برنامه تویوتا برای توسعه خودروهای پاك هیدروژنی

برنامه تویوتا برای توسعه خودروهای پاك هیدروژنی

فی بگیر: تویوتا به منظور توسعه خط تولید خودروهای سلول سوختی هیدروژنی، می خواهد یك كارخانه جدید مخصوص اینگونه خودروها احداث كند.


به گزارش فی بگیر به نقل از وب سایت Industry Leaders Magazine، خیلی از كشورهای جهان قصد دارند با هدف مقابله با آلودگی هوا و كاهش میزان انتشار آلاینده ها و گازهای گلخانه ای و حفظ بیشتر محیط زیست، خودروهای الكتریكی، برقی و سلول سوختی هیدروژنی را كه دوستدار محیط زیست اند، به تولید انبوه برسانند.

حالا شركت خودروسازی تویوتا كه از فعال ترین و برترین خودروسازان جهان است اخیرا تصمیم گرفته است كه به منظور افزایش تعداد خودروهای پاك مجهز به این فناوری، كارخانه جدیدی را احداث كند تا بتواند به تولید قطعات مورد نیاز این خودروها و همینطور توسعه خط تولید آنها بپردازد.

تویوتا بدین منظور می خواهد تولید سلول های سوختی را به یك كارخانه جدید در تویوتا سیتی ژاپن كه ۷۰ هزار متر مساحت دارد، منتقل كند. این شركت همینطور مخازن هیدروژن را به یكی دیگر از كارخانه هایش در شیمویوما منتقل می كند. این دو كارخانه مقرر است تا دو سال آینده یعنی سال ۲۰۲۰ میلادی فعالیت رسمی خویش را آغاز كنند.

فناوری سلول های سوختی از مخلوط كردن هوا و هیدروژن، برق تولید كرده و بعنوان نیروی محركه موتور خودروهای پاك و برقی استفاده خواهد شد. مخازن هیدروژن خودروهای سلول سوختی هم از جنس الیاف كربن تولید می شوند تا مقاومت بالایی داشته باشند.

تویوتا می خواهد فروش خود از این خودروهای پاك را به سالانه ۳۰ هزار خودرو برساند كه البته این رقم با آنچه كه تویوتا تابحال انجام داده است، تفاوت زیادی دارد. ازاین رو این خودروساز ژاپنی تصمیم گرفته است كه دو كارخانه بزرگ بدین منظور توسعه داده و احداث كند تا بتواند تولید و در نتیجه فروش و درآمد خود از این دسته خودروها را به هدف نهایی خود برساند.

سال گذشته تویوتا توانست تنها ۳ هزار دستگاه خودروی سلول سوختی هیدروژنی را به فروش برساند این در حالیست كه تویوتا می خواهد از سال ۲۰۲۰ میلادی، هر ساله ۱۰ هزار دستگاه خودروی هیدروژنی را به لیست فروش خود اضافه كند.

هم اكنون خودروی هیدروژنی تویوتا میرای كه در بازار كشورهای ایالات متحده امریكا، ژاپن و ۹ كشور دیگر اروپایی دیگر عرضه شده است، توانسته است عملكرد موفقیت آمیزی را برای خود به ثبت برساند. مدیران ارشد تویوتا بر این باورند كه افزایش تولید اینگونه خودروها، مهم ترین و بزرگترین راهكار برای كاهش قیمت آنهاست.

تویوتا میرای هم اكنون با قیمت ۵۹ هزار و ۲۶۰ دلار در بازار ایالات متحده عرضه می گردد و امكان خرید اقساطی این خودرو هم با قسط ۳۶ ماهه و به مبلغ ۳۴۹ دلار در ماه وجود دارد. یكی از اشكالات تویوتا در آمریكا این است كه میرای تنها در ایالت كالیفرنیا به فروش می رسد چون كه این ایالت میزبان بیشترین تعداد جایگاه های سوختگیری خودروهای هیدروژنی است.

بسیاری از شركتهای خودروسازی در جهان عزم خویش را برای تولید انبوه خودروهای برقی جزم كرده و از برنامه های خود بدین منظور رونمایی كرده اند. افزایش روزافزون خودروهای برقی و محبوبیت استفاده بیشتر از این خودروهای پاك، سبب شده است شركت های خودروسازی در سراسر جهان به رقابتی تنگاتنگ پرداخته و هر یك از برنامه های خود برای طراحی و تولید خودروهایی بهتر و با توان پیمایش بیشتر رونمایی كنند.

دولت های بسیاری همچون انگلستان، فرانسه، نروژ، اسپانیا، یونان، مكزیك، چین و هند همچون پیشگامانی هستند كه قصد دارند به منظور جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، تولید و فروش خودروهای بنزینی و دیزلی را تا دهه ۲۰۳۰ و نهایتا تا دهه ۲۰۴۰ میلادی (حدودا دو دهه آینده) ممنوع و متوقف اعلام كنند.

1397/03/07
13:37:07
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: توسعه , تولید , دلار , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها