تحلیل فارین پالسی

تلاش اروپا برای رهایی از دیكتاتوری دلار

تلاش اروپا برای رهایی از دیكتاتوری دلار

به گزارش فی بگیر رویكرد خصمانه دولت ترامپ سبب تشدید تلاش ها برای جایگزینی دلار با یورو شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از فارین پالسی، اروپا به دنبال یافتن راه جایگزینی برای غلبه بر سلطه مالی آمریكا بر بازارهای مالی جهان است و آلمان و فرانسه بعنوان بزرگ ترین اقتصادهای اروپا در این راه پیشرو هستند اما تلاش دولت های اروپایی برای یافتن یك راه كار قابل اجرا هنوز به جواب نرسیده است. البته این به مدلول آن نیست كه اروپایی ها تسلیم شده اند اما این كشورها هنوز در مقابل بازوی نیرومند واشنگتن لطمه پذیرند.
مساله جایگزینی دلار با یورو بعد از آن اوج گرفت كه آمریكا سال قبل از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران خارج شد و تحریم های قبلی را بازگرداند. اروپایی ها كه با این كار كاملاً مخالف هستند از آن زمان به دنبال ایجاد یك ساز و كار مستقل از دلار برآمده اند. آمریكا از سال قبل به استفاده از دلار بعنوان ابزاری برای وادار كردن كشورهای دوست و دشمن خود به پیروی از سیاست هایش شدت داده است.
البته تهدید آمریكا به تحریم به جاهای دیگر نیز كشیده شده است: در مشاركت شركت های اروپایی در خط لوله انتقال گاز روسیه، خرید نفت ونزوئلا، سرمایه گذاری در روسیه و اخیراً مساله شركت هوآوی چین. همه اینها سبب شده است تا توجه كشورها به ایجاد سیستم پرداخت بین المللی مستقل از دلار جلب شود.
جان اسمیت، مدیر اسبق بخش تحریم در وزارت خزانه داری آمریكا كه سال قبل به سبب اختلاف نظر با ترامپ كنار رفت می گوید: نگرانی جدی وجود دارد كه تداوم چنین كارهایی موجب دور شدن اروپا از جبهه واحد با آمریكا شود. شاید هم به سمت ایجاد سیستم مالی مستقلی بروند.
در سال های اخیر سهم یورو از ذخایر جهانی افزایش یافته است در صورتیكه این مساله برای دلار دقیقاً برعكس است. این هفته رئیس بانك مركزی فرانسه و وزیر دارایی این كشور در اظهاراتی جداگانه خواستار تقویت نقش یورو در مبادلات جهانی شده اند. حتی كشورهای كوچك تر اروپایی نظیر اسپانیا نیز بر سر مساله كوبا به دنبال راه های دور زدن تحریم های آمریكا برآمده اند.
سیستم مالی آمریكا هنوز بعنوان سیستم عصبی برای بدنه مالی جهان عمل می كند اما زنگ هشدارها به صدا درآمده است: حتی در آسیا نیز كشورهایی چون ژاپن و چین به دنبال كاهش وابستگی خود به دلار هستند.1398/03/31
21:14:09
5.0 / 5
4265
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها