مسیر اصلی گاز روسیه به اروپا به خطر افتاد

مسیر اصلی گاز روسیه به اروپا به خطر افتاد

به گزارش فی بگیر روسیه بعد از حكم یك دادگاه اتحادیه اروپا درباره خط لوله آلمانی اوپال، امكان دارد برای بستن قرارداد چند ساله با این بلوك و اوكراین برای فروش گاز طبیعی تردید پیدا كند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ سقف استفاده شركت گازپروم روسیه از خط لوله اوپال را كه گاز روسیه را از خط نورد استریم به آلمان منتقل می كند بالا برد. شركت گاز دولتی لهستان ضد این تصمیم كه راه را برای برنامه های روسیه به منظور توسعه ظرفیت نورد استریم و دور زدن اوكراین و لهستان بعنوان مسیر ترانزیت گاز می گشود، به اقدام حقوقی دست زد و شكایت نمود.

لهستان كه عمده گاز مورد نیازش را از روسیه وارد می نماید از تصمیم كمیسیون اروپا انتقاد و اعلام نموده بود این تصمیم تامین گاز اروپای مركزی و شرقی را به خطر می اندازد.

تصمیم مذكور برای اجازه استفاده از خط لوله اوپال و همینطور برنامه گازپروم برای ساخت خط لوله نورد استریم ۲ سبب هراس دولت محافظه كار لهستان شده كه پیمان میان همسایگان قدرتمندش یعنی آلمان و روسیه را تهدیدی برای موجودیت خود می بیند.

این حكم كه به تازگی صادر گردیده است و تصمیم اتحادیه اروپا كه به شركت گازپروم روسیه اجازه می داد گاز بیشتری از راه خط لوله اوپال صادر كند را باطل كرد و به این ترتیب، گزینه های شركت گازپروم برای ارسال میلیاردها دلار گاز به بزرگترین بازار خود بدون استفاده از شبكه خط لوله اوكراین را می كاهد.

روسیه، اتحادیه اروپا و اوكراین قرار بود بزودی مذاكراتی درباره قرارداد جدید ترانزیت گاز از راه اوكراین برگزار كنند چونكه قرارداد فعلی امسال تمام می شود. منافع زیادی برای هر كدام از این سه طرف مطرح است. اروپا بیشتر از یك سوم از صادرات گاز طبیعی روسیه را دریافت می كند و گزینه های محدودی برای جایگزینی كامل آن دارد در حالیكه روسیه بخش عظمی از درآمد خارجی خویش را از محل فروش گاز به دست می آورد و اوكراین به شدت به پولی كه بابت صادرات گاز روسیه از راه خاك این كشور دریافت می كند وابسته است.

كاتیا یافیماوا، پژوهشگر موسسه مطالعات انرژی آكسفورد و متخصص مقررات گازی اروپایی در اینباره اظهار داشت: كمیسیون اروپا امكان دارد تصور كند دست قوی تری در مذاكرات دارد اما تصور می كنم این منطق اشتباهی است.

لهستان به صورت موفقیت آمیزی تصمیم كمیسیون اروپا را كه به گازپروم اجازه می داد از عمده ظرفیت خود در خط لوله اوپال استفاده نماید به چالش بكشد. رگولاتور آلمانی Bnetza به این دستور عمل كرد و اعلام نمود صادرات گازپروم از راه خط لوله اوپال باید به نصف ظرفیت آن كاهش پیدا كند و حجم صادرات از راه این خط لوله رو به كاهش گذاشته است.

تحلیلگران دیگر شامل ریستاد انرژی و بلومبرگ نیوفاینانس انرژی اعلام نمودند این تصمیم امكان دارد سبب یك توافق شود چونكه گزینه های گازپروم را محدود می كند. الكساندر نواك، وزیر انرژی روسیه اظهار نمود روسیه این حكم را كه بر وضعیت كلی عرضه انرژی به كشورهای اروپایی تاثیر می گذارد، بررسی خواهد نمود.

به گفته تحلیل گران، گازپروم حتی می تواند حكم دادگاه را عامل بالا رفتن خطر خطر كمبود عرضه در زمستان امسال بداند. این حكم به فشار روی وضعیت عرضه اروپا اضافه می كند و انتظار نمی رفت و زمان اعلام آن كه درست قبل از آغاز مذاكرات سه جانبه روسیه-اوكراین-اتحادیه اروپا بود بسیار عجیب بود. قبل از این حكم، گازپروم این تضمین را داشت كه این ظرفیت را دارد و الان دیگر مطمئن نیست.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آمریكا و لهستان در بین كشورهایی هستند كه در تلاشند مانع پروژه خط لوله گازی نورد استریم ۲ شوند كه ظرفیت خط لوله فعلی را دو برابر می كند و مقرر است تا آخر امسال تكمیل شود اما با مشكلاتی در مورد مجوزهای ساخت روبرو شده است. اگر توافق جدیدی تا آخر سال جایگزین توافق فعلی نشود، صادرات گاز روسیه از راه شبكه گاز اوكراین امكان دارد متوقف شود.

به گفته یافیماوا، جدیدترین حكم دادگاه، روسیه و اروپا را بیشتر از یكدیگر و از توافق ترانزیت ۱۰ ساله اوكراین دور می كند چونكه حسن نیتی كه وجود داشت را تضعیف می كند.
1398/06/28
21:00:11
5.0 / 5
4199
تگهای خبر: توسعه , دلار , شركت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها