آبدهی رودهای بالادست سدهای خراسان شمالی كاهش پیدا كرد

آبدهی رودهای بالادست سدهای خراسان شمالی كاهش پیدا كرد

فی بگیر: بجنورد- مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به كاهش میزان بارندگی ها در استان اظهار داشت: میزان آبدهی رودخانه های استان در بالادست سدها به نسبت سال قبل 31 درصد كاهش یافته است.


سیدابراهیم علوی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: سال آبی گذشته 61 میلیون مترمكعب آب به مخزن سدهای استان وارد شد اما این رقم در سال زراعی جاری به 41 میلیون مترمكعب رسیده است.
وی با اشاره به اینكه میزان آبدهی در سایر رودخانه های استان هم نسبت به سال قبل كاهش یافته است، درباره وضعیت بارندگی ها در سال قبل تصریح كرد: سطح ذخایر برف استان در سال قبل سه هزار و 600 كیلومتر مربع بود كه این سطح در مقایسه با زمستان سال ماقبل آن به یك ششم رسیده است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی خاطرنشان كرد: سطح برف در سال های قبل، 18 هزار و 500 كیلومتر مربع بود و ضخامت برف هم در زمستان گذشته 70 سانتیمتر بوده است كه این رقم هم به 15 سانتیمتر یعنی به كمتر از یك پنجم كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: به دلیل كاهش چشمگیر بارش برف، چشمه ها و قنات ها تغذیه نشد و به تبع آن میزان آبدهی رودخانه ها كاهش یافته است.

* ذخایر سدها 20 درصد كاهش پیدا كرد
علوی با اشاره به اینكه میزان بارش ها در سال آبی جاری در مقایسه با سال گذشته 20 درصد كاهش یافته است تصریح كرد: اكنون 71.5 درصد مخزن سدهای استان خالی است.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به اینكه اكنون تنها 28.5 درصد از مخزن سدهای استان پر است اظهار داشت: اكنون از ظرفیت 226.5 مترمكعبی سدهای استان تنها 64.5 میلیون مترمكعب در سدهای استان آب ذخیره است اما این رقم در سال قبل حدود 80 میلیون متر مكعب بوده است.
وی خاطرنشان كرد: بهترین شرایط ذخیره سازی در سد شیرن دره است بطوریكه اكنون 80 درصد از مخزن این سد پر است و بدترین شرایط هم در سد بیدواز در شیروان است كه تنها چهار درصد مخزن آن پر است.

* كاهش آبدهی و افزایش آلودگی رودها
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشار به اینكه كاهش میزان آبدهی وردخانه ها در افزایش آلودگی این منابع تاثیر گذار است اظهار داشت: به هر میزان آب بیشتری در بستر رودخانه جریان داشته باشد، قدرت خودپالایی رود بیشتر می گردد و خیلی از آلودگی ها برطرف می گردد اما زمانی كه جریان آب كمتر می شود، قدرت خودپالایی هم كاسته می شود.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به اینكه برای پایش وضعیت آلودگی آب، یك اكیپ تشكیل شده و فعال است خاطرنشان كرد: منابع آلودگی رودهای استان شناخته شده و تحت كنترل است و در این باره نگرانی وجود ندارد.
خراسان شمالی 6 هزار و ۶۰۰ كیلومتر رودخانه و مسیل دارد كه 2 هزار و ۱۰۰ كیلومتر آن رودخانه های مهم به حساب می آید.
7185/ 6042


1397/03/11
12:35:52
5.0 / 5
4720
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها