بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند جلوگیری می كند

بازیافت از هدر رفتن منابع سودمند جلوگیری می كند

به گزارش فی بگیر دبیر علمی دومین همایش ملی صنعت بازیافت اظهار داشت: یكی از اقدامات اساسی جهت پیشگیری از هدررفتن منابع سودمند و سرمایه های محلی، بازیافت است كه مصرف انرژی و مواد خام را می كاهد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، مهشید گرجی روز شنبه در نشست خبری دومین همایش ملی صنعت بازیافت در اتاق بازگانی اصفهان اضافه كرد: هدف از برگزاری این همایش اهمیت آموزش و مشاركت مردمی در جهت توسعه پایدار می باشد كه حفظ منابع طبیعی و پیشگیری از تخریب منابع است چونكه مهم ترین راهبرد جهت دستیابی به این توسعه مبحث بازیافت و مدیریت پسماند است.
وی خاطرنشان كرد: امروز با عنایت به پیشرفته و صنعتی شدن، افزایش جمعیت، تغییر نوع مصرف، تغییر سبك زندگی و از همه مهم تر آلودگی محیط زیست و روبه اتمام بودن منابع طبیعی، صنعت بازیافت و مباحث زیست محیطی بسیار مورد توجه است.
دبیر علمی دومین همایش صنعت بازیافت تصریح كرد: در گذشته پسماندها دفن می شدند امروزه دفن پسماند مشكلات عدیده ای همچون مباحث زیست محیطی، آلودگی آب و خاك، مصرف زمین را در بردارد.
گرجی آموزش و فرهنگسازی در بازیافت را حائز اهمیت دانست و بیان كرد: یكی از ضروریات این همایش پرداختن به مبحث اشتغال، اقتصاد و مالیات است.
وی افزود: ما قوانین حمایت مالیاتی نداریم، حدود 6 درصد از كشورهای جهان دارای صنعت بازیافت هستند و از مباحث بازیافتی و محیط زیستی حمایت می كنند.
دبیر علمی همایش بازیافت افزود: یكی از تهدیدات در حوزه صنعت بازیافت، زباله های تر است كه در استان اصفهان بخشی از این زباله ها به صورت كمپوست و بخشی به صورت شیرابه دفن می گردد.
وی افزود: از این زباله ها بعنوان فرصت در تولید گاز و انرژی می توان یاد كرد كه این اقدام نیازمند سرمایه گذاری است اما متاسفانه به علت نبود حمایت قانونی از سرمایه گذاران رقبتی برای ورود به آن نیست.

** امورات بر اساس قانون پیش برود
نایب رییس اتحادیه صنعت بازیافت ایران در این نشست اضافه كرد: چالش اصلی درتمامی حوزه ها این است كه قانون، محور نیست و فردی كه مسوولیت نهادی را به دست می گیرد قانون هایی را اعمال می كند كه سبب می گردد مردم هزینه این قانون ها را بدهند.
حمیدرضا ملكی بیان كرد: اگر نهادها و بخش خصوصی اجازه دخالت در تصمیم گیری ها و اعمال قانون را داشته باشند مشكلات رفع می گردد.
وی وضعیت كنونی محیط زیست را اسفناك دانست و خاطرنشان كرد: در زمان حال بیشتر از نیمی از جنگل های كشور از بین رفته است و باید درصدد جبران این خسارت ها باشیم.
به گفته وی امورات هر كشور باید بر اساس قانون وضع شده و مبانی آن پیش برود.
ملكی با اشاره به سرایت شیرابه ها در شهرهای بزرگ به آب های زیرزمینی تصریح كرد: همینطور كشت زارها از پساب سیراب می گردد كه نشان دهنده بی قانونی و نبود نظارت است.
وی با اشاره به اینكه باید دانشگاه ها به حوزه تصمیم گیری راه پیدا كنند، اضافه كرد: در كشورهای دیگر كارهای تخصصی را به دانشگاه ها می سپارند تا آینده و توجیه پذیری كار مورد سنجش قرار بگیرد.
نایب رییس اتحادیه صنایع بازیافت ایران افزود: در دومین همایش صنعت بازیافت قصد بررسی و صدمه شناسی مشكلات این حوزه را داریم، سال قبل این همایش به همت دانشگاه اصفهان، صنعت، اتاق بازرگانی و ارگان های ذیربط در جهت بازبینی قانون مدیریت پسماند برگزار گردید.
دبیر اجرایی دومین همایش ملی صنعت بازیافت بیان كرد: باید چشم انداز و مدیریت برنامه ریزی صنعت بازیافت در بودجه و برنامه های كلان و توسعه ای اجرایی شود، همینطور برنامه های محیط زیستی پررنگ دیده شود.
رضا بصیری اضافه كرد: اجرای كامل قوانین مدیریت، تشكیل صندوق ملی و ضرورت بازبینی قوانین برای حفظ محیط زیست را خواستاریم.
به گفته حاضران در دولت دوازدهم برنامه محیط زیستی تدوین و در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، همینطور در این دولت محور اصلی برنامه های محیط زیستی بر پایه مدیریت پسماند، رفع آلودگی هوای كلانشهرها، رفع ریزگردها و حل معضل تالاب ها تاكید گردیده است.
دومین همایش ملی صنعت بازیافت(از زمین برای زمین) با محوریت معرفی صنعت بازیافت با فن آوری ها نوین و نقش آن در حفظ محیط زیست، آینده پژوهی در صنعت بازیافت، جایگاه صنعت بازیافت در حفظ محیط زیست، ضرورت بازبینی و اجرای قانون مدیریت پسماند و استفاده از معافیت های مالیاتی و تسهیلات صندوق توسعه ملی محیط زیست، نقش صنعت بازیافت در كارآفرینی، اشتغال زایی و اقتصاد مقاومتی و اهمیت آموزش و مشاركت های مردمی در بازیافت سوم دی ماه در سالن همایش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی اصفهان برگزار می گردد.
اولین همایش صنعت بازیافت با هدف استیفای حقوق فعالان این بخش و تقویت صنعت مذكور سال قبل در اصفهان با شعار از زمین برای زمین توسط كمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و انجمن صنایع بازیافت فلزی استان اصفهان و با همكاری دستگاه های و نهادهای مرتبط برگزار گردید.
9913/6026/


1397/10/01
15:56:36
5.0 / 5
4475
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها