سهم كارگران از دلار ۴۲۰۰ تومانی چقدر است؟

سهم كارگران از دلار ۴۲۰۰ تومانی چقدر است؟

به گزارش فی بگیر رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران تشكیل تعاونی های مسكن كارگری و واگذاری خانه های مسكن مهر تكمیل شده به كارگران را خواهان شد و اظهار داشت: دولت بخشی از دلار ۴۲۰۰ تومانی را برای تامین معیشت و مایحتاج جامعه كارگری اختصاص بدهد.ناصر چمنی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به تشكیل جلسه فردای شورایعالی كار اظهار داشت: بحث اصلی ما در این نشست مسكن و معیشت است و پیشنهادات و نقطه نظراتی هم داریم كه در این نشست مطرح خواهیم كرد. گزارشی هم به دبیرخانه شورا در بحث مسكن فرستاده شده است.

طرح اجاره به شرط تملیك گره گشاست!

وی افزود: ما معتقدیم كه دولت باید به وظیفه عمومی خود در بحث تامین مسكن برای آحاد جامعه بخصوص كارگران عمل كند و مستقیما به بحث مسكن ارزان قیمت كارگران ورود كند. قبلا طرح اجاره به شرط تملیك به اجرا درآمد كه باعث خانه دار شدن خیلی از كارگران شد كه می تواند در شرایط موجود گره گشا باشد ولی تاكید داریم هر طرحی كه در بحث مسكن كارگران عملیاتی می شود باید فرصت و زمینه رانت خواری را از بین ببرد و باعث طولانی شدن پروژه های مسكن نشود.

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران خواستار تشكیل تعاونی های مسكن كارگری شد و اظهار داشت: یكی از طریق های خانه دار شدن كارگران تشكیل تعاونی های مسكن كارگری است تا كارگران با عضویت در این تعاونی ها بتوانند با قیمت ارزان تری صاحبخانه شوند.

چمنی افزود: اگر از كارگران در تاسیس و مدیریت تعاونی های مسكن استفاده گردد بهتر نتیجه می دهد و كارگران در خانه هایی كه مسئول اجرای پروژه های آن هستند ساكن خواهند شد. تعاونی های مسكن خوشنام و با سابقه هم می توانند در بحث ساخت و ساز مسكن كارگران ورود كنند. این كار بهتر از آن است كه دولت پروژه های مسكن را به دست پیمانكارانی بسپارد كه باعث طولانی شدن تكمیل و گرانتر شدن خانه ها و ایجاد رانت خواری و انحصار می شوند.

واگذاری خانه های مسكن مهر تكمیل شده به كارگران

این مقام ارشد كارگری در عین حال بر ضرورت استفاده از ظرفیت تعاونی های مسكن مهر برای خانه دار شدن كارگران تاكید و اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی باید اطلاعات دقیقی از وضعیت خانه های مسكن مهر در شهرها به وزارت كار بدهد و مشخص شود در كدام شهر چند واحد مسكن مهر خالی است و چه تعداد تكمیل و آماده تحویل است تا بر مبنای آن به كارگران فاقد مسكن واگذار شود.

به گفته وی اگر دولت می خواهد در تامین مسكن كارگران موفق شود باید تعاونی های مسكن كارگری را در اجرای آن سهیم كند و طرح را به دست افراد دلسوز و متعهد نسبت به جامعه شریف كارگری بسپارد.

توزیع ماهانه سبد كالا به خانوارهای كارگری

رئیس كانون عالی انجمن های صنفی كارگران درباره تقویت قدرت خرید جامعه كارگری و پیشنهادات كارگران در جلسه فردای شورایعالی كار هم اظهار داشت: چرا جامعه كارگری نباید از این دلار ۴۲۰۰ تومانی كه مولد اصلی تولید است بی بهره بماند؟ دولت برای معیشت جامعه كارگری و جامعه كم درآمد كشور از دلار ۴۲۰۰ تومانی هزینه كند و مایحتاج اولیه خانوارها را ماهانه یا دو ماه یكبار از راه توزیع سبد كالای حمایتی یا پرداخت بن غیرنقدی و كمك از تعاونی های مصرف تامین كند.

به گفته چمنی با بازگشایی مدارس، حقوق یك ماه كارگران صرف خرید كیف و كفش و ثبت نام مدرسه و خرید لوازم التحریر شده و شایسته است كه دولت برای كمك به هزینه های زندگی كارگران بخشی از دلار ۴۲۰۰ تومانی را در این راه هزینه كند.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، داشتن مسكن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی در اصل ۳۱ قانون اساسی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها كه نیازمندترند به خصوص روستانشینان و كارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم آورد. بر مبنای آمارها بیشتر از ۶۰ درصد دریافتی كارگران صرف هزینه های مسكن و اجاره بها می شود
1398/07/01
13:24:55
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: پرداخت , تولید , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها