حسینی كیا: مردم برای خرید خودرو تعجیل نكنند

حسینی كیا: مردم برای خرید خودرو تعجیل نكنند

فی بگیر: عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از وضعیت آشفته و ملتهب بازار خودرو در كشور یاد كرد و اظهار داشت: هنوز دلار ۴۲۰۰ تومانی به دست خودروسازان نرسیده است.


حجت الاسلام سیدجواد حسینی كیا در گفت وگو با ایسنا با اشاره به وضعیت آشفته و ملتهب بازار خودرو در كشور، اظهار نمود: شاهد افزایش قیمت خیلی از خودروها و تفاوت چشمگیر قیمت ها در بازار و قیمت كارخانه هستیم.
وی دلایل متعددی را بری این آشفتگی اعلام نمود كه مهمترین آن افزایش نرخ دلار و بالا رفتن قیمت مواد اولیه و قطعات برای خودروسازان است.
عضو مجمع نمایندگان استان كرمانشاه عنوان كرد: البته بالا رفتن نرخ ارز تا این حد بر بازار تاثیر ندارد و حداكثر اثر آن بر افزایش قیمت خودرو ۹.۶ درصد است.
وی درباره سایر عواملی كه به نابسامانی بازار خودرو دامن زده، تصریح كرد: یكی از اشكالات در اختیار نبودن ارز ۴۲۰۰ تومانی برای خودروسازان است و دولت تابحال ارز ۴۲۰۰ تومانی در اختیار آنها قرار نداده تا بتوانند قطعات و موارد اولیه مورد نیاز خویش را وارد كنند.
حسینی كیا عامل دیگر را عدم عرضه خودرو به بازار و نابرابری عرضه و تقاضا دانست و ادامه داد: ثبت نام برای خودرو انجام می شود، اما خودرویی فعلا وارد بازار نشده و این امر به افزایش قیمت خودرو در بازار نسبت به قیمت كارخانه دامن می زند.
وی تصریح كرد: باآنكه ادعاهایی درباره احتكار خودرو در انبار خودروسازان مطرح است، اما خودوسازان این مورد را رد می كنند و اعلام نمودند خودرو وجود دارد اما این خودروها قطعاتی را كم دارند كه امكان تهیه آن برای خودروساز نیست و از همین رو فعلا وارد بازار نمی گردد.
نماینده سنقر و كلیایی درباره شیوه ثبت نام خودرو كه برخی مدعی می شوند به دست مردم عادی نمی رسد و خود نمایندگی ها خودرو را برمی دارند و با قیمت بالا در بازار عرضه می كنند هم تصریح كرد: این ادعا نمی تواند صحت داشته باشد، زیرا خرید خودرو فقط با كد ملی ممكن است و یك نفر با یك كد ملی نمی تواند چند دستگاه خودرو بخرد.
حسینی كیا اضافه كرد: البته كمیسیون صنایع و معادن به مبحث عرضه خودرو توسط خودروسازان ورود كرده و مبحث در دست بررسی می باشد.
عضو كمیسیون صنایع و معادن، خروج خودروسازان خارجی از ایران را هم بر افزایش قیمت خودروهای داخلی بی تاثیر ندانست و تصریح كرد: برای حل این مشكل باید انحصار بازار خودروسازی با تاسیس خودروسازهای جدید در داخل كشور شكسته شود.
حسینی كیا فعالیت دلالان در بازار خودرو را هم از دیگر دلایل التهاب بازار اعلام نمود.
وی با اشاره به اینكه سهم عمده مشكلات فعلی بازار خودرو بر عهده دولت می باشد، تصریح كرد: دولت باید با تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی، افزایش نظارت و كوتاه كردن دست دلالان و مقابله با مافیای بازار خودرو، آرامش را به بازار برگرداند.
این نماینده مجلس با اشاره به وضعیت ملتهب كنونی بازار خودرو، از مردم خواست برای خرید خودرو عجله نكنند.1397/03/28
14:13:12
5.0 / 5
4921
تگهای خبر: دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها