ساخت سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلأ در همكاری صنعت و دانشگاه

ساخت سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلأ در همكاری صنعت و دانشگاه

فی بگیر: مدیرعامل یك شركت ایرانی از تولید سیستم كنترل كوره ذوب القایی تحت خلأ توسط این شركت و با پشتیبانی صندوق پشتیبانی از تحقیقات و توسعه صنایع الكترونیك(صحا) اطلاع داد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در این پروژه كوره ای با یك سیستم كنترل مناسب كه بتوان در آن مواد مختلف را در یك زمان مشخص، تحت میدان مغناطیسی در خلأ ذوب كرد، تولید شده است.
وقتی ماده ای تحت خلأ ذوب می شود، حاصل كار یك مذاب بسیار پاك و تمیز خواهد بود و این امر در مهندسی مواد و به خصوص در ساخت قطعات نظامی خاص و قالب گیری و ساخت مواد دارای حساسیت بالا در پزشكی، اهمیت ویژه ای دارد.
دكتر محسن نظری، دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود و مدیرعامل این شركت اظهار داشت: با عنایت به این كه محیط كوره وكیوم بوده، سیستم كنترلی هم برای محیط وكیوم و خلأ طراحی شده و هر دوی این موارد جزء نوآوری های پروژه است.
دكتر نظری خصوصیت مهم دیگر این محصول را انجام ریخته گیری تحت خلأ عنوان نمود و اظهار داشت: در یك حالت امكان دارد ماده ای را تحت خلأ ذوب كرده و سپس آن را درون قالب بریزیم، اما حالت دیگر این است كه نه تنها ذوب تحت خلأ صورت گیرد بلكه قالب گیری و ریختن مذاب در درون قالب هم در حالت وكیوم صورت گیرد و محصول ما، مقصود دوم را هم تأمین كرده است.
وی با اشاره به امكان ذوب مواد گوناگون مانند استیل، فولاد و آلیاژهای مختلف در این كوره، اظهار داشت: این كوره برای مصارف مختلف نیاز به طراحی و تولید جداگانه دارد و اندازه كوره و توان آن متناسب با حجم موادی كه داخل بوته آن قرار می گیرد، قابل تنظیم و طراحی است.
مدیرعامل این شركت فناور، همینطور با بیان این كه دمای كوره تا ۱۷۰۰ و ۱۸۰۰ درجه قابل بالا رفتن است، اظهار داشت: با عنایت به بالا بودن دمای قابل حصول در این كوره امكان ذوب و ریخته گری مواد مختلف با كاربردهای گوناگون وجود دارد.
وی همینطور با اشاره به بالا بودن كیفیت قطعات تولید شده در این دستگاه، در مورد موارد كاربرد و بازار مصرف كوره القایی تحت خلأ، اظهار داشت: این كوره كاربردهای فراوانی در مهندسی مواد و پزشكی برای ساخت مواد حساس و دقیق دارد و عمده مراكز مصرف این محصول مراكز تحقیقاتی و آزمایشگاه های پژوهشی است.
این دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود اضافه كرد: در واقع محصول تولیدی شركت ما یك محصول "های تك" بوده كه علاوه بر مصارف معمول، برای مصارف حساس هم قابل استفاده می باشد.
دكتر نظری همینطور ضمن بیان این مطلب كه این كوره با طراحی دانشگاهی و بر مبنای رساله های دانشجویان تحصیلات تكمیلی به صورت دقیق ساخته و تست شده است، اضافه كرد: این محصول با سیستم كنترل طراحی شده در نمایشگاه ساخت ایران سال ۹۵ و ۹۶ عرضه شده و موردتوجه خیلی از مجموعه های مربوطه قرار گرفت.
وی با اشاره به معدود بودن تعداد شركت های داخلی دارای این تكنولوژی و تأمین عمده نیاز كشور به این ابزار با استفاده از واردات، اظهار داشت: نمونه های خارجی این محصول، مانند محصول شركت ELD، قیمت بسیار بالایی داشته و نمونه تولید شده توسط شركت ما با عنایت به كیفیت مناسب و قیمتی حدود ۴۰ درصد ارزان تر از نمونه های خارجی، قابلیت رقابت با این نمونه ها را دارا است.
دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود افزود: كار ما محدود به ساخت پروتوتایپ نبوده و خوشبختانه، به كمك صحا توانسته ایم نمونه تجاری سازی شده محصول را به فروش رسانده و دو قرارداد از دستگاه به مبلغ تقریبی ۱۷۰۰ میلیون ریال قطعی شده است.

دكتر نظری، تولید این محصول را نیاز كشور و عدم تولید آن را تابحال مشكل زا توصیف كرد و اظهار داشت: نیاز به این محصول نه تنها در كشور بلكه در منطقه هم به شدت احساس می گردد و در كشورهای همسایه شركتی كه بتواند این محصول را تولید نماید، وجود ندارد.
وی بر همین مبنا بازار این محصول را مناسب ارزیابی كرد و اظهار داشت: تلاش ما این است كه علاوه بر تولید محصول فعلی و بازاریابی برای آن و در صورت كمك صحا، این دستگاه را ماژولار نماییم تا بتوانیم به شكل بهتری در عرصه صادرات هم وارد شویم.
دكتر نظری با اشاره به بالا بودن قیمت دانش فنی تولید این محصول به واسطه بالا بودن سطح تكنولوژی آن، اظهار داشت: قیمت تمام شده یك محصول معمولا شامل هزینه های مواد اولیه و پروسه تولید، هزینه پرسنل و هزینه دانش فنی است و با عنایت به این كه قیمت دانش فنی آن بالا است، سرمایه گذاری در این زمینه می تواند سود خوبی را به همراه داشته باشد.
وی ضمن تقدیر و تشكر از مجموعه مسئولان و كارشناسان فنی و مالی صحا و مساعدت های آنان، از فعالیت های دانشجویان كارشناسی ارشد و همكاران خود بعنوان عملیاتی كنندگان اصلی این پروژه یاد كرد و با اشاره به انتشار مقالات در رابطه با این مورد در آینده نزدیك، اظهار داشت: این پروژه یك كار دانشگاهی بوده و بار اصلی تحقیق، توسعه، پیگیری، تأمین مالی و رفع عیوب را دكتر مصطفی نظری و دكتر هدی مشایخی، اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی شاهرود به عهده داشته اند.
بر اساس اعلام روابط عمومی صحا، این دانشیار دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاهی بودن این پروژه را بسیار حائز اهمیت خواند و اظهار داشت: با عنایت به دور بودن صنعت از دانشگاه در كشور ما و این كه اعضای هیات علمی معمولا محصول محور فعالیت نمی كنند، ساخت كوره القایی ذوب تحت خلأ توسط اعضای هیات علمی یك گام پرارزش در تحقق سیاست های كلان علمی و تكنولوژیك كشور به حساب می آید و شركت ما می كوشد در این زمینه پیشرو باشد.1397/05/17
16:56:20
5.0 / 5
4872
تگهای خبر: توسعه , تولید , شركت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها