تنبیه پرمصرف ها با ابزار قیمت برق

تنبیه پرمصرف ها با ابزار قیمت برق

فی بگیر: چندی قبل مبحث افزایش تعرفه برق از جانب وزارت نیرو به مجلس پیشنهاد شد و هم اكنون هم این مساله در كمیسیون های مختلف مجلس در حال نقد و بررسی است تا بر مبنای گفته های سخنگوی صنعت برق، پرمصرف ها از ترس میزان جریمه مجبور به اعمال مدیریت مصرف برق شوند.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، افزایش دمای هوا و كمبود منابع آب باعث شد تا امسال كشور درگیر خاموشی شود و مسئولان برقی قرار را بر این گذاشتند كه از هم اكنون تدبیرهای لازم را برای سال آینده آغاز كنند و پیشنهاد افزایش تعرفه برق هم از همین نقطه سرچشمه گرفت و علی رغم اینكه اخیرا شاهد افزایش هفت درصدی قیمت آن بودیم به نظر می آید كه بار دیگر این افزایش قیمت رقم بخورد.

در همین رابطه رضا اردكانیان - وزیر نیرو - چندی قبل اعلام نمود كه تعرفه مناسبی برای پرمصرف های آب و برق به دولت عرضه می كنیم؛ چراكه حدود ۸۰ درصد مصرف كنندگان برق در حد الگوی تعریف شده یا زیر آن مصرف می كنند و هیچ مشكلی ندارند ولی در همین شرایط پرمصرف هایی داریم كه نباید از تعرفه های پایین برخوردار باشند؛ ازاین رو اصلاح قیمت بعنوان یك ابزار برای اصلاح روند پرمصرف ها كمك كننده خواهد بود.

وی در مورد اهمیت اصلاح قیمت اظهار داشت: هم در بخش آب و هم در بخش برق قیمت ها باید اصلاح شوند و با عنایت به اعلام سازمان حسابرسی و برنامه و بودجه كه ناظر بر وزارت نیرو هستند قیمت تمام شده هر كیلووات ساعت برق را ۱۰۰ تومان عنوان كردند كه این عدد به نسبت آنچه در نظر وزارت نیرو قرار دارد بسیار متفاوت می باشد اما ما موظف به قبول این عدد هستیم.

وی افزود: در این شرایط لازم است فاصله قیمت تمام شده و قیمت تكلیفی پر شود كه در این مواقع دو مساله اهمیت ویژه ای پیدا می كند. مساله اول مبحث مدیریت مصرف است، چون كه هم اكنون دست اندركاران صنعت برق می دانند كه وضعیت ذخیره برق در حالت سر به سر قرار دارد. در این شرایط هر اتفاقی می تواند حاصل شود، بنابراین هر چه زودتر باید سرمایه گذاری های لازم در این مسیر اتفاق افتد.

وزیر نیرو تصریح كرد: علاوه بر این مسائل در سال های قبل تكلیف قانونی دیگری بر دوش صنعت برق گذاشته شد و مبالغی از درآمدهای حاصل از این صنعت توسط دولت برداشته می شود، بنابراین از این حیث هم لازم است بر مساله اصلاح قیمت توجه گردد.

البته به جز مساله افزایش قیمت، وزارت نیرو تدابیر دیگری را لحاظ كرده كه می توان به احداث حدود ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید اشاره نمود اما آنطور كه مسئولان می گویند افزایش تعرفه و ساخت نیروگاه حتی تا ۱۰ هزار مگاوات هم بدون اعمال مدیریت مصرف تاثیر گذار نخواهد بود و اگر تغییری در نوع مصرف مشتركان تولید نشود بطور قطع چالش های این صنعت باقی خواهد ماند.
1397/05/13
13:39:30
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها