وضعیت مبهم هزاران میلیارد یارانه ارزی، كوپن كم رنگ شد

وضعیت مبهم هزاران میلیارد یارانه ارزی، كوپن كم رنگ شد

به گزارش فی بگیر علیرغم این كه گزینه های مختلفی برای برگشت یارانه ارزی ناشی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح بود، ظاهراً با بیان اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعلاً خبری از عرضه كوپن برای كالاهای اساسی نیست. این در شرایطی است كه بیشتر از دو ماه از اجرای قانون بودجه سال جاری و اقدام دولت برای حذف ارز ترجیحی از برخی كالاها گذشته و هنوز تصمیمی برای نحوه برگشت یارانه چند هزار میلیارد تومانی آن به مردم دریافت نشده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بر مبنای قانون بودجه دولت مكلف است ۱۴ میلیارد دلار از منابع ارزی را برای تأمین كالاهای اساسی به نحوی كه با قیمتی متعادل در اختیار مردم قرار گیرد و كمكی برای وضعیت معیشتی آنها باشد، اختصاص دهد.
بر این اساس پیشبینی می شد به روال سال قبل كالاهای اساسی با ارز با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده و در اختیار مصرف كنندگان قرار گیرد، اما به هر صورت وجود مسائلی همچون رانت و همینطور عدم اثرگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی در تعدیل قیمت ها باعث شد دولت به سمت حذف این ارز ترجیحی پیش رود و كالاها را با ارز نیمایی كه حدود ۹، ۰۰۰ تومان است، وارد كند.
در این حالت بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان از اختلاف قیمت ارز ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی بوجود آمده كه باید در مورد آن تصمیم گیری می شد.
طبق آنچه دولت اعلام كرد، ازاین رو بود در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، منابع یارانه ای را به نحوی به مردم برگردانند كه یكی از گزینه ها عرضه كوپن برای توزیع كالاهای اساسی بود. اما آنچه قبادی - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت - در تازه ترین اظهاراتش اعلام نموده، نشان از آن دارد كه ظاهراً خبری از كوپنی شدن كالاها نیست، چونكه به قول وی تابحال برنامه ای برای توزیع كالاهای اساسی به صورت كوپنی در دستور كار این وزارتخانه قرار نگرفته است و از جانب دیگر كالا به اندازه كافی در كشور وجود دارد و سفارش ای برای عرضه كوپنی كالاهای اساسی نمی گردد.
براین اساس به نظر می آید كوپنی شدن كالاها تا حدی كم رنگ تر از گذشته مطرح باشد. اما مساله اینجاست كه حالا با وجود اقدام برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بخشی از كالاهای اساسی، فعلاً دولت اقدامی برای برگشت منابع نكرده و فقط كالاها با قیمتی گران تر وارد كشور می شوند و معلوم نیست منابع ناشی از حذف یارانه آن تابحال صرف كدام بخش شده و بعد از آن هم برای كدام بخش صرف می شود.
این در شرایطی است كه چندی قبل مبحث در مجلس مورد توجه قرار گرفت و قرار شد با حضور اعضای دولت، تكلیف ۱۴ میلیارد دلار ارز پیشبینی شده برای كالاهای اساسی مشخص شود، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.1398/03/11
16:01:03
5.0 / 5
5069
تگهای خبر: تجارت , دلار , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها