كاهش تورم در كشورهای اسكاندیناوی

كاهش تورم در كشورهای اسكاندیناوی

به گزارش فی بگیر نرخ تورم در دانمارك ثابت ماند و در نروژ كاهش پیدا كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اكونومیكس، نرخ تورم نروژ در 12 ماه منتهی به اوت ۲۰۱۹ به ۱.۶ درصد كاهش پیدا كرد كه از ژانویه ۲۰۱۸ تابحال بی سابقه بوده است. این نرخ تورم كه ۰.۲ درصد كمتر از پیشبینی های قبلی و ۰.۳ درصد كمتر از ماه قبل بوده است، بیشتر از همه تحت تأثیر كاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته است كه تورم آن از ۳.۴ درصد در ماه ژوئیه به سه درصد در ماه آگوست كاهش پیدا كرده است.
در میان سایر بخش های تورمی، تورم بخش فرهنگی از ۲.۸ درصد به ۲.۳ درصد و بخش رستوران و هتل داری از ۲.۵ درصد به ۲.۳ درصد كاهش یافته است.
هسته تورمی كه تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به علت نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد در ماه آگوست به ۰.۲ درصد كاهش پیدا كرده است. متوسط نرخ تورم نروژ در بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۹ معادل ۴.۵۸ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۵۱ با ۱۸.۹ درصد و كمترین تورم هم مربوط به ژانویه ۲۰۰۴ با منفی ۱.۸ درصد بوده است.
از جانب دیگر نرخ تورم در دیگر كشور اروپای شمالی یعنی دانمارك هم در سطح پایینی باقی مانده است و تورم سالانه این كشور تا آخر ماه آگوست بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۰.۴ درصد رسیده است.
این نرخ تورم كه پایین ترین نرخ تورمی دانمارك از نوامبر سال ۲۰۱۶ تابحال به حساب می آید بیشتر از همه تحت تأثیر كاهش نرخ تورم بخش لباس و كفش قرار گرفته است كه تورم آن از منفی ۲.۹ درصد در ماه ژوئیه به منفی ۳.۲ درصد در ماه ژوئیه تقلیل پیدا كرده است. نرخ در بخش رستوران و هتلداری از منفی ۳.۵ درصد به منفی ۱.۲ درصد رسیده است. در بخش حمل و نقل و لوزام منزل هم نرخ تورم و به ترتیب معادل منفی ۰.۴ درصد و منفی ۰.۵ درصد بوده است.
نرخ تورم ماهانه در دانمارك هم بدون تغییر نسبت به ماه قبل و معادل منفی ۰.۴ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم دانمارك در بازه زمانی ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۲.۸۷ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ژوئن ۱۹۸۱ با ۱۳ درصد و كمترین تورم هم مربوط به ژانویه ۲۰۱۵ با منفی ۰.۱ درصد بوده است.1398/06/21
14:39:47
5.0 / 5
4400
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها