مسكن اقساطی برای كارمندان جدی تر شد!

مسكن اقساطی برای كارمندان جدی تر شد!

به گزارش فی بگیر وزیر راه و شهرسازی جزئیات بیشتری از طرح مسكن اقساطی برای كارمندان ارائه و خاطرنشان كرد: طرحی با مشاركت خود دستگاه های اجرایی و در یك سطح فراگیر در كشور در حال تهیه هست تا كارمندان از بدو ورود به حوزه كاری خود در صندوق پس انداز مسكن پس انداز كرده و اقساط منازل دریافتی خویش را در ۱۵ سال پرداخت كنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در شرایطی كه روز گذشته رئیس جمهوری از طرح مسكن اقساطی برای كارمندان دولت خبر داد، امروز وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیأت دولت جزئیات بیشتری از این برنامه ارائه نمود. محمد اسلامی اظهار داشت: طرحی با مشاركت خود دستگاه های اجرایی و در یك سطح فراگیر در كشور در حال تهیه هست تا كارمندان از بدو ورود به حوزه كاری خود در صندوق پس انداز مسكن پس انداز كرده و اقساط منازل دریافتی خویش را در ۱۵ سال پرداخت كنند.
وی با اشاره به اینكه این طرح در مرحله كارشناسی بوده و در مرحله بعد برای تصویب قرار می گیرد تصریح كرد: مشاركت دستگاه های اجرایی كه دارای زمین هستند در تسریع این طرح مؤثر است. ما مذاكرات خویش را با دستگاه های مرتبط انجام می دهیم و هر دستگاهی كه آماده تر باشد برای مبادله تفاهم نامه اقدام می نماییم. اولویت این است كه از زمین خود دستگاه ها استفاده نماییم.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ساخت ۱۴۰ هزار دستگاه منزل هم شروع شده است، اظهار داشت: ما باید برای سازندگان و انبوه سازان مزیت ایجاد نماییم تا آنها سهمی از تولیدات خویش را برای خانه دار شدن جوانان و مسكن اولی ها اختصاص دهند. این طرح نباید بگونه ای باشد كه با تغییر دولت ها، صدمه ببیند. باید صندوق پس انداز مسكن برای كارمندان نورسیده ایجاد شود.
در شرایطی كه قیمت مسكن شهر تهران نسبت به دو سال قبل ۲.۸ برابر افزایش یافته، دولت دست كم چهار طرح را برای كنترل بازار در دستور كار قرار داده است؛ نمایندگان مجلس هم جلسات همفكری را با حضور وزیر راه و شهرسازی و فعالان بخش مسكن برگزار می كنند. رئیس مجلس اعلام آمادگی كرده در جلسات مشترك كمیسیون عمران و وزارت راه و شهرسازی حضور داشته باشد.
رشد ۱۱۲ درصدی قیمت مسكن نسبت به اردیبهشت سال قبل و ۱۷۹ درصدی نسبت به اردیبهشت دو سال قبل، مسؤولان دولتی و نمایندگان مجلس را بر آن داشت تا چاره ای برای وضعیت كنونی بیابند. وزارت راه و شهرسازی در ماه های اخیر طرح هایی همچون بازار تعهدی مصالح، مسكن اقساطی برای كارمندان، تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا سال ۱۴۰۰ و موافقت تلویحی با قانون مالیات بر عایدی سرمایه را در دستور كار قرار داده است.
وزیر راه و شهرسازی درباره طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسكونی تا سال ۱۴۰۰ گفته است: در برنامه اقدام ملی هر هفته شاهد آغاز اجرای یك پروژه هستیم و انشاالله بتوانیم رونق تولید مسكن را با همت بخش خصوصی داشته باشیم.
طرح های تشویقی و تنبیهی مالیاتی هم برای كنترل بازار اجاره عرضه شد كه محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی معتقد است «نمی توان برای قراردادهای اجاره سقف تعیین كرد». بنابراین به نظر می آید این طرح چندان قابلیت اجرایی نداشته باشد. با این وجود بانك مسكن برنامه ای را در دو محور برای پشتیبانی از مستأجران در نظر دارد؛ راه اندازی صندوق پشتیبانی از مستأجران و هم چنین افتتاح حساب برای متقاضیان به منظور استفاده از امكاناتی همچون دریافت سود سپرده گذاری با هدف توانمندسازی مالی به منظور افزایش توان پرداخت در بازار اجاره، محورهای اصلی این برنامه است.
روز گذشته هم طرح مسكن اقساطی برای كارمندان دولت توسط رئیس جمهور اعلام گردید كه بنا به قول مدیركل دفتر سرمایه گذاری و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی ا حتمالاً تا دو هفته آینده به نتیجه می رسد.
از جانب دیگر، نمایندگان مجلس در ماه های اخیر انتقاداتی از رشد لجام گسیخته بازار مسكن داشته اند و در این زمینه هر از گاهی جلسات همفكری با مسؤولان دولتی همچون وزیر راه و شهرسازی برگزار می كنند. عضو كمیسیون عمران مجلس با انتقاد از عدم عرضه لایحه طرح جامع ملی مسكن به این كمیسیون گفته است: تابحال اقدامی در این خصوص صورت نگرفته و تدوین طرح توسط مجلس هم پختگی لایحه را نخواهد داشت؛ ازاین رو انتظار داریم دولت كه عامل و مجری است و با مشكلات آشنایی دارد، لایحه مذكور را به مجلس عرضه كند.
حمید بنایی با اشاره بر هم خوردن فرایند عرضه و تقاضا در حوزه مسكن اظهار داشت: برخلاف ۵ سال گذشته، وزیر كنونی راه و شهرسازی با یك رویكرد سكان این وزارتخانه را در دست گرفته است و طرح هایی نظیر بازآفرینی شهری را در دست اقدام دارد.
وی با اشاره به اینكه در كمیسیون عمران از اقدامات تعادل بخش دولت در این عرصه حمایت می نماییم و همراه دولت هستیم، اضافه كرد: رئیس مجلس هم اعلام آمادگی كرده است در جلسات مشترك كمیسیون عمران و وزارت راه و شهرسازی حضور داشته باشد تا برای مشكلات حوزه مسكن چاره اندیشی كنیم؛ البته ما در كمیسیون آماده همكاریهای لازم هستیم و پیشنهاداتی هم داریم.1398/03/29
14:57:41
5.0 / 5
4437
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها