یك اتفاق نگران كننده برای غول های نفتی

یك اتفاق نگران كننده برای غول های نفتی

به گزارش فی بگیر آژانس اعتبارسنجی بین المللی فیتچ به شركت ملی نفت ابوظبی (ادنوك) رتبه اعتباری AA پلاس را صادر كرده كه گواه تبدیل شدن ادنوك از یك شركت ملی نفت سنتی به یك سازمان نوآور و بازرگانی محور است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، رتبه AA پلاس بالاترین رتبه ای است كه فیتچ به شركت ها در بخش انرژی می دهد. این آژانس اعتبارسنجی تاكید كرده كه رتبه AA پلاس اعتبار یك نهاد را بدون در نظرگرفتن اكوسیستمی كه به آن مرتبط می باشد را به حساب می آورد. مهم ترین حقیقت قابل توجه هم اكنون این است كه رتبه اعتباری ادنوك از رتبه سهامدار اصلی اش یعنی دولت ابوظبی بالاتر است. شركت ملی نفت ابوظبی ذخایر وسیع و تولید بالادستی بالایی است كه با هزینه های اندك تولید، یكپارچگی پایین دستی قوی و سود مالی محافظه كارانه همراه می باشد.

ادنوك از شركت های نفت بین المللی رقیب اصلی خود نظیر پتروچاینا، شل، شركت BP و توتال كه رتبه آنها از جانب فیتچ به ترتیب A پلاس، AA پلاس، A و AA منفی تعیین شده، عملكرد بهتری داشته است. رتبه اعتباری ادنوك بعد از عرضه اولیه سهام موفقیت آمیز فعالیت های پایین دستی این شركت مانند بخش پخش سوخت ادنوك اعلام گردید. هم اكنون سهم ادنوك از تولید جهانی نفت، حدود ۴.۲ درصد است كه تقریباً همه آن در ابوظبی تولید شده و به این امیرنشین متعلق می باشد. در سال ۲۰۱۸ ادنوك ذخایر هیدروكربن خویش را به میزان یك درصد افزایش داد و ۷.۱ درصد به ذخایر گاز قطعی خود اضافه كرد. ماه گذشته چندین شركت نفت بین المللی مانند شركت انی چندین امتیاز جدید نفت و گاز دریافت نمودند كه هدف از آن، توسعه ذخایر و تولید بود. ادنوك با ظرفیت تولید ۳.۵ میلیون بشكه در روز، در لیگ تولیدكنندگان بزرگ حضور داشته است اما انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ تولیدش به چهار میلیون بشكه در روز و تا سال ۲۰۳۰ به پنج میلیون بشكه در روز افزایش پیدا كند. انتظار می رود تولید داخلی گاز هم افزایش پیدا كرده و ادنوك را در سال های آینده به یك صادركننده بزرگ گاز تبدیل كند.

بی شك توجه جهان مالی به رتبه AA پلاس ادنوك جلب خواهد شد كه جالب خواهد بود به خصوص كه شركت آرامكوی عربستان هم می خواهد در هفته های آینده اوراق قرضه بین المللی صادر كند. رتبه AA پلاس بی گمان به ادنوك كمك خواهد نمود با هزینه كمتر به بازارهای اوراق قرضه بین المللی دسترسی پیدا كند. در حالیكه این شركت هنوز به فكر انتشار اوراق بین المللی نیافتاده اما یكی از واحدهای اصلی ادنوك در سال ۲۰۱۷ با صدور سه میلیارد دلار اوراق، وارد بازار اوراق قرضه شد.

داستان موفقیت ادنوك احتمالاً تأثیر مثبتی روی سایر رتبه های اعتباری و پروژه های انتشار اوراق قرضه در منطقه خواهد داشت. برنامه های آرامكو برای دسترسی به بازارهای اوراق قرضه بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چونكه این شركت می خواهد بخشی از پروژه های خویش را تأمین مالی كرده و با شركت سابیك ادغام شود. بعد از موفقیت ادنوك، دیدن رتبه مشابه برای آرامكو حیرت انگیز نخواهد بود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در نظر شركت های نفتی بین المللی این امكان دارد خبر بدی باشد چونكه جذابیت شركت های آنها اخیر ضعیف شده است. باآنكه غول هایی مانند شل سود و حاشیه مالی بالاتری را گزارش می دهند اما به نظر می آید سرمایه گذاران مؤسسه ای علاقه كمتری به فراهم كردن سرمایه جدید برای پروژه های بالادستی و پایین دستی شركت های نفتی بین المللی دارند. احتمال رقابت بیشتر از جانب شركت هایی مانند ادنوك یا آرامكو امكان دارد برای این شركت ها دردسرساز خواهد بود.
1397/12/01
14:39:56
5.0 / 5
4222
تگهای خبر: توسعه , تولید , دلار , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها