خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارهای مازندران، خسارت 600 میلیارد تومانی سیل به بخش كشاورزی

خزانه گیری ۸۵ درصد شالیزارهای مازندران، خسارت 600 میلیارد تومانی سیل به بخش كشاورزی

فی بگیر: رئیس جهاد كشاورزی مازندران اظهار داشت: با وجود لطمه سیل به حوزه كشاورزی اما امسال كاهش تولید در محصولات زراعی را نداریم و ۸۵ درصد شالیزارهای استان باز خزانه گیری شده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، عزیزالله شهیدی فر در نشست با خبرنگاران كه در سالن استانداری مازندران برگزار شد، با اشاره به اینكه سیل اخیر ۶۰۰ میلیارد تومان به بخش كشاورزی، دام، طیور و زیرساخت های كشاورزی نظیر جاده های بین مزارع، تأسیسات آبی باغات و غیره لطمه زده است، اظهار نمود: ارزیابی از خسارت های وارده به بخش كشاورزی انجام شده و برای جبران خسارت ها مقرر شد كه تسهیلات بلاعوض و كم بهره به كشاورزان و خسارت دیدگان داده شود.
*چه مقدار تسهیلات به كشاورزان خسارت دیده از سیل پرداخت شده است؟
وی با اشاره به اینكه تابحال ۵۰ درصد از خسارت كشاورزانی كه بیمه بودند بوسیله صندوق بیمه كشاورزی پرداخت شد، اشاره كرد: در مجموع ۲۰ میلیارد تومان در این بخش از طرف صندوق بیمه كشاورزان پرداخت می شود.
رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران با یادآوری این امر كه كشاورزان باید محصولات خودرا بیمه كنند، اشاره كرد: ۱۵۸ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض و ۴۵۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت چهار درصدی برای جبران خسارت به بخش كشاورزی تخصیص داده شده است.
وی ادامه داد: پنج بانك عامل برای نمایش تسهیلات در نظر گرفته شده و هر بانك ۹۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به كشاورزان خواهند داد كه تابحال ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به كشاورزان لطمه دیده پرداخت شده است.
شهیدی فر با اشاره به اینكه مخلوط های رودخانه ای براثر سیلاب وارد برخی اراضی و مزارع شده است، اظهار داشت: در حاضر ۴۵ دستگاه لودر، گریدر و بیل مكانیكی مستقر هستند تا برای آماده سازی اراضی و كشت شالی مورد استفاده قرار گیرند.
وی اشاره كرد: امسال مازندران با وجود بحران سیل و لطمه هایی كه این رخداد به بخش كشاورزی وارد كرد در تولید محصولات گرفتار كاهش نمی گردد.
*امسال افزایش تولید مركبات در مازندران را شاهد هستیم
رئیس جهاد كشاورزی مازندران با اشاره به سیراب بودن اراضی كشاورزی تصریح كرد: امید است امسال شاهد افزایش تولید مركبات باز در مازندران باشیم.
وی با اشاره به اینكه كشاورزی مازندران در حال عبور از سنتی به مدرنیته است، اظهار داشت: مازندران بعنوان قطب كشاورزی نقش مهمی در تأمین امنیت غذایی دارد بطوریكه ۶۰۰ هزار هكتار از اراضی سطح زیر كشت با احتساب كشت دوم به تولید محصولات كشاورزی اختصاص دارد.
شهیدی فر با اشاره به اینكه ۸۵ درصد خزانه گیری اراضی شالیزاری انجام شده است، اظهار داشت: ۱۵ درصد باقی مانده تا آخر هفته صورت خواهد گرفت.
1398/02/02
22:24:03
5.0 / 5
4902
تگهای خبر: پرداخت , تولید , دستگاه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها