ضعف مدیریت عوامل خسارت زا بالاست و این نشان داده است كه باید بیشتر به این مورد بپردازیم.
وی با اشاره به اینكه از تنوع كم آفت كش ها خسارت های ناحق می بینیم، اظهار داشت: فضا برای انتقال دانش بسیار زیاد است و تولیدكنندگان باید این فضا را مدیریت كنند و ضمن توجه به تولیداتشان، تنوع آنرا هم بیشتر كنند. موسسه گیاه پزشكی هم پای كار است و مشكل علمی هم وجود ندارد؛ ازاین رو بایستی برای هر عامل خسارت چندین آفت كش وجود داشته باشد.
به قول وی، وابستگی در این بخش، كار ما را سخت می كند و به تلاطم می اندازد. سفارش من این است كه برای ایجاد اشتغال، مدیریت قیمت، انتقال تكنولوژی، ایجاد ارزش افزوده كمك نماییم و تولیدات آفت كش ها را به داخل كشور منتقل نماییم.
كشاورز اضافه كرد: برای مصرف خوب آفت كش ها بایستی سرمایه گذاری صورت گیرد تا زمان مصرف، نوع و... افت كش ها مدیریت شود. همینطور باید از آفت كش هایی استفاده گردد كه آب كمتری مصرف می كنند.
او خاطرنشان كرد: تمایل ما به مصرف آفت كش هایی است كه دوست دار طبیعت هستند. به صورت مثال بایستی مراقب زنبور عسل و حشرات مفید باشیم. باید در این حوزه مدیریت نماییم و از آفت كش های اختصاصی، كم خطرتر و كاراتر استفاده گردد. همینطور بایستی از ظرفیت آفت كش های زیستی كه در كشور وجود دارد هم بهره ببریم.
ایشان در ادامه به وضعیت كود در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: وضعیت كود در كشور بسیار بهتر شده است. در مورد كیفیت آن هم نگرانی وجود ندارد و مانند آفت كش ها كودها هم دارای شناسنامه هستند. طی دو سال و نیم گذشته دوران نگران كننده را پشت سر گذاشتیم اما هم اكنون رنج عناصر فلزات سنگین كودی كه تایید نمی گردد با عددی كه باید باشد كمتر از ۱۰ درصد اختلاف دارد، در حالیكه در گذشته به این شكل نبوده و فاصله بسیار زیاد بود. همینطور تركیب كود هم بهتر شده است و می توانیم علاوه بر افزایش كیفیت محصولات، آنها را از گرما و سرما حفظ نماییم.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی همینطور به اهمیت حضور تولیدكنندگان داخلی هم اشاره نمود و اظهار داشت: در شش سال پیش از چهار میلیون تن كود كه محققان معتقدند باید مصرف شود، ۱.۲ تن مصرف داشتیم كه در این ۱.۲ تن كود مصرفی حدود ۳۵ درصد وابسته بودیم هم اكنون اما ۲.۴ تن كود مصرف می نماییم كه در كمتر از ۱۵ درصد آن وابسته هستیم. همینطور برنامه هایی در دستور كار داریم كه طی یكی - دو سال آینده وابستگی به كود صفر خواهد شد.
وی عنوان نمود كه از كودهای مكمل كه رایج شده استقبال و حمایت می نماییم و مانعی برای ورود این نوع كودها وجود ندارد.
كشاورز همینطور به غنی سازی محصولات با افزایش عناصر تغذیه ای اشاره نمود و اظهار داشت: بایستی روی، منگنز، كلسیم و آهن در عناصر تغذیه ای وارد شود و محصولات غنی شوند.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در بخش دیگری از صحبت هایش به بذر هم اشاره نمود و اظهار داشت: بذر ژنتیك است. دنیا مشكل غذا را با ژنتیك حل كرده است. تولید بذر در كشور در وضعیت خوبی قرار دارد و تولیدكنندگان هم رویكرد خوبی در پیش گرفتند. ما هم تلاش كردیم مقررات را به نفع پشتیبانی از تولید كیفی آسان تر نماییم. تنوع هم بسیار زیاد شده است. كود هم همانند آفت كش ها تجارتی مربوط به بخش خصوصی است و باید از بخش خصوصی حمایت بیشتری شود.
او در آخر اظهار داشت: مشكلی كه در حوزه بذر وجود دارد این است كه در بعضی محصولات وابسته به واردات هستیم. این محصولات از نظر اقتصاد كشاورزی مهم هستند. حدود ۲۹ میلیون تن انواع سبزی و صیفی تولید می نماییم كه همه آنها وابسته به بذر وارداتی است و بایستی حجمی از این واردات به تولید داخل منتقل شود كه این مورد حتی سبب كاهش قیمت هم می شود.1398/11/01
19:16:47
5.0 / 5
3891
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها