كوپن قسمتی از اصلاح ساختار بودجه است

كوپن قسمتی از اصلاح ساختار بودجه است

فی بگیر: در حالی فرصت چهار ماه اصلاح ساختار بودجه رو به اتمام است كه یك اقتصاددان معتقد می باشد دولت در این راستا و به منظور جلوگیری از اتلاف منابع ارزی و گران شدن كالاها باید توزیع كالاهای اساسی را كوپنی كند.


بهنام ملكی - اقتصاددان - در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مهلت تعیین شده توسط رهبر انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه، اظهار نمود: واقعیت این است كه هم اكنون كشور در شرایط جنگی قرار دارد و ساختار بودجه باید اصلاح گردد اما ظاهراً این اراده توسط دولتمردان وجود ندارد و بخش هایی هم كه از قدرت سیاسی بالایی برخوردار می باشند نیز اجازه ساماندهی بودجه را به دولتمردان نمی دهند.
وی با اشاره به اینكه در حوزه هایی كه ضروری نیستند بودجه ها باید تعدیل شود افزود: دولت پنج میلیون حقوق بگیر دارد كه بخش عمده ای از آنها به سبب عدم بهره وری كافی فقط موجب افزایش هزینه ها بر دولت شده اند. هرچند این دغدغه از جانب كارمندان وجود دارد كه با این وضعیت تورم همین حقوق آنها هم كفایتن زندگی شان را نمی كند اما نمی توان از عدم بهره وری در این عرصه گذشت.
اقتصاددان با اشاره به اینكه خیلی از ناكارمدی ها در اقتصاد به سبب ساختار غلط بودجه، تخصیص و بالاغ آن است اظهار داشت كه واقعیت این است كه بودجه معمولاً برشی از برنامه های توسعه نیست.
ملكی به نمونه هایی از ناكارمدی در ساختار بودجه نیز اشاره نمود و اظهار داشت: برای دادن همین ارز ۴۲۰۰ تومانی بابت تامین كالاهای اساسی، یك پیوست ضد فساد هم تهیه شود تا به این صورت از سواستفاده دلالان از این دلار جلوگیری كند. بر این اساس می توان همانند دوران جنگ كالاها را به صورت كوپنی برای مردم تامین كرد تا علاوه بر هدررفت منابع از گران شدن كالاها هم جلوگیری شود.
ایشان سپس به لزوم به هم پیوستگی اطلاعات اقتصادی نیز اشاره نمود و اظهار داشت كه فقط بر این اساس می توان تصمیم گرفت كه كدام بخش باید تقویت یا حمایت شود.
این اقتصاددان همین طور به ابزارهای مالیاتی بعنوان یكی از مهمترین اجزای اصلاح ساختار بودجه هم اشاره نمود و اظهار داشت: بعضی از بخش های مولد اقتصاد را باید بوسیله مالیات تقویت كرد و به همین نسبت بخش های غیرمولد هم باید تنبیه شوند. برای مثال علاوه بر واحدهای مسكونی خالی از سكنه باید بر دارایی های دولتی و شبه دولتی هم مالیات بسته شود. واقعیت این است كه بخش بزرگی از ساختمان های دولتی وغیر دولتی بلاتكلیف مانده اند كه با مالیات می توان این سرمایه ها را به چرخه اقتصادی بازگرداند.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، "طرح اصلاح ساختار بودجه " به دنبال فرمان رهبر معظم انقلاب در آذر ماه ۱۳۹۷ در دستور كار دولت قرار دارد. این فرصت چهار ماهه در اواخر تیرماه سال جاری به اتمام خواهد رسید.
منبع:

1398/04/25
15:39:12
5.0 / 5
4226
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها