در اولین نشست خبری استاندار كرمان مطرح شد؛

ماجرای حقوق های نجومی مدیران شركت های معدنی چیست؟

ماجرای حقوق های نجومی مدیران شركت های معدنی چیست؟

فی بگیر: استاندار كرمان درباره انتقال حساب شركت های بزرگ معدنی به استان كرمان گفته، با عنایت به گردش مالی شركت ها، نشان داده است انتقال حساب هنوز به اندازه كافی انجام نشده و باید این عدد در مانده حساب ها به وضوح مشهود باشد و تاثیر این انتقال در منابع بانكهای استان رضایت بخش نیست كه امیدواریم تحقق كامل پیدا كند تا استان بتواند از منافع این گردش مالی استفاده نماید.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدجواد فدایی در نشست خبری با نمایندگان رسانه ها ضمن تبریك روز خبرنگار توضیح داد: این مورد در استان در جلسات مختلفی مورد پیگیری قرار|گرفت اما مكانیزم عمل مشكلاتی داشت كه بحث و هماهنگی لازم انجام شد و در جلسه اخیز شورای معادن دبیر شورای بانك ها گزارش مانده حساب شركت ها در سال های اخیر در استان را نشان از رشد می داد كه این حساب ها به مرور در حال انتقال است.
ایشان در ادامه درباره انتقال حساب شركت های بزرگ به استان و همینطور حقوق های نجومی مدیران شركت های معدنی عنوان كرد: همه این مسائل احتیاج به قانون و آئین نامه دارد و اگر می خواهیم اوضاع بهینه شود، باید قوانین، آئین نامه، مصوبات محكم، واضح و روشن داشته باشیم.
اجرای طرح كوتاه مدت اضطراری تامین آب در استان كرمان
فدایی با اشاره به مشكل آب استان كرمان خاطرنشان كرد: طرح های مختلفی برای حل مشكل آب شهرها و روستاهای استان داریم كه اعتبارات استان امسال برای تامین آب شهرها افزایش پیدا كرده و چاره هایی هم برای برخی شهرها همچون در شرق، جنوب و مركز استان عرضه شده كه امیدواریم اعتبارات این حوزه را دریافت نماییم.

وی بیان كرد: طرح كوتاه مدت اضطراری حدود 4 سال معطل مانده بود و امسال این طرح دنبال شد و با اضافه كردن چاه های جدید، كار را ادامه بدهیم و در مرحله نهایی است.
فدایی درباره تهدید استان كرمان به علت كم آبی اظهار نمود: باتوجه به اقلیم دنیا و كشور ما گفته می شود جنگ آینده جنگ آب است و مشكل وجود دارد اما ما برنامه های میان مدت و بلندمدت برای حل مشكل آب داریم.

وی خاطرنشان كرد: مسئله مهم این است كه مردم باید ارزش آب را بدانند و به این سمت برویم كه ارزش واقعی آب پرداخته شود و مصرف آب متناسب با ارزش آن باشد. در عین حال طرح های خیلی خوبی داریم كه برداشت آب كنترل شود و وزارت نیرو استقبال كرده و باید تصویب و اجرایی شود.
پاسخ به بحث های استانی درباره انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری(صفارود)
استاندار كرمان در پاسخ به سئوالی درباره انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری(صفارود) اظهار داشت: متولی تامین آب در كشور وزارت نیرو است و این وزارتخانه سال هاست كه برای تامین آب شهر كرمان مطالعاتی انجام داده و هم اكنون در پیك مصرف شهر كرمان بیشتر از یك هزار لیتر بر ثانیه كسری آب داریم و وزارت نیرو باید این كسری را تامین كند.
وی با اشاره به اینكه برخی فكر می كنند ما لجاجت و نظری خاصی داریم كه آب از كجا تامین گردد، اضافه كرد: وزارت نیرو مشاور گرفته و به سه پروژه (انتقال آب از صفارود، غرب كشور و خلیج فارس) رسیده كه درست یا غلط را باید خودش دفاع كند.
فدایی اظهار نمود: بنده معتقد به كار كارشناسی هستم و اگر مشاور بیسواد است، باید وزارتخانه مشاور دیگری بگیرند و قاعدتا باید در این پروژه هلیل رود، جازموریان و مسائل محیط زیست دیده شده باشد.
وی خاطرنشان كرد: انتقال آب از صفارود(سد شهیدان امیرتیموری) مربوط به الان نیست و مربوط به سال 68 و 70 است و با اتریشی ها قرارداد بسته شده بود كه موفق به اجرای كار نشد.
استاندار كرمان با اشاره به اینكه این چه طرز تفكری است كه برخی فكر می كنند مردم جنوب با شمال برای ما فرق دارند؟ اظهار داشت: 50 درصد پروژه انتقال آب اجرا و 600 میلیارد تومان هزینه شده و هم اكنون به علت بحث های كارشناسی تعطیل می باشد. ما تعصبی نداریم و گفته ایم كارشناسی شود. اگر به لحاظ كارشناسی قابل قبول نباشد، ابدا به هیچ وجه از بحث غیركارشناسی دفاع نمی كنم و اگر رد شود، وزارت نیرو باید به فكر پروژه جایگزین باشیم و اگر تایید گردد، باید ادامه پیدا كند.
استاندار كرمان درباره توجه به توسعه متوازن استان خاطرنشان كرد: از آغاز تصدی در استانداری، شاخصهای مقایسه ای توسعه از مبانی برنامه ریزی ما بوده و باید باشد و آنچه دنبال هستیم، در بخش های مختلف تلاش می نماییم شاخصهای شهرستان ها به متوسط استان و شاخصهای استان به متوسط كشور برسد كه این كار سختی است اما تلاش می نماییم حداقل شاخص ها به متوسط نزدیك شود.

فدایی اظهار نمود: ما به توسعه متوازن اعتقاد داریم و معیار ما شاخص هاست و در توزیع بودجه آنچه كه دست ماست برپایه شاخصهای توسعه توزیع كرده ایم و مدارك آن موجود است. بسیاری از اعتبارات استان برپایه دستورالعمل ها یا از مركز توزیع می شود یا می گویند برپایه این شاخص توزیع كنید.
وی با اشاره به اینكه بیكاری، مسئله كشور و حتی كشورهای دیگر است، اضافه كرد: پارسال با تحقق 124 درصد هدفگذاری در ایجاد اشتغال 41 هزار و 700 شغل بوجود آمده است و در اشتغال خرد و خانگی 11 هزار و 291 فقره تسهیلات با نرخ 4 درصد به میزان 156 میلیارد تومان پرداخت شده است.

استاندار كرمان اظهار نمود: یك و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی اختصاص داده شده كه در استان سال قبل 2 هزار و 54 فقره تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت كرده ایم و 5 هزار و 300 شغل از این محل بوجود آمده كه رتبه هفتم كشور را كسب كرده ایم.
رتبه پنجم استان كرمان در پرداخت تسهیلات رونت تولید

وی ادامه داد: 50 میلیارد تومان تسهیلات به 60 طرح نیمه فعال استان پارسال پرداخت شده است و 961 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید هم پرداخت شده و از این نظر رتبه پنجم كشور را داشتیم.
استاندار كرمان اظهار نمود: اجرای پروژه فاضلاب هم در كرمان باردیگر شروع شده و در مجموع بخش خصوصی در پروژه های فاضلاب استان در سیرجان، كرمان و زرند 2 هزار و 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری می نماید و با بهره برداری، از پساب آن برای صنعت استفاده خواهد شد.
وی ادامه داد: پروژه های گازرسانی استان با سرعت خوبی در حال اجراست و در مسافرت وزیر نفت قرار شد در پروژه های گازرسانی سقف اعتبار نداشته باشیم و مشكل اعتباری نداریم.

فدایی در پاسخ به سئوالی درباره تقسیم استان كرمان بیان كرد: درباره تقسیم استان كرمان بحثی به صورت رسمی مطرح نشده و اطلاعی از آن ندارم.

ایجاد 10 دفتر تسهیلگری در حاشیه شهر كرمان

استاندار كرمان در پاسخ به سئوال خبرنگار ایسنا درباره برنامه عملیاتی استان در زمینه رفع صدمه های اجتماعی عنوان كرد: صدمه های اجتماعی از واقعیت های جامعه است و مقام معظم رهبری در این زمینه شخصا جلسه گذاشته و برنامه هایی را تنظیم و ابلاغ می كنند.

وی ادامه داد: ما هم برنامه ها را در استان كرمان در حوزه های اعتیاد، كودكان خیابانی، خودكشی و... اجرا می نماییم و به تازگی در شهر كرمان 10 دفتر تسهیلگری بوجود آمده كه در مناطق حاشیه ای شهر برای كمك به اهالی و راهنمایی در مسائل بهداشتی، اشتغال و آموزش كارهای زیادی انجام می دهند.

فدایی خاطرنشان كرد: ریشه صدمه های اجتماعی در بیكاری است و اگر اشتغال ایجاد نماییم، بسیاری از این صدمه ها كاسته می شود و حاشیه نشینی هم به علت از دست رفتن شغل در روستاها بوده است. برنامه اصلی ما برای مقابله با صدمه های اجتماعی رفع معضل بیكاری است و برای هر كدام از صدمه ها برنامه های جداگانه ای داریم و هر حوزه متولی مشخصی دارد.

پراكندكی جمعیت جنوب كرمان، عامل افزایش هزینه خدمات رسانی به این منطقه محروم

وی در بخش دیگری از سخنانش درباره مشكلات و محرومیت جنوب استان كرمان اظهار داشت: كارهای خیلی زیادی در جنوب استان صورت گرفته و همه زیرساخت ها فراهم شده اما هنوز به حد مطلوب نرسیده است. مشكلی كه در استان كرمان و بخصوص در جنوب داریم، پراكندگی جمعیت است كه این مسئله هزینه خدمات را بالا می برد و روند عرضه خدمات را كُند می كند.

وی بیان كرد: موانع زیاد است و امیدواریم بتوانیم شاخصهای توسعه را یكسان نماییم و بنده هر مسئولی كه به استان آمده را به جنوب می برم و به دنبال سفر آقای نوبخت و تصویب ساخت 10 هزار واحد مسكونی بخصوص در جنوب استان كرمان، اصرار داریم تا سالگرد این سفر این واحدها به بهره برداری برسد.
آخرین وضعیت پروژه های نیمه تمام استان كرمان
فدایی بیان كرد: در زمان تصدی در استانداری به یكسری پروژه نیمه تمام مواجه شدم كه اگر آنها تمام نمی كردیم، سرمایه گذاری بلااستفاده می ماند و برخی از پروژه ها دست و پاگیر بودند و اگر اجرا نمی شد، می شد مانند منوریل قم. بعضی از پروژه ها را تمام كردیم و تلاش می شود تقاطع های راه آهن و الغدیر هم در زمان بندی به اتمام برسد و چند مورد كه هنوز آغاز نشده، می توانیم بررسی و یا احیانا آنها را آغاز نكنیم.
وی درباره مطلبی در خصوص مخالفت استاندار با پتروشیمی كرمان اضافه كرد: جلسات مختلفی برای پروژه پتروشیمی كرمان برگزار كرده ام، ضمن اینكه اجرای پروژه پتروشیمی بافت كه از سال 92 شروع شده در زمانی بود كه بنده مدیرعامل سازمان عمران بودم و خودم آنرا آغاز كردم.
فدایی خاطرنشان كرد: پتروشیمی جازموریان هم در مرحله دریافت مجوزهاست و پتروشیمی های بافت و كرمان هر دو در مرحله تامین مالی هستند كه بافت هنوز بلاتكلیف است و كنسرسیوم آن تشكیل نشده و هفته آینده جلسه ای با رئیس بانك ملی در این زمینه خواهیم داشت.
وی بیان كرد: سرمایه گذاری پتروشیمی فجر كرمان بانك پاسارگاد است و اینكه منابع از صندوق توسعه ملی و یا كنسرسیوم بگیرد هنوز مشخص نشده است. پتروشیمی ها پروژه های سنگینی هستند و هر كدام 1.7 میلیارد دلار پول می خواهد و تامین مالی آن كار ساده ای نیست اما این پروژه ها تعطیل نشده است.1398/05/17
18:39:42
5.0 / 5
4690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها