گل ارزان گردید

گل ارزان گردید

به گزارش فی بگیر به قول رئیس اتحادیه تولیدكنندگان گل و گیاه استان تهران، قیمت انواع گل نسبت به یك تا دو ماه گذشته كاهش یافته است.


غلامحسین سلطان محمدی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: حالا قیمت انواع گل نسبت به یك تا دو ماه گذشته كاهش یافته بگونه ای كه هم اكنون بازار متعادل تری در این محصول داریم اما با وجود كاهش قیمت، تقاضا برای خرید گل همچنان پایین است.
وی افزود: هم اكنون با وجود اتمام ایام محرم و صفر و شروع اعیاد و جشن ها، تقاضای قابل توجه ای برای این محصول نداریم.
سلطان محمدی با اشاره به اینكه كشور چهار فصل ما شرایط پرورش گل و گیاه را دارد، اضافه كرد: واردات گل هیچ زمانی برای كشور مناسب نبوده و البته ما هم خواستار ممنوعیت واردات نیستیم، بلكه خواهان این هستیم كه واردات این محصول با عنایت به سرانه مصرف داخل كشور صورت بگیرد. ضمن اینكه اگر بخواهیم در این زمینه صادرات داشته باشیم باید میزان گلخانه های مدرن را افزایش بدهیم.
وی با اشاره به اینكه در شش ماهه دوم سال صادرات بهتری در این زمینه داریم، تصریح كرد: اگر با این میزان تولید گل در كشور صادرات داشته باشیم، مصرف كننده ضرر می كند چون با این میزان تولید در كشور نمی توانیم نیاز داخل را تأمین نماییم.
رئیس اتحادیه تولیدكنندگان گل و گیاه استان تهران با انتقاد از واردات بی رویه گل به كشور، تصریح كرد: ما نباید به خارج از كشور وابسته باشیم كه همه چیز را وارد نماییم، بلكه باید شرایط را طوری فراهم نمود تا آن چیزی را كه می توان در داخل تولید كرد را، خودمان تولید نماییم تا در این صورت هم باعث اشتغالزایی و درآمدزایی برای كشور شود و هم ارزی از كشور برای واردات خارج نشود. زمانی كه صادرات محدودی داریم باید تلاش نماییم تا واردات این محصول را كاهش دهیم.
وی افزود: معادل ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار صادرات در شش تا هفت ماهه نخست سال جاری داشته ایم كه مقصد بیشتر این صادرات به كشورهای حوزه خلیج فارس بوده است. بیشترین صادرات گل را به كشور عراق و مقداری هم به افغانستان و پاكستان داریم.
سلطان محمدی سرانه مصرف گل در كشور را معادل ۱۵ شاخه گل دانست و اظهار داشت: در سال وقتی كه ما ۲.۵ میلیون شاخه گل تولید می نماییم این میزان تولید در كشور مصرف نمی گردد. ما در تولید گل و گیاه در جهان مقام هفدهم و در صادرات مقام ۱۰۶ یا ۱۰۷ ام را داریم كه این نشان دهنده این است كه صادرات ما در این زمینه ضعیف است.1398/08/23
10:19:41
5.0 / 5
4978
تگهای خبر: تولید , دلار , صادرات , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها