یك اقتصاددان:

حذف صفر بدون اصلاحات ساختاری فایده ندارد

حذف صفر بدون اصلاحات ساختاری فایده ندارد

فی بگیر: یك اقتصاددان درباره طرح جدید دولت برای حذف چهار صفر از واحد پولی، اجرای این تصمیم را بدون انجام اصلاحات اساسی در ساختار بانكی و مالی كشور بی نتیجه توصیف كرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، هیات دولت سرانجام در جلسه چهارشنبه (۹ مرداد) به ریاست حسن روحانی، لایحه پیشنهادی بانك مركزی در خصوص تغییر واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر را به تصویب رساند.
سخنگوی دولت درباره این طرح فراگیر اقتصادی كه مستلزم تغییرات اساسی در سازوكار حسابداری پولی كشور است گفته كه جزئیات این لایحه در جلسات آتی دولت بررسی می شود و سعی می نماییم لایحه را با دوفوریت به مجلس ارسال كنیم.
در این صورت، هر ۱۰ هزار ریالی یك تومان جدید خواهد بود. در این حالت ۵۰۰ هزار ریال ۵۰ تومان، ۲۰۰ هزار ریال ۲۰ تومان، ۱۰ هزار ریال یك تومان و ۵۰ هزار ریال پنج تومان جدید در واحد پول ملی ایران می شود. البته این مساله باید برای نهایی شدن در مجلس نیز به تصویب برسد و بعد از آن در دستور كار قرار گیرد.

حل معضلات شمارش از اهداف طرح جدید
در همین حال برمبنای آن چیزی كه پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، از اهداف تصمیم جدید دولت گفته است، این تصمیم با هدف حفظ كارایی پول ملی، تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی، هماهنگی با آنچه در فرهنگ و عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته است، اتخاذ شده است.
همین طور كاهش هزینه چاپ و نشر اسكناس و سكوك و نیز رفع مشكلاتی از قبیل استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره، معضلات شمارش و حمل حجم بالای اسكناس و سكه و خارج شدن مسكوكات از چرخه مبادلات اقتصادی كشور، از دیگر اهداف لایحه حذف چهار صفر از واحد پولی عنوان شده است.

حذف صفر فقط هزینه های حسابداری را افزایش می دهد
در این زمینه هوشنگ شجری در گفتگو با ایسنا با اشاره به طرح جدید دولت برای حذف صفرها از واحد پولی، اظهار نمود: با وجود همه گمانه زنی هایی كه از نتایج این طرح وجود دارد اما واقعیت این است كه حذف صفرها از پول ملی در این شرایط هیچ پیامد مشخصی جز هزینه های گوناگون در حوزه های دفتری و حسابداری ندارد.
این اقتصاددان با تاكید بر اینكه حذف صفرها به تنهایی نمی تواند موجب حل مشكلات اقتصادی شود افزود: طرحی مانند حذف صفرها معمولا در قالب یك بسته اقتصادی ارائه می شود كه در آن یكسری اصلاحات اساسی بانكی و مالی برای ایجاد تحولات اساسی پولی در نظر گرفته می شود.

تجربه متفاوت فرانسه و برزیل از حذف صفر
او با اشاره به تجربه موفق فرانسه در حذف صفرها از واحد پولی اش افزود: چون این عملیات حذف صفر در آن كشور همراه با دیگر اصلاحات اقتصادی بود توانست موفقیت آمیز باشد، در صورتیكه در كشوری مانند برزیل حدود ۲۰ صفر از واحد پولی آن كم شد اما در عمل به تنهایی هیچ نتیجه ای در بر نداشت.
شجری با اشاره به اینكه اجرایی شدن طرح دولت منوط به رای مجلس برای تغییر قانون پولی و بانكی است افزود: باید منتظر ماند و دید كه آیا دولت در این لایحه جدید، دیگر ملاحظات اساسی پولی و بانكی را هم لحاظ می كند یا خیر؟
این اقتصاددان در ادامه به برداشت ارز از صندوق توسعه ملی هم اشاره نمود وآن را نتیجه عملكرد ضعیف تیم اقتصادی دولت در اولویت دادن به مصارف ارزی توصیف كرد.
منبع:

1398/05/12
17:35:38
5.0 / 5
4349
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها