نماینده فائو در ایران:

تغییرات اقلیمی مهمترین معضل بخش كشاورزی است

تغییرات اقلیمی مهمترین معضل بخش كشاورزی است

فی بگیر: نماینده سازمان خوار بار جهانی (F.A.O) در ایران اظهار داشت: مهمترین معضلات حوزه آب و خاك و كشاورزی كاهش سطح آبهای زیرزمینی، شوری خاك و تغییرات اقلیمی است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رائو ماتا در همایش رویكرد بهینه استفاده از منابع آب و خاك كه در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان كرد: توجه توأمان به تمام مسائل در رابطه با حوزه فعالیت های كشاورزی از مهمترین عامل توسعه صحیح این حوزه قلمداد می شود.
وی ادامه داد: در بعضی از نقاط جهان خصوصاً در منطقه خاورمیانه شاهد فشار دوگانه كاهش قابل تأمل تولید محصولات توأم با افزایش فزاینده تقاضا هستیم.
نماینده سازمان خوار بار جهانی (F.A.O) در ایران اظهار داشت: در هرگونه توسعه و یا ایجاد تغییرات در بخش كشاورزی می بایست ارتباط غذا، آب و انرژی به صورت همزمان در نظر گرفته شود.
ماتا با اشاره به اینكه بیشتر از هر بخش اقتصادی در سطوح كشورها، اقتصاد كشاورزی از تنش های آب متأثر می شود افزود: آب و خاك بعنوان دو منبع اصلی در حوزه كشاورزی سپس یك سطح خاص سرمایه گذاری برگشت ناپذیر و غیر قابل احیا هستند و این مهم ضرورت توجه بیشتر از پیش به این منابع را به خوبی روشن می كند.
وی افزود: بر این اساس سازمان خوار و بار جهانی با انجام برخی اقدامات در حوزه های مدیریت یكپارچه آب و خاك، وصل و ایجاد كردن شبكه های تكنولوژی در حوزه كشاورزی، مدیریت فعال در حوزه خشكسالی و باز مدنظر قرار دادن مدیریت خشكسالی در تمامی مبحث های توسعه در سطح كشورها همواره اهتمام در بهینه سازی منابع موجود با عنایت به شرایط خاص كنونی نموده است.
ماتا در ادامه به بعضی از تحقیقات موردی سازمان فائو اشاره و با ارزیابی اطلاعات بدست آمده حاصل از پژوهش های یاد شده، كلیه مسئولین و بهره برداران را به استفاده از اطلاعات تحقیقاتی و آماری در تارنمای این سازمان سفارش كرد.
در ادامه این جلسه دكتر طینوش جمالی محقق مؤسسه Iamo آلمان باز به بررسی جنبه های اقتصادی حوزه كشاورزی پرداخت و اظهار داشت: توجه مجزا به مساله تولید غذا بدون در نظر گرفتن سوژه آب، انرژی و غذا سبب تخریب منابع آب و خاك خواهد بود.
وی ادامه داد: توسعه پروژه ای آبی بدون در نظر گرفتن ارزش دقیق اقتصادی آب از جنبه های مختلف به استفاده تخریبی و غیر مؤثر از منابع منجر خواهد شد و توسعه بازارهای آب زیرزمینی در شرایط وجود یارانه های عظیم انرژی تنها به نابودی منابع آب را به دنبال دارد.
محمد مهدی قاسمی رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان فارس هم با اشاره به ادامه روند خشكسالی بلند مدت، ترسالی به وقوع پیوسته را صرفاً مختص به سال آبی جاری عنوان و بیان كرد: مدیریت تقاضا آب از طرق مختلف نظیر توسعه كشت گیاهان دارویی، گلخانه و اجرای آبیاری نوین همچنان مورد تاكید ما در استان فارس است.1398/01/29
14:32:33
5.0 / 5
4412
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها