واكنش رئیس بانك مركزی به نوسانات نرخ ارز

واكنش رئیس بانك مركزی به نوسانات نرخ ارز

به گزارش فی بگیر با روند افزایشی قیمت ارز در ایام گذشته، رئیس كل بانك مركزی علت این مورد را مصوبه آزادی ورود كالا از راه مرزنشینان و ملوانان دانست و از هیات وزیران خواست در این مصوبه تجدید نظر كنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در حالیكه در ماه های اخیر و بعد از ریاست جدید بانك مركزی، قیمت ارز بعد از پیمودن مراحل رشد چندباره، به ثبات نسبی رسیده بود، طی چند روز گذشته قیمت دلار مجدداً روند افزایشی به خود گرفت كه برخی اقتصاددانان علت این مورد را مواردی همچون طولانی شدن فرآیند تصویب لوایح مربوط به FATF و یا افزایش تقاضا برای مسافرت های نوروزی به خارج از كشور ارزیابی كردند.
در این راستا عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی در اینستاگرام خود نوشت: طی سه روز گذشته، بازار ارز شاهد نوسانات رشد نرخ ارز بود. در حالیكه از اوایل هفته با مجوز صادره به آن بخش از صادركنندگانی كه در مورد نحوه بازگرداندن ارز خود به چرخه اقتصاد عملكرد خوبی داشته اند، قاعدتا بایستی شاهد عرضه بیشتر ارز و كاهش نرخ آن می بودیم.
وی در ادامه درباره چرایی علت افزایش نرخ ارز توضیح داد: یك دلیل برمی گردد به مصوبه آزادی ورود ۱۰ ها قدم كالا از راه مرزنشینان و ملوانان. در شرایط تحریم و محدودیت های ارزی، این دسته از تصمیمات، واردات اجنلاس غیرضرور در موقعیت زمانی، تحریم را افزایش داده و اساساً باعث افزایش تقاضای ارز در سلیمانیه، دوبی، هرات و متعاقباً در بازار ایران شده است.
رئیس كل بانك مركزی همینطور تصریح كرد: از هیأت محترم وزیران با فوریت تجدید نظر در این مصوبه را خواهم خواست. باید روش دیگری برای این كار یافت. امروز ثبات بازار ارز برای كشور امری بسیار ضروری می باشد. البته عامل مهم روانی اجلاس FATF هم مزید بر علت شده است كه البته اطلاعات دریافتی حاكی می باشد در این مقطع هم احتمال تعلیق بسیار زیاد است.1397/12/03
12:55:58
5.0 / 5
4657
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها