شكسته شدن یك تابو در عربستان

شكسته شدن یك تابو در عربستان

فی بگیر: شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان از مدت ها پیش در هیئت سعودی در سازمان ˮاوپكˮ بوده و مهارت زیادی در بخش نفت دارد. او چیزی حدود ده ها سال سابقه فعالیت در این بخش را داراست اما نكته اینجاست كه او نخستین شاهزاده سعودی است كه سكان وزارت انرژی این كشور را به دست گرفته است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به نقل از سایت شبكه الجزیره، تحلیلگران معتقدند، به نظر نمی رسد شاهزاده عبدالعزیز سیاست نفت عربستان را تغییری بدهد چونكه او به مذاكره درباره توافق كنونی بین اوپك و كشوهای غیرعضو برای كاهش تولید جهانی نفت در پشتیبانی از قیمت ها و تحقق توازن در بازار كمك كرده است.
شاهزاده عبدالعزیز در سال ۲۰۱۷ بعنوان وزیر مشاور در امور انرژی تعیین شد و از نزدیك با علی النعیمی، وزیر اسبق نفت بعنوان معاون او كار می كرد.
برخی افراد آگاه می گویند، مهارت او بسیار بالاست به طوریكه توانست تابوی غیر ممكن بودن تعیین اعضای خاندان سلطنتی در پست وزیر انرژی عربستان را بشكند.
منابع سعودی و دیپلمات ها می گویند، نظر غالب این است كه خاندان حاكم در عربستان پست وزیر انرژی را بسیار مهم می دانند به حدی كه معتقدند، سپردن آن به یكی از اعضای خاندان سلطنتی احیانا در توازن قدرت دقیق در خاندان حاكمه اختلال بوجود می آورد و سیاست نفتی كشور را در گرو مانورهای سیاسی قرار می دهد.
پست وزارت انرژی از سال ۱۹۶۰ شاهد پنج وزیر بوده كه هیچ یك از اعضای خاندان سلطنتی نبوده اند.
در ماه گذشته میلادی عربستان وزارت صنایع و منابع معدنی را جدای از وزارت انرژی تاسیس كرد. پیش از تصمیم به انفصال این دو حوزه خالد الفالح، وزیر سابق انرژی بر بیشتر از نیمی از اقتصاد سعودی در وزارتخانه عظیم انرژی، صنایع و منابع معدنی كه در سال ۲۰۱۶ برای یاری به هماهنگی اصلاحات جدید ادغام شد، نظارت می كرد. الفالح هفته گذشته هم از ریاست شركت نفتی آرامكو كنار گذاشته شد و یاسر الرمیان رئیس صندوق سرمایه گذاری دولتی جانشین او شد.
منبع:

1398/06/17
17:27:49
5.0 / 5
4873
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها