وزیر صنعت:

در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم

در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم

فی بگیر: وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: 16 ماه است كه در یك جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و باوجود این وضعیت، نهضت ساخت داخل را آغاز كردیم.


به گزارش فی بگیر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رحمانی بیان كرد: ۱۶ ماه است كه در یك جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم و دشمنان هوشمندانه تحریم های ناجوانمردانه ای را برای صنعت و معدن كشور انجام داده اند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه دشمن برای تعطیلی كارخانجات تا در آخر اسفند ۹۷ نقشه كشیده بود، اظهار داشت: برخی پیشبینی های آنها برای انتخاب تحریم ها نیز البته برمبنای وضعیت ما بوده است، مثلاً در فولاد به نسبه خودكفا هستیم، اما الكترود گرافیتی ما وارداتی بود كه به حمدالله با تدبیرات انجام شده از این مرحله عبور كردیم و مثلاً در همین الكترود گرافیتی الان بالای دو تن ذخیره داریم.

در جنگ اقتصادی پیروزمندانه بیرون آمدیم
رحمانی در ادامه خاطرنشان كرد: همانگونه كه در جنگ با دشمن، رزمندگان ما پیروز شدند، از این جنگ اقتصادی هم پیروزمندانه بیرون آمدیم و نگذاشتیم كارخانجات ما تعطیل شوند.
او با اشاره به اینكه البته مشكلات هم وجود دارد، اظهار داشت: مشكلات را باید رفع نماییم و در همین مدت مصوبات خیلی از مجلس و دولت و سران قوه در حوزه های مختلف تولید و صنعت و معدن و بازار گرفتیم و پیشنهادات لازم را هم ارائه دادیم.

با رفع موانع صادرات را افزایش دهیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پتانسیل های موجود كشور، یادآوری كرد: در همین نمایشگاه فرش ماشینی توانمندی های خوبی كه قابل رقابت با دنیا است، ارائه شد و باید از این ظرفیت ها به نحو احسنت استفاده گردد و با رفع موانع صادرات را افزایش دهیم.
رحمانی با تاكید بر صادرات در بعضی حوزه ها مانند صنایع دستی باید چند برابر شود، خاطرنشان كرد: این ارزش افزوده ناشی از هنر دست هنرمند ایرانی است و اینجا بحث مواد اولیه نیست كه بگوییم شامل تحریم شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به گزارش ارائه شده توسط بانك مركزی در جلسه هفته اخیر دولت، بیان كرد: در این گزارش مشخص شد كه رشد منفی ۹ گروه صنعت در سه ماهه چهارم سال ۹۷ به صفر در سه ماهه اول امسال رسید و این نشان داده است كه نقشه دشمنان برای تعطیلی كارخانجات با شكست مواجه گردید.

بر اساس پیشبینی بانك جهانی سال آینده به رشد اقتصادی مثبت دست خواهیم یافت
وی با اشاره به آمار ارائه شده از طرف بانك جهانی نیز، افزود: این بانك پیشبینی كرده كه درصد منفی رشد اقتصادی كشور امسال كاسته می شود و سال آینده به رشد اقتصادی مثبت دست خواهیم یافت.
او با تاكید بر اینكه مانند همان جنگ هشت ساله به وضع موجود نگاه نماییم، خاطرنشان كرد: این روحیه باید در حوزه اقتصاد و تولید بیاید و امسال ما هفت محور كاری برای خود تعریف كردیم كه توسعه و تعمیق ساخت داخل یكی از آنها است كه ذیل آن ۱۰ برنامه داریم كه یكی از آنها نهضت ساخت داخل است.

ممنوعیت واردات ۱۵۰۰ كد تعرفه برای پشتیبانی از تولید داخل
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه سیاست ما این است كه هر كالایی كه در داخل تولید می شود را نگذاریم وارد شود، اظهار داشت: كل كدهای تعرفه واردات ما هشت هزار كد است كه البته دو هزار كد در كشور كاربردی ندارد و از شش هزار كد تعرفه باقیمانده واردات حدود یك هزار و ۵۰۰ كد را به جهت پشتیبانی از تولید داخل ممنوع اعلام كردیم و جلوی واردات بی رویه را گرفتیم.

میز دوم خودرو برای داخلی سازی ۸۰ میلیون یورو آماده برگزاری است
رحمانی با اشاره به برگزاری نمایشگاه ساخت داخل برای نخستین بار، بیان كرد: یكی از برنامه های ما برای ساخت داخل این است كه ۱۰ میلیارد دلار واردات را تا سال ۱۴۰۰ می خواهیم ساخت داخل نماییم.
وی همینطور یادآوری كرد: در میز تعمیق ساخت داخل خودرو كه در آن نمایشگاه برگزار شد، برای داخلی سازی ۸۵ میلیون یورو واردات قرارداد بسته شد و میز دوم برای داخلی سازی ۸۰ میلیون یوروی دیگر نیز آماده برگزاری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینكه در آن نمایشگاه یك شركت دانش بنیان برای نخستین بار برای ساخت مودم اعلام آمادگی كرد، اضافه كرد: این موضوعات باید به خوبی در رسانه ها پرررنگ شود و مقام معظم رهبری نیز روی موضوعات ساخت داخل تاكید دارند.
رحمانی همین طور با تشریح برخی جزئیات برنامه داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار واردات، افزود: یك میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار مربوط به داخلی سازی نساجی و پوشاك و چرم است، ۵۰۰ میلیون دلار مربوط به محصولات سلولزی، صنایع معدنی دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، لوازم خانگی ۶۵۰ میلیون دلار، صنایع خودرو و قطعات وابسته یك میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار است.

برای داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار واردات باید سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری شود
او افزود: برای داخلی سازی این ۱۰ میلیارد دلار واردات باید ۴ میلیارد دلار هزینه (در واقع سرمایه گذاری) صورت گیرد تا كشور از واردات این محصولات بی نیاز شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: داخلی سازی برخی مواد مانند آلومینا، الكترود گرافیتی، لاستیك سنگین(كه ۷۰ درصد بوسیله واردات تامین می شود)، پوشاك و پارچه و چادر مشكی(كه یك كالای فرهنگی به حساب می آید، اما حدود ۸۰ تا ۹۰درصد وابسته به واردات است) به یك دلیلی برای كشور مهم می باشد كه باید پای كار بیاییم.

نهضت ساخت داخل با كار معمولی حل نمی شود
رحمانی با تاكید بر اینكه نهضت ساخت داخل با كار معمولی حل نمی گردد، بیان كرد: پنج واحد لاستیك سنگین از ۱۰ تا ۹۰ درصد در حال اجرا داریم و فقط لازم است دو هزار میلیارد تومان با ۲۵۰ میلیون یورو سرمایه گذاری صورت گیرد تا كشور در این عرصه بی نیاز شود.
او با تاكید بر لزوم ورود انجمنها و تشكل های بخش خصوصی به این حوزه، اظهار داشت: انجمن ها هر كجا توافق كردند ما آمادگی داریم به شرط پذیرش مسئولیت، اختیاراتمان را به آنها تفویض نماییم تا خودشان پای كار بیاییند.

امسال صادرات پیشران تولید خواهد بود
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینكه امسال صادرات پیشران تولید خواهد بود، اضافه كرد: برای حل مشكلات اقتصادی كشور برمبنای فرمایشات مقام معظم رهبری باید تولید ملی جدی گرفته بشود و امسال صادرات خیلی مهم می باشد.

صادرات نباید از مایحتاج ضروری و روزمره مردم باشد
رحمانی، اولویت صادرات را به كشورهای همسایه دانست و اضافه كرد: اما صادرات نباید مایحتاج ضروری و روزمره مردم باشد و این نكته باید مورد توجه واقع شود و باید صادرات از كالاهای مازاد تولیدی كشور صورت گیرد.
او افزود: برخی جاها و مواقع كه ممنوعیت موقت برای صادرات محصولی ایجاد می نماییم به این خاطر است كه زندگی و معیشت و تامین مایحتاج مردم برای ما مهم می باشد و اسم این را نباید تغییرات مداوم بگذاریم.

نباید با صادرات كالای بی كیفیت، آبروی كشور زیر پرسش برود
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاكید بر لزوم صادرات كالای با كیفیت، خاطرنشان كرد: صادرات نكنیم بهتر است تا اینكه بیاییم و كالای غیركیفی را صادر نماییم كه آبروی كشور را زیر پرسش ببرد و من این مورد را همیشه و همه جا مورد تاكید قرار داده ام و دستگاه های ذی ربط رسیدگی به این مورد را مدنظر داشته باشند و در اولویت قرار دهند.

مواد اولیه باید فقط به دست تولیدكننده واقعی برسد
رحمانی با اشاره به اینكه وظیفه داریم از تولید و تولید كننده حمایت نماییم، اظهار داشت: وظیفه داریم مواد اولیه تولیدكننده را به دستش برسانیم و اگر مواد به اندازه همه داشتیم به همه می دهیم ولی اگر به اندازه كافی نداشتیم مواد اولیه را به عدالت باید تقسیم نماییم و مواد اولیه باید فقط به دست تولیدكننده واقعی برسد كه خود انجمن ها باید برای توزیع درست پای كار بیایند.
او با اشاره به برنامه های این وزارتخانه در حوزه اصلاح صنعت خودرو، بیان كرد: رابطه خودروساز و قطعه ساز را آغاز به اصلاح كردیم، قطعه ساز سرمایه ماست و اگر یك مدیر در خودروسازی تغییر كند نباید قطعه سازان هم تغییر كنند.

پیوستن به اوراسیا یك فرصت صادراتی برای كشور است
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پیوستن كشورمان به اوراسیا، اظهار داشت: این یك فرصت صادراتی برای كشورمان است و تشكل های صادراتی استان اصفهان از این فرصت استفاده كنند.
منبع:

1398/06/30
20:24:20
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: اقتصاد , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها