بهره برداری ۸ شهرداری از نانوپودر مرگ موش غیر سمی

بهره برداری ۸ شهرداری از نانوپودر مرگ موش غیر سمی

به گزارش فی بگیر یكی از شركت های دانش بنیان به فرمولاسیون نانوپودر غیرسمی برای از بین بردن موش ها دست یافت و مكانیزم اثر آن بگونه ای است كه موش با مصرف این نانو پودر گرفتار انسداد دستگاه گوارش و ایست قلبی می شود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، موش یكی از باهوش ترین رده پستانداران است كه دارای تنوع نژادی در كره زمین است و از مهمترین نژادهای آن می توان به موش های "نروژی"، "سیاه" (رت)، "كور"، "صحرایی"، "خانگی" و "فاضلابی" اشاره نمود كه همراه انسان در جوامع شهری و روستایی زندگی می كنند. هر موش در روز ۶۰ گرم غذا را خورده و هضم می كند و در طول سال به ۲۲ تا ۲۵ كیلوگرم مواد غذایی و دانه ای نیاز دارد.
به منظور برآورد تعداد موش های یك مكان می بایست تعداد موش رؤیت شده را در عدد ۲۰ ضرب نماییم. زمان حاملگی هر موش ۲۱ تا ۲۳ روز است كه سالانه ۴ تا ۶ دوره زایمان دارد؛ ضمن آنكه هر موش در یك دوره زایشی، تعداد ۶ تا ۱۲ بچه موش را به جمعیت خانواده خود اضافه می كند.
مهمترین منابع غذایی موش انبارهای غله، مزارع، باغات، سالن های مرغداری و دامداری، كانال های فاضلاب و محل جمع آوری زباله ها است و مهمترین خطرات همجواری انسان و موش، انتقال ۳۵ نوع بیماری مشترك خطرناك همچون "طاعون"، "جذام" و "تیفوس" است كه می توانند از راه ادرار، مدفوع، بزاق دهان و هم انگل هایی كه روی پوست موش زندگی می كنند، به انسال منتقل شوند.
یكی از شركت های دانش بنیان فعال در حوزه نانو به فرمولاسیون نانو پودر غیرسمی كشنده موش دست یافت كه می تواند موش ها را به سرعت از بین ببرد؛ در حالیكه برای انسان، دام و محیط زیست بی خطر است. این محصول به دنبال در خواست شهرداری تهران اجرایی شد.
به علت خطرات استفاده از مرگ موش های رایج، شهرداری تهران به دنبال محصول جدیدی بود كه تنها روی موش ها اثرگذار باشد و خطری برای انسان و دیگر حیوانات نداشته باشد. بر این اساس این شركت دانش بنیان مطالعه بر روی فیزیولوژی موش ها را شروع كرد و در نهایت با شناخت خصوصیت های سیستم گوارش موش، سم ویژه موش ها را تولید كرد. این سم با انجام اصلاحاتی بهبود یافت؛ به صورتی كه هم اكنون می توان آنرا یك محصول بی خطر و موثر برای از بین بردن موش ها دانست.
دوام بالای این سم از مزیت های مهم این محصول به حساب می آید. در حالیكه سم های رایج تنها چند هفته دوام دارند، این سم نانویی می تواند سال ها دوام داشته باشد و در صورت تجزیه شدن هم برای خاك كود به حساب می آید و اثرات مخرب زیست محیطی سم های رایج را ندارد. تركیبات این محصول شامل نانوپودر پاششی "سولفات كلسیم"، "آلژینات"، "ژله گیاهی"، "مواد معدنی"، "مواد پروتئینی"، "چربی" و "طعم دهنده "های مختلف است كه بعد از فرآوری با فناوری نانو در بسته بندی ۱۰۰ گرمی به بهره برداری رسیده است.
اثرگذاری این محصول بگونه ای است كه موش بعد از مصرف، به محل امن خود پناه برده و گرفتار انسداد دستگاه گوارش و ایست قلبی می شود. این پودر مرگ موش برای كشتن گونه های متفاوت موش ها و به صورت وسیعی در مزرعه ها، باغ ها و مكان های ذخیره سازی غذا و مواد فاسدشدنی قابل استفاده می باشد.
این مرگ موش پودری كه در ابعاد نانویی تولید شده است، چسبندگی بیشتری به مواد غذایی دارد. زمانی كه چند موش یك ماده غذایی را می بینند ابتدا یكی از آنها مواد غذایی را مصرف می كند، در صورتیكه در زمان كوتاه بعد از مصرف آن موش از بین برود، باقی موش ها آن ماده غذایی را استفاده نمی كنند، اما این مرگ موش نوین در فاصله زمانی بین یك تا ۴ روز سبب از بین رفتن موش می شود. موش ها این پودر را بعنوان یك ماده غذایی شناسایی و مصرف می كنند. این خصوصیت سبب اثربخشی بیشتر این مرگ موش شده است.
نانو پودر غیرسمی تولید شده در بخش های زراعت و باغبانی و واحدهای تولیدی و خدماتی سرپوشیده مانند سیلوها و انبارهای ذخیره، دامداری ها و مرغداری ها، سالن های سرپوشیده، كارخانجات تولیدی، كارگاه ها، فروشگاه ها، مغازه ها، تأسیسات و اماكن دارای پوشش سقف قابل استفاده می باشد.
شهرداری های تهران، اصفهان، مشهد، گرگان، مازندران، كرج، شهریار و شهرقدس از این تكنولوژی بهره برداری كرده اند.
این شركت در حال توسعه نوعی سم برای دفع "ساس" و "شپش" است كه علاوه بر دفع این انگل ها برای موی سر هم مفید باشد.1398/08/11
11:26:19
5.0 / 5
4301
تگهای خبر: توسعه , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها