در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

واكنش ایران به بازی جدید عربستان

واكنش ایران به بازی جدید عربستان

فی بگیر: نماینده ایران در اوپك به وزیر انرژی عربستان سعودی كه به تازگی اعلام نموده كمیته نظارت مشترك وزیران اوپك و غیراوپك دیگر پایبندی كشورها به سهمیه تولید را رصد نمی كند و این توافق اكنون بنا را روی سقف تولید جمعی می گذارد، پاسخ داد.


حسین كاظم پور اردبیلی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: در پاسخ به این اظهارات باید گفت اظهارات وزیر انرژی عربستان سعودی مصوبه اوپك نیست و نظر شخصی ایشان تلقی می گردد. اعضا چنین قطعنامه ای در این رابطه ندارند.

وی به این سوال كه چنانچه عربستان سعودی بخواهد، می تواند تولید خویش را افزایش دهد یا خیر؟ پاسخ داد: هر نوع افزایش تولید بیش از سهمیه تا زمانی كه به تایید كنفرانس اوپك نرسیده نقض توافق جاری است.

بر اساس این گزارش، خالد الفالح به سایر اعضای اوپك نوشت: تغییر رویكرد از گزارش دهی پایبندی كشورهای مشاركت كننده به سهمیه تولید گروهی، منعكس كننده تصمیم ۲۳ ژوئن وزیران اوپك و غیراوپك برای بازگرداندن سطح پایبندی به توافق كاهش تولید به ۱۰۰ درصد است.
كمیته نظارت مشترك وزیران اوپك و غیراوپك هیچگاه پایبندی فردی كشورها به توافق كاهش تولید را برملا نكرده اما از آمار برای تحت فشار قرار دادن اعضایی كه پایبندی كمتری به سهمیه تولیدشان داشتند، بهره برده است.
توافق كاهش تولید از ژانویه سال ۲۰۱۷ به منظور حذف مازاد عرضه و تقویت قیمت ها اجرا شد.
اكنون كه بازار تا حدودی متعادل شده است، دونالد ترامپ، رییس جمهور عربستان عربستان سعودی را برای افزایش عرضه تحت فشار قرار داده است. اوپك در نشست ۲۳ ژوئن وین با روسیه و ۹ تولیدكننده خارج از این سازمان با افزایش تولید به میزان یك میلیون بشكه در روز موافقت نمود. اما این گروه نحوه تخصیص افزایش تولید میان كشورها را مشخص نكرد.
عربستان سعودی تاكید كرده كه كشورهای دارای ظرفیت تولید شناور، افزایش تولید را برعهده خواهند گرفت.
كمیته فنی نمایندگان كمیته نظارتی مشترك وزیران اوپك و غیراوپك كه از عربستان سعودی، روسیه، كویت، ونزوئلا، الجزایر و عمان متشكل است، مقرر است روز چهارشنبه در دبیرخانه اوپك در وین به منظور بررسی وضعیت بازار دیدار كند.
نماینده امارات متحده عربی كه سهیل المزروعی، وزیر انرژی آن ریاست دوره ای اوپك در سال ۲۰۱۸ را برعهده دارد و متحد نزدیك فالح است، در این نشست حضور خواهد داشت.
عربستان سعودی از سقف تولید خود فراتر رفته و به اوپك اعلام نموده كه ۱۰.۴۹ میلیون بشكه در روز در ژوئن تولید كرده كه بالاتر از سهمیه تولید ۱۰.۰۶ میلیون بشكه در روز بوده است.
طبق نظرسنجی پلاتس، اوپك در ژوئن ۳۱.۹۹ میلیون بشكه در روز نفت تولید كرد كه همچنان بیش از ۷۰۰ هزار بشكه در روز پایین سقف تولید هدف گذاری شده مانده است.
مقامات ایرانی اخطار داده اند كه یكپارچگی اوپك در خطر است و بیژن زنگنه، وزیر نفت در نامه ای به تاریخ ۳۰ ژوئن خطاب به مزروعی نوشت: رفتارهای خودسرانه بعضی از كشورهای عضو در افزایش تولید، بنیان اوپك را متزلزل می كند.
مزروعی در پاسخ به زنگنه نوشت: ارزیابی اینكه گروه اوپك پلاس چگونه به سطح پایبندی ۱۰۰ درصدی بازمی گردد، بر عهده كمیته نظارتی مشترك است. این كمیته مقرر است روزهای ۲۲ و ۲۳ سپتامبر در الجزایر دیدار كند و نشست رسمی اوپك هم مقرر است سوم دسامبر در وین برگزار گردد.
1397/04/23
23:50:16
5.0 / 5
5058
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها