كشورهای عضو بریكس ضد جنگ تجاری آمریكا متحد شدند

كشورهای عضو بریكس ضد جنگ تجاری آمریكا متحد شدند

فی بگیر: تهران - رهبران كشورهای عضو ؛بریكس؛ در دهمین نشست خود در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی برای مقابله با جنگ تجاری آمریكا متحد شدند و در همین راستا همكاری های مشترك خویش را تقویت خواهند كرد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، شی جین پینگ رئیس جمهور چین، نارندرا مودی نخست وزیر هند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، میشل تمر رئیس جمهور برزیل و سیریل رامافوزا رئیس جمهور آفریقای جنوبی در این نشست و در واكنش به جنگ تجاری به راه افتاده از جانب آمریكا ' چالش های بی سابقه ' كه تعددگرایی در جهان را در معرض تهدید قرار داده، محكوم كردند.
سران بریكس با صدور بیانیه مشترك اخطار دادند كه 'اقدامات تجاری آمریكا امكان دارد منجر به تغییر و تحولات منفی اقتصادی و مالی در كشورهای در حال توسعه شود و بر آینده رشد و توسعه آنها تاثیر منفی بگذارد.'
آنها با اشاره به اینكه 'نظام تجاری تعددگرا با چالش های بی سابقه ای روبرو است بر ضرورت اهمیت وجود یك اقتصاد جهانی باز كه به همه كشورها و همه ملت ها در آن اجازه داده شود تا از منافع جهانی سازی بهره مند شوند'، تاكید نمودند.
پنج كشور عضو بریكس همه اعضای سازمان تجارت جهانی را به 'محترم شمردن اصول این سازمان و وفادار ماندن به تعهدات شان در چارچوب نظام تجاری تعددگرا' فراخواندند.
بر اساس این گزارش، طرف خطاب بیانیه سران كشورهای عضو گروه بریكس كشور آمریكا است كه طی ماه های اخیر اقدامات تجاری خصمانه ای ضد پكن، بریكس و مسكو اتخاذ نموده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا چندی قبل برای تجارت فولاد و آلومینیوم عوارض گمركی خاصی وضع كرد كه به صورت عمده چین را هدف قرار داده است. ترامپ هم اكنون تهدید می كند كه بر تمامی كالاهای صادراتی چین مالیات سنگینی اعمال خواهد نمود.
در همین راستا روسای جمهور چین و روسیه پنجشنبه بر ضرورت بهبود همكاری میان كشورهای گروه بریكس تاكید نمودند.
رئیس جمهور چین از پنج كشور عضو گروه خواست تا امكانات گسترده خویش را در جهت همكاری اقتصادی بكار ببرند.
وی اظهار داشت: كشورهای بریكس می بایست 'مشاركت راهبردی شان را تقویت نمایند تا دهه آینده را به یك دهه طلایی دیگر تبدیل كنند.'
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هم با اتخاذ یك موضع مشابه تصریح كرد كه كشورهای بریكس در اقتصاد جهانی نقش منحصر به فرد ایفا می كنند.
پوتین گفت كشورهای بریكس به میزان 42 درصد در درآمد جهانی مشاركت دارند و درصد یاد شده به صورت مستمر در حال افزایش می باشد و تجارت میان كشورهای بریكس در سال قبل میلادی به میزان 30 درصد رشد و توسعه داشت و ما در نظر داریم این مشاركت را گسترش دهیم.
اجلاس سران بریكس چهارشنبه گذشته شروع به كار كرد و امروز به كار خود آخر خواهد داد. بدیهی است این اجلاس نخستین بار در سال 2009 میلادی در روسیه و سال 2017 میلادی هم برای نهمین بار در شهر شیامن در جنوب شرق چین برگزار گردید.
كشورهای عضو بریكس شامل چین، روسیه، هند، آفریقای جنوبی و برزیل هستند و الان این گروه نیمی از رشد جهان را به خود اختصاص داده و در یك دهه گذشته حجم تجارتشان با دنیا از 11 درصد به 16 درصد افزایش یافته است.
خاورم ** 1487 **3404


1397/05/05
14:09:21
5.0 / 5
4665
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها