92 حوزه آبخیز خراسان شمالی مطالعه شده است

92 حوزه آبخیز خراسان شمالی مطالعه شده است

فی بگیر: بجنورد- مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار داشت: تاكنون، 92 حوزه آبخیز استان مطالعه شده كه از این تعداد، 62 حوزه عملیات اجرایی آبخیزداری آن انجام شده است.


حسن وحید روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینكه تابحال 270 هزار هكتار عملیات آبخیزداری انجام شده است تصریح كرد: كه این میزان 9.4 درصد وسعت استان را شامل می گردد.
وی متوسط فرسایش خاك در استان را 17.5 تن در هكتار دانست و اظهار داشت: در مقایسه با كشور هفت تن فرسایش بیشتری در این استان اتفاق می افتد، ضریب سیل خیزی و فرسایش خاك در این استان بیشتر از میانگین كشوری است.
وی اضافه كرد: تابحال 68 درصد حوزه آبخیز سد شیرین دره مانه و سملقان مطالعه شده كه تنها 7 درصد این حوزه عملیات آبخیزداری آن انجام شده است.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا جاری شدن سیلاب و ورود گل و لای در هفته اخیر به مخزن سد شیرین دره، شركت آب و فاضلاب خراسان شمالی را ناگزیر به خارج كردن آب این سد از مدار آشامیدنی شهر بجنورد كرد.
بخش عمده آب آشامیدنی شهروندان مركز استان خراسان شمالی از سد شیرین دره مانه و سملقان تامین می گردد كه ورود سیلاب به مخزن این سد، سبب كاهش شدید كیفیت آب آن شد.
وحید تصریح كرد: مطالعات آبخیزداری در سد بارزو 100 درصد انجام و تابحال 55 درصد آن اجرایی شده است.
وی اضافه كرد: عملیات آبخیزداری حوزه آبریز سد چری 100 درصد مطالعه و اجرایی شده است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار داشت: 275 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری این استان از منابع استانی و هم صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است.
وحید تصریح كرد: 175 میلیارد ریال اعتبار از منابع صندوق توسعه ملی و 100 میلیارد ریال اعتبار استانی برای اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری این استان اختصاص یافته است.
وی تصریح كرد: تابحال اقدامات مطالعات آبخیزداری در سطح 750 هزار هكتار انجام و در سطح 270 هزار هكتار اجرایی شده یا در دست اجرا است.
مدیركل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی اظهار داشت: با اعتبارات امسال، مقرر است اقدامات آبخیزداری در سطح 100 هزار هكتار صورت گیرد كه سطح مفید، 30 هزار هكتار است.
وی با اشاره به اینكه بالا بودن میزان آورده رسوب رودخانه ها به مخزن سد شیرین دره در زمان سیلاب سبب نگرانی است اظهار داشت: اجرای طرح های آبخیزداری در بالادست سدهای شیرین دره در مانه و سملقان، بیدواز در اسفراین، بارزو در شیروان، غلامان و چندیر در راز و جرگلان عملیاتی می گردد.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی دو میلیون و 33 هزار و 36 هكتار است كه از این وسعت یك میلیون و 400 هزار هكتار مرتع، بیشتر از 183 هزار هكتار بیابان و 434 هزار و 550 هكتار جنگل است.
3007/ 6042


1397/07/21
15:02:31
5.0 / 5
4576
تگهای خبر: توسعه , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها