نرخ تورم در تركیه و گرجستان چه قدر است؟

نرخ تورم در تركیه و گرجستان چه قدر است؟

فی بگیر: نرخ تورم در گرجستان افزایش و در تركیه كم شد.


به گزارش فی بگیر به نقل از تریدینگ اكونومیكس، متوسط نرخ تورم گرجستان در دوازده ماه منتهی به اوت با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۴.۹ درصد افزایش پیدا كرد كه این رقم، بالاترین تورم ثبت شده در گرجستان از دسامبر سال ۲۰۱۷ تابحال است. در میان بخش های مختلف، نوشیدنی ها با تورم ۸ درصدی، حمل و نقل با تورم ۴.۴ درصدی، فرهنگ و آموزش با تورم ۶.۲ درصدی و بهداشت و درمان با تورم ۳.۹ درصدی بیشترین نقش را در افزایش تورم داشته اند.
از طرف دیگر مسكن با تورم ۱.۶ درصدی و لوازم منزل با تورم ۱.۵ درصدی بیشترین نقش كاهشی را داشته اند. بر اساس ماهانه، نرخ تورم ماه آگوست ۰.۷ درصد بوده است. متوسط نرخ تورم گرجستان در بازه زمانی ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۹ معادل ۷.۱۷ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به آوریل ۱۹۹۶ با ۵۹.۳۱ درصد و كمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به می ۲۰۱۲ با منفی ۳.۳ درصد بوده است.
از طرف دیگر متوسط تورم سالانه تركیه در دوازده ماه منتهی به اوت ۱۵.۰۱ درصد بوده است كه ۱.۶۴ درصد كمتر از تورم ثبت شده در دوره منتهی به ماه قبل است. این نرخ تورم كمترین نرخ تورم ثبت شده در تركیه طی ۱۵ ماه اخیر نیز شمرده می شود.
در میان بخش های مختلف تورم غذا و نوشیدنی ۱۷.۲۲ درصد و مسكن ۱۴.۰۲ درصدبوده است. بیشترین كاهش در بخش حمل و نقل با رسیدن از ۱۳.۶۷ درصد به ۶.۷۲ درصد به ثبت رسیده است. هسته تورمی كه تغییرات قیمتی مواد غذایی و سوخت را به سبب نوسانات بالای آن در نظر نمی گیرد به ۱۳.۶ درصد كاهش پیدا كرده است.
متوسط نرخ تورم تركیه در بازه زمانی ۱۹۶۵ تا ۲۰۱۹ معادل ۳۴.۸۱ درصد بوده است كه بالاترین تورم ثبت شده مربوط به می ۱۹۸۰ با ۱۳۸.۷۱ درصد و كمترین تورم ثبت شده نیز مربوط به ژوئن ۱۹۶۸ با منفی ۴.۰۱ درصد بوده است.
منبع:

1398/06/14
13:17:12
5.0 / 5
4842
تگهای خبر: آموزش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها