اقدامات جدید چین برای مقابله با رشد اقتصادی پایین

اقدامات جدید چین برای مقابله با رشد اقتصادی پایین

فی بگیر: چین اقدامات جدیدی برای مقابله با كاهش رشد اقتصادی خود و تقویت نقش بخش خصوصی در اقتصاد این كشور انجام خواهد داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از رویترز، وضعیت اقتصاد چین كه به سبب بحران بدهی سنگین، جنگ تجاری با آمریكا و ركود در بازار مسكن با كند شدن سطح رشد مواجه می باشد، نگرانی های زیادی را در میان مقامات این كشور به وجود آورده است. تعمیق این بحران می تواند به از دست رفتن فرصت های شغلی و بازارهای صادراتی این كشور منجر شود. یك مقام چینی كه خواسته نامش فاش نشود به رویترز اظهار داشت: فضا برای اقدامات محرك اقتصادی چندان باز نیست و ریسك های بزرگی وجود دارد.
چین در سال ۲۰۰۸ باز یك بسته ۵۹۱ میلیارد دلاری برای نجات اقتصاد این كشور از ركود جهانی تهیه كرد و توانست به كمك آن ضمن احیای ۲۰ میلیون شغل، سطوح بالایی از رشد را تجربه كند هر چند كه با عنایت به بدهی محور بودن آن برنامه، اقتصاد چین در سال های بعد با مشكل جدیدی به نام انباشت بدهی روبرو شد.
هم اكنون رشد اقتصادی چین به ۶.۶ درصد كاهش یافته است كه ضعیف ترین رشد اقتصادی این كشور در ۲۸ سال اخیر شمرده می شود. انتظار می رود این رشد امسال هم كم شود و به ۶.۳ درصد برسد. تشدید اختلافات تجاری با آمریكا سبب شده است تا چین اولویت خودرا از كاهش سطح بدهی به حفظ رشد اقتصادی در سطح بالای ۶.۵ درصد تغییر دهد.
بانك تسویه بین الملل در گزارشی اعلام نموده است نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی چین از ۲۵۳ درصد گذشته است و مؤسسه رتبه بندی "فیچ" تهدید كرده است كه در صورت تداوم نادیده گرفته شدن بحران بدهی توسط دولت مجبور خواهد شد رتبه اعتباری چین را كم كند.
تحلیل گران انتظار دارند چین در بسته جدید خود از دو اقدام مهم رونمایی كند كه شامل كاهش دو تریلیون یوانی مالیات ها و انتشار اوراق قرضه به ارزش دو تریلیون یوان برای تأمین مالی پروژه های محلی است. كاهش مالیات و همچون كاهش مالیات بر ارزش افزوده احتمالاً موجب اتخاذ سیاست ریاضتی در دولت خواهد شد. وزارت دارایی چین در اطلاعیه ای اعلام نمود دولت متعهد به كاهش پنج درصدی هزینه های خود در سال ۲۰۱۹ شده است.
1397/11/07
02:14:48
5.0 / 5
5063
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها