اخطار نسبت به تغییر قانونی كه طوفان به پا می كند

اخطار نسبت به تغییر قانونی كه طوفان به پا می كند

به گزارش فی بگیر با عنایت به بررسی لایحه تجارت در مجلس و احتمال تصویب آن، یك اقتصاددان تصریح كرد كه تغییر قانون تجارت ده ها برابر از بهبود فضای كسب و كار مهم تر است و این قانون حدود ۲۰ میلیون نفر را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد؛ ازاین رو تغییرات سریع و بدون ملاحظه آن همچون طوفانی مخرب در فضای اقتصادی خواهد بود.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در حال بررسی و تصویب لایحه ای به نام "لایحه تجارت" هستند كه در صورت تصویب و تبدیل شدن به قانون، ابعاد وسیعی از فعالیت ها و مبادلات اقتصادی همچون قوانین مربوط به قراردادها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.
قانون تجارت شامل بیشتر از ۶۰۰ ماده قانونی می شود كه تغییر در هر كدام از آنها می تواند قاعده تبادلات اقتصادی را از اساس تغییر دهد. نكته مهم در اجرای این تغییرات سرعت آن است؛ بطوریكه در كمتر از چند روز بیشتر از ۳۰۰ ماده قانونی مورد تصویب قرار گرفته است. در این زمینه یك اقتصاددان به بررسی این تحولات پرداخته است.
حامد پاك طینت در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فرآیند تصویب لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تصویب عجولانه لایحه تجارت تبعاتی برای مجموعه اقتصاد و فعالان آن دارد. از سوی دیگر قوای مجریه، مقننه و قضاییه هم با تغییرات جدید تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.
این اقتصاددان با تاكید بر احتیاج به اصلاح و تغییر در قوانین تجارت افزود: با این وجود قوانین جدید باید خصوصیت هایی داشته باشند كه "شفافیت" یكی از آنهاست. بعید است كسی نسبت به اصل تغییرات اعتراضی داشته باشد اما مسئله اصلی چگونگی انجام این تغییرات است.
او قوانین تجارت را مهمترین قوانین اقتصادی كشور ارزیابی كرد و اظهار داشت: قوانین تجارت حداقل ۲۰ میلیون نفر را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد و اگر قرار باشد این قوانین یك شبه تغییر كنند مانند طوفانی مخرب می تواند سبب به وجود آمدن صدمه های جدی شود.
پاك طینت چاره تغییر قانون تجارت را در تغییر تدریجی و مورد به مورد این قانون دانست و اضافه كرد: قبل از هرچیز مركز پژوهش های مجلس، اقتصاددان ها و همینطور اعضای اتاق بازرگانی باید تغییرات جدید را در نظر بگیرند و درباره آن بحث كنند.
او با اشاره به راه اندازی كمیسیونی تخصصی در مجلس برای بهبود فضای كسب و كار افزود: این در شرایطی است كه تغییر قانون تجارت ده ها برابر از بهبود فضای كسب و كار مهم تر است و باید در كمیسیونی تخصصی مورد بحث قرار می گرفت.1398/06/25
13:46:54
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها