معاون وزارت صنعت :

صادرات كشور در سه ماهه امسال 16 درصد افزایش یافت

صادرات كشور در سه ماهه امسال 16 درصد افزایش یافت

فی بگیر: یزد - معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: میانگین صادرات كشور در سه ماهه امسال 16درصد نسبت به مدت مشابه سال 1396رشد داشت.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، مجتبی خسرو تاج روز جمعه در كارگروه توسعه صادرات استان یزد كه سه ساعت و نیم طول كشید، اظهار نمود: در این راستا باید نیاز بازارهای جهانی و كشورهای همسایه و مزیت های ایران مشخص شود.
وی اضافه كرد: صادرات در این مدت در بخش اقلام صنعتی به جز برق و الكترونیك و لوازم خانگی در همه بخش ها رشد داشت، به گونه ای كه در پتروشیمی 13 درصد، قیر و سایر محصولات این بخش 15 درصد، صنایع نساجی 33 درصد شاهد رشد بودییم.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، بخشی از صادرات را مشمول نرخ توافقی دانست و خاطرنشان كرد: پاشنه آشیل نرخ ارز، توافق تولیدكنندگان در این است كه به سمت نرخ دولتی برویم یا نرخ توافقی كه در این خصوص در استان یزد نگاه واحدی دیده نشد.
وی تصریح كرد: در این مدت تصمیمی گرفته شد كه بدون انتقال ارز یا همان ارز متقاضی از سامانه حذف شود و همه در یك حركت واحد فعالیت كنند تا بتوانیم نسبت به خروج سرمایه و تقاضا برای عرضه قاچاق نظارت داشته باشیم.
معاون وزیر صنعت اضافه كرد: بدون انتقال ارز یا همان ارز متقاضی به این معنا بود كه فرد در سامانه اعلام می كرد كه خودش ارز مورد نظر را دارد ولی با حذف این گزینه می توانیم نسبت به فعالیت هایی كه در كشور در عرصه صادرات و واردات انجام می گیرد، نظارت كرد.
خسروتاج با اشاره به اینكه هم اكنون منابع ارزی به سه بخش اساسی تقسیم شده است، خاطرنشان كرد: گروه یك، درآمدهای حاصل از نفت و میعانات نفتی است، گروه دوم درآمدهای ارزی ناشی از خرید مواد پتروشیمی و معدنی فلزی و گروه سوم واردات در مقابل صادرات است كه هفته گذشته بازار ثانویه ای هم برای آن به وجود آمد.
خسروتاج در جمع بندی این نشست با تولیدكنندگان و صنعتگران استان یزد اظهار نمود: باید در نظام ارزی جدید، جایگاه استان ها بهتر دیده شود و اختیار استانداران بخصوص در مناطق فعال افزایش یابد.
وی وجود برخی دستورالعمل ها را باعث كمرنگ شدن هدفگذاری ها دانست و اظهار داشت: باید در این زمینه دقت بیشتری شود تا از هدف فاصله نگیریم.
وی، ضرورت ترخیص فوری كالاهایی كه سال قبل ثبت سفارش شد، تولید بستر لازم جدید در واردات كالاهایی همچون كاغذ، ظرفیت سازی در توسعه صادرات، تقویت دیپلماسی اقتصادی، تولید نظام تعرفه برد – برد با كشورهای همسایه، استفاده از تجربه بنگاه های كاربلد و كاهش تعرفه برخی كالاها را از دیگر نتایج این جلسه عنوان نمود.

** تولید تشكل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات ضروری می باشد
همچنین معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی پینشهاد كرد: یك تشكل فراگیر و تعاونی برای توسعه صادرات از جانب بخش خصوصی در كنار گروه توسعه اقتصادی برای مدیریت بحران در استانها تولید شود.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، سید حمید كلانتری روز جمعه در كار گروه توسعه صادرات استان یزد اظهار داشت: یك بخش از محدودیت های موجود در كشور متوجه دولت می باشد و باید رفتارها تغییر یابد كه الان وقت آن نیست.
وی اضافه كرد: در این فضا تولید اعتماد و همكاری در بین مردم یك لزوم است و لازمه آن مبارزه شفاف با فساد است بنابراین ستاد مبارزه با فساد با عضویت روسای قوا و به ریاست رئیس جمهوری تشكیل شد.
معاون وزیر تعاون خاطرنشان كرد: بر همین مبنا رهبر معظم انقلاب هم در جلسات اخیر بر این امر و ضرورت تعامل با كشورها و محور قرار داشتن دولت در مسائل اقتصادی تاكید فرموده اند.
كلانتری برای حل مشكلات فعلی استان یزد در حوزه اقتصادی هم اظهار داشت: در مرحله اول باید یك گروه توسعه برای مدیریت بحران ها متشكل از بخش خصوصی و تعاونی ها تشكیل گردد.
استاندار سابق یزد در ادامه اضافه كرد: شاید این اتاق گفت و گو و گروه توسعه ای با تدبیر لازم بتواند هم الگویی برای كشور باشد و هم به رشد صادرات كمك نماید.
وی استفاده از تجربه صادركنندگان حرفه ای از جانب بخش خصوصی و تولید تشكل فراگیر و تعاونی را راهكار دیگر عنوان نمود و تصریح كرد: در كنار اینها باید كمیته تخصصی برای حل مشكلات ارزی تولید شود.
معاون وزیر تعاون در ادامه با تاكید بر ضرورت افزایش اختیارات استانها و واگذاری كارها به بخش خصوصی خاطرنشان كرد: در عین حال، سعه صدر و سختكوشی بهترین چاره برای صنعتگران در شرایط فعلی كشور است.
در این جلسه بعضی از روسای انجمن ها و نمایندگان بخش خصوصی، نظرات، مشكلات و تجربیات خویش را با معاون وزیر صنعت و هم حمید كلانتری معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای انتقال به دولت و تیم اقتصادی در بین گذاشتند.
1968/ 2047


1397/04/29
23:17:50
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها