عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاك و آب:

منعی برای صادرات خاك های معدنی غیر زیست ‎پذیر وجود ندارند

منعی برای صادرات خاك های معدنی غیر زیست ‎پذیر وجود ندارند

به گزارش فی بگیر ایسنا/چهارمحال و بختیاری عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاك و آب كشور با اشاره به اینكه مانعی برای صادرات خاك های معدنی غیر زیست ‎پذیر وجود ندارند، اظهار داشت: صادر كردن خاك های مولد، حاصل خیز و زیست پذیر اكیدا ممنوعست و در قانون جامع خاك هم كه در سال قبل تصویب شده بر این امر تاكید گردیده است.


حمید قیومی محمدی ۱۰ آذرماه در سومین همایش خاك چهارمحال و بختیاری، اظهار نمود: خاك جزء مهم ترین سرمایه های هر سرزمینی است كه این منابع در مقیاس سن بشر به وجود نیامده بلكه هزاران سال طول كشیده تا همه فرایندهای خاك ساختی طی شود.
وی اضافه كرد: سالهاست مخاطرات بسیار جدی و فلج كننده ای خاك های كشور و حتی سیاره زمین را تهدید می كند برخی مخاطرات متاثر از بارگذاری های آمایش نشده و ناپایداری است كه انجام شده است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاك و آب بیان كرد: متاسفانه در كشور فعالیت های صنعتی بدون مطالعه ای جانمایی می شود كه این عوامل تهدیدات جدی را برای خاك كشور به وجود آورده است، همین طور انجام برخی فعالیت های كشاورزی پتانسیل تولیدی خاك های كشور را تهدید می كند.
قیومی محمدی افزایش شوری خاك ها به سبب استفاده بی رویه از آنها، تغییر اقلیم، كاهش بنیه غذایی خاك، فقیر شدن خاك ها و تغییر كاربری اراضی كشاورزی خصوصاً در اطراف كلان شهرها و سكونتگاه های بزرگ را از دیگر مخاطراتی دانست كه خاك های كشور را تهدید می كند.
عضو انجمن علوم خاك ایران اظهار داشت: لازم است نقشه های خاك در مقیاس مدیریت پذیر یك بیست وپنج هزارم تهیه و در اختیار بهره برداران قرار گیرد، همین طور آموزش جدی به تمام بهره برداران كشور ارائه شود تا بدانند جایگاه خاك فراتر از صحبت هایی است كه گاها بیان می شود، زمانی كه صحبت از خاك می شود منظور خاك گلدان نیست، بلكه منظور خاك های در یك حوضه آبریز است.
وی اضافه كرد: باید فعالیت منابع طبیعی در چهارمحال و بختیاری كه قسمتی از زاگرس میانی است در اولویت باشد بدین سبب باید در جانمایی هرگونه فعالیت كاربری به سبقه منابع طبیعی كوشش كرد.
قیومی محمدی با اشاره به اینكه متاسفانه در زمینه خاك های كشور غفلت ملی صورت گرفته كه باید این امر جبران شود، اظهار داشت: مادر خاك های كشور زاگرس و البرز است، بدین سبب خاك ها از كوهستان ها، جنگل ها و مراتع زاییده می شوند، هر جایی كوهستان و بارش وجود داشته باشد زمینه شكل گیری، تكامل و شكوفایی خاك ها وجود دارد.
وی اشاره كرد: بهترین خاك ها در تراس های آبرفتی رودخانه های كشور همچون زاینده رود، كارون و سفید رود وجود دارد.
عضو انجمن علوم خاك ایران با اشاره به اینكه مانعی برای صادرات خاك های معدنی غیر زیست ‎پذیر وجود ندارند، اشاره كرد: صادر كردن خاك های مولد، حاصل خیز و زیست پذیر اكیدا ممنوعست و در قانون جامع خاك هم كه در سال قبل تصویب شده بر این امر تاكید گردیده است.
محمدی قیومی با اشاره به اینكه چهارمحال و بختیاری نیوزیلند ایران است، اظهار داشت: به كادرهای وزارت كشور كه در این استان حضور داند، سفارش می شود نیروهای جوانی كه برای بخشداری ها، فرمانداری ها و برنامه ریزی ‎ها انتخاب می شوند از متخصصان منابع طبیعی باشند، برای اینكه مهمترین مسئله برنامه ریزی و افق آینده این استان، توسعه و گسترش منابع طبیعی است، مبادا نسبت به خاك های استان بی توجهی شود.
منبع:

1398/09/10
21:08:07
5.0 / 5
6559
تگهای خبر: آموزش , توسعه , تولید , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها