مشكل روسیه با محصولات كشاورزی ایران چیست؟

مشكل روسیه با محصولات كشاورزی ایران چیست؟

فی بگیر: مدیركل دفتر اروپا و آمریكای سازمان توسعه تجارت اظهار داشت: درباره چرایی عدم اعلام استانداردهای محصولات كشاورزی ایران به روسیه باید مبحث از سوی وزارت كشاورزی پیگیری شود.


بهروز حسن الفت در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به سوالی در مورد اینكه از جانب كشور روسیه اعلام شده است در صورت عدم مشخص شدن منشأ خاكی برخی محصولات كشاورزی ایران جلوی صادرات آنها گرفته خواهد شد، توضیح داد: در اصل باید این مورد را از وزارت جهاد كشاورزی پیگیری كرد اما در حالت كلی می توان اظهار داشت كه بازار روسیه از نظر محصولات غذایی و لبنی استانداردهایی دارد كه تا حدودی با استانداردهای ایران متفاوت می باشد.

وی اضافه كرد: بعنوان مثال در بخش محصولات كشاورزی این كشور دو مرحله پیش از محصول را هم در نظر گرفته و با خود زمین، بذر و كودی كه برای كشت محصول استفاده شده هم بحث دارد.

الفت ادامه داد: ما در حوزه لبنیات سه استاندارد داریم اما كشوری مانند روسیه استانداردهای خود در این بخش را پنج مورد تعریف كرده است و برخی آزمایش های سرطانی را هم بر روی محصولات لبنی انجام می دهد. از جانب دیگر مسئولان این كشور نیاز به آن دارند كه از خود دام در مزرعه و خوراك آن نمونه برداری كنند در حالیكه قبلا شرایط این گونه نبود و در سازمان غذا و دارو از شیرهایی كه وجود داشت، نمونه های لازم را می گرفتند اما اكنون استانداردهای روسیه كمی بیشتر از ما بوده و به سمت بهداشت و كیفیت بیشتر می رود.

مدیركل دفتر اروپا و آمریكای سازمان توسعه تجارت همینطور به درنظر گرفتن كریدور سبز برای تجارت میان ایران و روسیه اشاره نمود و اظهار داشت: ممكن است محصولاتی كه از این طریق صادر می شوند، تا حدودی شرایط متفاوت داشته باشند اما در كل باید مبحث با استفاده از وزارت جهاد كشاورزی پیگیری شود.

وی همینطور خاطرنشان كرد: سال قبل صادرات به روسیه نسبت به سال ماقبل آن حدود ۴۰ درصد افزایش داشته كه بخش قابل توجهی از این افزایش به محصولات كشاورزی و لبنی مربوط می گردد.

الفت اضافه كرد: در صورتی كه ما نتوانیم استاندارد و مقررات روسیه را رعایت نماییم، ممكن است به مشكل بربخوریم اما به شخصه فكر می كنم كه مشكل حادی در این زمینه وجود ندارد چون كه اغلب صادرات ما گلخانه ای است اما احیانا لازم است برخی مدارك به كشور روسیه عرضه شود كه در كل به شخصه خوشبین هستم.

مدیركل دفتر اروپا و آمریكای سازمان توسعه تجارت در انتها با تاكید بر اینكه با عنایت به شرایط برجام باید برای بازار روسیه اهمیت بیشتری در نظر گرفت، اظهار نمود: اگر ما بتوانیم در این مسیر سطح استانداردهای خویش را ارتقا دهیم اتفاق مثبتی رخ داده است. كما اینكه در لبنیات برخی بنگاه ها، برخی استانداردهای مربوطه را تامین كرده و با این شیوه در حالت فعالیت هستند.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، به دنبال افزایش بی سابقه صادرات محصولات كشاورزی ایران به روسیه، این كشور از ایران خواسته آمار دقیق تولید سبزیجات و میوه را در خاك این كشور و حجم كلی صادرات این محصولات را به روسیه ارائه نماید. با عنایت به اینكه طرف ایرانی نتوانسته است اطلاعات دقیقی در مورد منابع اصلی تولید محصولات در خاك خود عرضه نماید، روسیه بزودی ورود اینگونه محصولات را از ایران ممنوع خواهد نمود. كارشناسان روسیه بر این باورند كه صادركنندگان ایرانی محصولات تولیدی دیگر كشورها را با تغییر اسناد با نام محصول ایرانی به روسیه صادر می كنند كه بر خلاف مقررات و تمهیدات در نظر گرفته شده برای كمك به اقتصاد دو كشور است.
1397/03/05
14:35:40
5.0 / 5
4644
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها