ادامه صعود دلار در بازارهای جهانی

ادامه صعود دلار در بازارهای جهانی

فی بگیر: شاخص دلار در بازارهای جهانی كماكان در حال پیشروی است.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، انتظار می رود تا سرانجام بعد از هفده ماه جنگ تجاری، دو اقتصاد بزرگ جهان تا اختتام این هفته بر سر امضای فاز نخست توافق تجاری به یك جمع بندی واحد برسند. مقرر است تا نخست وزیر چین برای این كار راهی واشنگتن شود و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریكا از گفتگوی خود با طرف چینی آگاهی داده است. یك منبع مطلع به رویترز گفته است كه چین متعهد شده واردات خود از آمریكا را تا ۸۰ میلیارد دلار بیشتر كند.
با این وجود در منطقه خاورمیانه بااینكه از شدت تنش ها به میزان قابل توجهی كاسته شده است اما برخی ریسك ها هنوز به قوت خود باقی مانده اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن كشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاكید كرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این كار موافقت كرده است.
ری آتریل، تحلیل گر بازار ارز در بانك ملی استرالیا اظهار داشت: معامله گران منتظر روشن شدن ابعاد توافق تجاری هستند، هر چند دلیلی وجود ندارد كه موقعیت دلار در مقابل ارزهای امن تضعیف شود.
شاخص دلار كه نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با افزایش ۰.۱ درصدی نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۱۰واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانك سوئیس معادل ۱.۰۳۳۲ دلار اعلام گردید.
روابط آمریكا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری كماكان متشنج است و بعد از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریكا، تنش ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از كشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یك سپر دفاعی در مقابل تحریم ها تشكیل دهند. از طرف دیگر نیز فرانسه آمریكا را تهدید كرده است كه در صورت عملی شدن افزایش تعرفه ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریكا خواستار بازگشت به میز مذاكره شده است.
جولیان امانوئل، استراتژیست ارشد ارزی در موسسه " بی تی جی" اظهار داشت: نگاه معامله گران حالا به خاورمیانه و چین دوخته شده است. درباب چین اطمینان خاطر بیشتری وجود دارد و احیانا به دنبال امضای فاز نخست توافق تجاری، رشد اقتصادی این كشور تقویت خواهد شد.
در آخرین دور از معاملات، پوند با ریزش ۰.۰۷ درصدی نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۰۳۰ دلار مبادله شد. یورو نیز برای سومین روز متوالی نزولی شد و به ۱.۱۱۲۹ دلار رسید. همین طور هر دلار آمریكا به ۱.۳۰۵۹ دلار كانادا كم شد. در مقابل همتای سنگاپوری، هر دلار به ازای ۱.۳۴۷۶ دلار سنگاپور مبادله شد.
تحولات انگلیس نشان میدهد كه باید منتظر اتخاذ موضع سرسختانه تر از جانب لندن در مقابل بروكسل به دنبال پیروزی تاریخی محافظه كاران در انتخابات بود. احیانا انگلیس خواستار گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا درباب توافقات تجاری، بانكی و گمركی خواهد شد. مجلس جدید انگلیس با اكثریت قاطع آرا به لایحه دولت برای ترك اتحادیه اروپا تا ۳۱ ژانویه سال آینده رای مثبت داد تا برگزیت یك گام بزرگ به سرانجام خود نزدیك شود. با این وجود بعضی از مسئولین اروپایی نسبت به طولانی شدن دوران گذار در صورت تغییر موضع انگلیس آگهی داده اند.
اورسلا فون در لین، رئیس كمیسیون اروپا با تغییر موضعی آشكار گفته است كه اتحادیه اروپا شاید مهلت زمانی مذاكرات با انگلیس را تمدید كند. موضع گیری جدید مقامات مالی و درایی انگلیسی نیز نشان میدهد كه بودجه سال ۲۰۲۰ متمركز بر تقویت زیرساخت ها و افزایش هزینه های دولتی در بخش های آموزشی و درمانی خواهد بود كه به معنای در نظر گرفتن یك دوره گذار طولانی برای برگزیت خواهد بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۱ درصد كاهش به ۱۰۹.۹۴۹۲ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریكا به ازای ۱.۴۴۹۲ دلار مبادله شد. هم چنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۶۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1398/10/25
16:45:34
5.0 / 5
4396
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها