مجوز برای امسال صادر شد

برداشت ۱۵۰ میلیون یورو از ذخایر ارزی برای صدا و سیما

برداشت ۱۵۰ میلیون یورو از ذخایر ارزی برای صدا و سیما

فی بگیر: بار دیگر با مصوبه مجلس چندین میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شده و در اختیار صدا و سیما قرار خواهد گرفت، این رقم برای سال جاری به ۱۵۰ میلیون یورو می رسد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، برمبنای تبصره (۴) قانون بودجه ۱۳۹۸ مجوز برداشت قسمتی از منابع صندوق توسعه ملی برای اختصاص به چند بخش مختلف برای دولت صادر گردیده است كه در این بین سازمان صدا و سیما یكی از سهم برندگان از منابع ارزی صندوق توسعه ملی است.
سازمان صدا و سیما برای سال جاری حدود ۱۵۰ میلیون یورو از منابع صندوق توسعه ملی را دریافت خواهدنمود كه مقرر است در چارچوب تسهیلات باشد. البته پارسال باز با مصوبه مجلس، این سازمان مشمول این منابع شده بود.
گرچه در سال ۱۳۹۷ باز به دنبال این پیشنهاد دولت و مصوبه مجلس انتقاداتی در ارتباط با چرایی استفاده از منابع صندوق در مسیری كه چندان با اساسنامه آن برای مصارف منطبق نیست وجود داشت، اما در هر صورت توجیه این استفاده به ماده (۹۳) قانون برنامه ششم توسعه در ارتباط با توسعه كمی و كیفی برنامه های تولیدی، پویانمایی، مستند، فیلم و سریال بر می گردد.
با این وجود مروری بر ماده (۹۳) قانون برنامه ششم توسعه به هیچ عنوان نشانگر این نیست كه دولت از منابع صندوق توسعه ملی برای كمك به صدا و سیما استفاده نماید در شرایطی كه حداقل دو سال است از منابع ارزی كه بعنوان ذخایر ارزی كشور برای نسل های آینده پیش بینی شده در موارد مختلفی همچون صدا و سیما برداشت می شود و الان باز برای تأمین بودجه این سازمان از ذخایر ارزی استفاده می شود.
این در شرایطی است كه طبق ماده (۹۳) قانون برنامه ششم توسعه دولت مكلف است از شروع اجرای قانون برنامه در چارچوب بودجه سنواتی، سهم خود در تأمین بودجه سازمان صدا و سیما را حداقل به میزان هفت دهم درصد بودجه عمومی دولت لحاظ و تخصیص دهد. افزایش اعتبار سازمان نسبت به سال پایه از محل این ماده جهت پوشش ۱۰۰ درصدی استان ها، توسعه كمی و كیفی برنامه های تولیدی (ملی، استانی و برون مرزی) پویانمایی (انیمیشن)، مستند و فیلم ها و سریال های فاخر و توسعه فنی، هزینه می شود و هرگونه افزایش حقوق و مزایا جز به تناسب سایر بخش های كشور كه در بودجه سنواتی مشخص می شود، ممنوع می باشد.
طبق این ماده قانونی سازمان صداوسیما باید گزارش سالانه ماده (۹۳) را به مجلس ارائه نماید. در قانون بودجه تاكید شده كه این اختصاص منابع باید در نهایت به تخصیص مرحله ای منابع به صورت ریالی و ارزی سپس تأیید كمیته نظارت متشكل از خزانه داری كل، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی در خصوص انجام تعهدات دستگاه های متولی باشد.
به هر حال برداشت ها چه در چارچوب تسهیلات و موارد دیگر از منابع ارزی در شرایطی انجام می شود كه لازم است دستگاه های ذیربط حداقل گزارشی از نتیجه اختصاص منابع پارسال ارائه نمایند كه مشخص شود تا چه اندازه پرداخت های ارزی و كاربرد آن در امتداد مصارف تعیین شده در اساسنامه صندوق توسعه ملی بعنوان ذخیره ارزی متعلق به عموم كشور بوده است.
گفتنی است كه صندوق توسعه ملی با هدف تبدیل قسمتی از عوائد ناشی از فروش نفت و گاز و میعانات گازی و فرآورده های نفتی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زاینده اقتصادی و باز حفظ سهم نسل های آینده از منابع نفت و گاز و فرآورده های نفتی تشكیل شده و استفاده از منابع آن باید در این راستا باشد.1398/01/12
16:07:49
5.0 / 5
4398
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها