یك اقتصاددان عنوان كرد:

پتانسیل صادراتی منطقه و سهم ناچیز ما از آن!! استاندارد یك حلقه واسط اطمینان بخش

پتانسیل صادراتی منطقه و سهم ناچیز ما از آن!! استاندارد یك حلقه واسط اطمینان بخش

به گزارش فی بگیر معاون امور اقتصادی استانداری سمنان اعتقاد دارد كه توجه به استانداردها در كشور پرمخاطره و بلاخیزی همچون ایران امری ضروری و حیاتی می باشد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا-دكتر حشمت الله عسگری در نشستی با فعالان استاندارد كه با حضور مرندی مقدم معاون سازمان استاندارد ایران برگزار گردید از "استاندارد" به مثابه یك حلقه واسط اطمینان بخش نام برد و اظهار نمود: در كشوری همچون ایران كه با انواع مخاطرات طبیعی همچون سیل، زلزله و... دست و پنجه نرم می كند توجه به استانداردها و مقرراتی نظیر آنچه در نظام مهندسی ساختمان مورد تاكید است امری ضروریست.
وی بر ضرورت تعریف استانداردها در همه بخش ها تاكید و خاطرنشان كرد: استانداردسازی فراتر از قوانین جاری در كشور، باید به مطالبه ای عمومی تبدیل و در زمینه آن فرهنگسازی شود.
این اقتصاددان، حركت به سمت "استانداردهای كارخانه ای"را امری ضروری برای اقتصاد و تولید امروز كشور ارزیابی و تصریح كرد: خوشبختانه سازمان استاندارد به سمت ایجاد این استانداردها خیز برداشته است.
وی اطمینان بخشی به مصرف كننده را در ارتقاء تولید موثر دانست و اظهار داشت: فرایند این اطمینان بخشی در چارچوب همین نشان های استاندارد اتفاق می افتد.
پتانسیل صادراتی منطقه و سهم ناچیز ایران از آن
دكتر عسگری ضمن تاكید بر ضرورت پرهیز از استانداردهای دوگانه تصریح كرد: متاسفانه در مقطعی به علت همین دوگانگی ها، میزان مرودات تجاری و اقتصادی ایران با عراق كه از مهمترین شركای تجاری كشور بود به شدت كاهش پیدا كرد چون كه در آن مقطع دو طرف فاقد "زبان مشترك استاندارد" بودند و به علت نبود این استانداردها، عراق برخی استانداردهای خویش را به ما تحمیل كرد كه این رویه در آن مقاطع به تجارت ما صدمه زد.
وی بر لزوم توجه بیشتر به استانداردهای بین المللی تاكید و اظهار نمود: در هر فرآیندی كه قاعده و استانداردها تعریف نشده، كشور گرفتار خسران و زیان شده بنابراین ایجاد چارچوب و استانداردها –چه از نوع الزامی و چه از نوع تشویقی اش- می تواند به بهبود شرایط و روند رو به رشد تولید كمك نماید.
این دكترای اقتصاد پتانسیل صادراتی ایران در منطقه را افزون بر 2000میلیارد دلار اعلام و تصریح كرد: علیرغم این پتانسیل بالا در منطقه، كشور ما توانسته تنها 30 تا 40 میلیارد دلار از این پتانسیل صادراتی را جذب نماید به عبارتی ما به علل مختلف و همچون عدم ارتقاء تولید و استانداردها در گذشته نتوانستیم از ظرفیت بالای بازارهای منطقه استفاده نماییم.
دكتر عسگری تصاحب بازارهای جهانی و منطقه ای را مستلزم تلاش و مساعی بیشتر دانست و اظهار داشت: تصاحب این بازارها نیازمند تلاش بیشتر دولت، مجلس و بخش خصوصی و... است.
لزوم افزایش حساسیت جامعه به استانداردها
وی با اشاره به اهمیت سلامت و ایمنی در كشورها از استاندارد بعنوان دستگاهی مهم در ارتقاء كیفی سلامت و ایمنی یاد كرد و اضافه كرد: چه زیان ها كه در اثر انفجار یك بخاری غیراستاندارد در یك مدرسه دورافتاده یا فرو ریختن پل یا ساختمانی در یك شهر یا روستا به جامعه ما تحمیل نشده بنابراین جدای از نگاه اقتصادی به استاندارد، این مهم از منظر اجتماعی هم بسیار حائز اهمیت می باشد و بنابراین است كه باید تلاش شود تا با فرهنگ سازی، حساسیت جامعه نسبت به استانداردها را افزایش دهیم.
معاون امور اقتصادی استانداری سمنان با اشاره به اینكه تبدیل استانداردها به دغدغه یك سازمان كافی نیست افزود: استانداردسازی باید به یك مطالبه عمومی تبدیل گردد و تا زمانی كه این مهم به مطالبه همه مردم تبدیل نشود نمی توانیم توفیق چندانی داشته باشیم.
عسگری با اشاره به اینكه با تحمیل استانداردها به جایی نمی رسیم از استاندارد به مثابه زبان مشتركی یاد كرد و اظهار داشت: استاندارد یك زبان گفتگو است و این زبان گفتگو باید فرهنگسازی و نشر بیابد.
"استاندارد" یك حلقه واسط اطمینان بخش
معاون استاندار سمنان از استاندارد به مثابه یك حلقه واسط اطمینان بخش یاد كرد و اظهار داشت: نشان استاندارد یك حلقه واسط است كه به مصرف كننده اطمینان می دهد و این اطمینان بخشی و ایجاد ارتباط دوسویه بین تولیدكننده و مصرف كننده سرمایه بزرگی است كه باید پاس داشته شود.
وی تسهیل در ارتباط بین تولیدكننده و مصرف كننده را ضروری خواند و با اشاره به اقدامات خوب سازمان استاندارد در چند سال اخیراظهار كرد: اینكه از راه یك كد 10 رقمی كه ذیل نشان استاندارد مندرج بر كالاها آمده، مصرف كننده می تواند از محل و نام واحد تولیدی و دیگر اطلاعات این بخش اطلاع حاصل كند به معنای آن است كه ارتباط بین این دو تسهیل شده و بنابراین با تداوم این روند و ایجاد گفت وگوی بیشتر بین تولیدكننده و مصرف كننده زمینه برای ارتقاء بیشتر از پیش كیفیت كالاها فراهم می شود.
این مقام مسوول با ابراز خرسندی از فرهنگسازی در مورد استاندارد كالاها در مهدها و مدارس ابتدایی اظهار داشت: باآنكه ما در حوزه های مختلف، راه های نرفته بسیاری داریم اما ورود مفهوم استاندارد به مهدها و مدارس و گفتگو درباره اهمیت و لزوم آن اتفاق خوبی است كه باید آنرا به فال نیك گرفت.



1398/07/30
19:31:53
5.0 / 5
4276
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها