برای درست شدن اقتصاد ذهن ها را باید شست!

برای درست شدن اقتصاد ذهن ها را باید شست!

فی بگیر: عضو شورای عالی بورس درباب احتمال سهمیه بندی شدن برخی كالاها اظهار داشت: علاوه بر مشكلات ساختاری اقتصادی، برخی تصمیمات نادرست اقتصادی به ذهن مدیران و مسئولان برمی گردد؛ ذهن هایی كه همچنان راه درست را ایجاد چارچوب و استفاده از سهمیه بندی در اقتصاد می دانند.


سعید اسلامی بیدگلی در گفت و گو با ایسنا، درباره دو راهی دولت سر اقتصاد آزاد یا دولتی در زمینه تنظیم بازار كالا، اظهار داشت: عموماً برخورد با مشكلات و سختی ها، باید برای سیاست گذاران تجربه شود و با عنایت به سیاست های اشتباه سال قبل و اختصاص یارانه به بازارها، بنظر می رسد سیاست گذاران به تبعات اقتصاد سهمیه بندی واقف هستند.
عضو شورای عالی بورس اضافه كرد: البته در بعضی تصمیمات، تغییر آرام ذهنیت ها به سمت واگذاری بازارها به مكانیزم خود بازار دیده می شود اما جریان مقابل یعنی اختصاص یارانه باز با قدرت وجود دارد.
اسلامی بیدگلی افزود: آنچه مسلم است اینكه در روند اقتصاد دولتی و تخصیص یارانه، نظام توزیع با مشكلات عدیده ای مواجه می شود و بازهم عده ای برای دریافت یارانه صف می كشند و معضلات بیشتر می شود.
بگفته عضو شورای عالی بورس، اگر پروسه قیمت گذاری را از بازار و جریان های شفاف خارج نماییم و مجدداً به سیاست گذار بسپاریم، لطمه های زیادی در انتظار اقتصادمان خواهد بود.

بازار سرمایه به كشف قیمت درست برای كالاها كمك كند
وی اظهار داشت: دولت باید به شكل مشخص سیاست های یارانه ای خودرا اعلام نماید و مابقی فرآیندها را به مكانیسم بازار بسپارد. در این بین بهترین راهكار برای كشف قیمت كالاهایی كه نقش اساسی در اقتصاد كشور دارند، استفاده از سازوكار بورس كالا است تا علاوه احترام به نظام بازار، شفافیت باز بر روند مبادلات حاكم شود.
اسلامی بیدگلی اشاره كرد: مجموعه بازار سرمایه باید بر ضرورت عرضه و كشف قیمت كالاهای مهم در بورس كالا تاكید كنند و در طرف مقابل روند توسعه ابزارهای مالی بورس كالا به خصوص در حوزه مدیریت ریسك باز باید تقویت شود تا این ابزارها به پروسه تنظیم بازارها كمك نماید.
او درانتها اظهار داشت: مدام در شورای عالی بورس، نكات درباب فاصله گرفتن از اقتصاد دستوری مطرح می شود كه امیدواریم كه مورد توجه سیاست گذاران قرار گیرد.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، چند روز پیش اسحاق جهانگیری - معاون اول رئیس جمهور - اعلام نمود كه باتوجه به وضعیت فعلی اقتصاد، شاید مجبور باشیم برای بعضی از كالاها به سمت سهمیه بندی شدن پیش رویم. این نظری است كه در دولت و خارج از دولت طرفدار دارد و پیش نیازش این است كه دولت خودش باردیگر وارد یكسری از فعالیت های اقتصادی شود.
جهانگیری همین طور با اشاره به نظر دیگر كارشناسان همچون كسانی كه معتقد هستند كه باید به سمت اقتصاد آزاد پیش رفت، از صاحب نظران و منتقدان درخواست نمود نظرشان را به صورت شفاف مطرح و نظر دولت را نقد كنند تا بتوان به جمع بندی صحیحی رسید.
منبع:

1398/02/22
14:03:24
5.0 / 5
4387
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها