مهمترین اتفاق مغفول در بازار نفت

مهمترین اتفاق مغفول در بازار نفت

فی بگیر: دنیا هم اكنون به نظاره تنشهای رو به رشد در خاورمیانه نشسته و تحلیلگران بازار نفت درباره میزان كاهش صادرات نفت ایران بعد از اعمال مجدد تحریمهای آمریكا گمانه زنی می كنند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، با این حال مهمترین اتفاق امسال بازارهای نفت، خیلی دورتر از خاورمیانه در حال وقوع بوده و اتفاق مذكور رشد تقاضای چین برای نفت به حساب می آید.

در حالی كه همه چشمها به ایران و خاورمیانه دوخته شده است، شاید مهمترین اتفاقی كه بازار نفت چندان اهمیتی به آن نداده، روند رشد تقاضای چین برای نفت می باشد.

تقاضای چین برای نفت امسال فراتر از حد انتظارات رشد كرده و بعنوان نمونه، گلدمن ساكس اعلام نموده كه رشد تقاضای این كشور برای نفت ممكن است بالاتر از برآوردهای فعلی باشد. طبق گزارش این بانك آمریكایی، رشد تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ احیانا قویترین رشد سالانه از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۰ به این سو خواهد بود.

برآوردهای اخیر بانكهای سرمایه گذاری نشان داده است رشد تقاضای جهان و به خصوص چین برای نفت همچنان قوی خواهد بود.

چین در سال ۲۰۱۷ كه تولید داخلی با كاهش مواجه گردید، از آمریكا بعنوان بزرگترین واردكننده نفت جهان پیش افتاد و عنوان بزرگترین مصرف كننده نفت جهان را برای نهمین سال پیاپی حفظ كرد. این كشور همزمان ظرفیت پالایش خویش را توسعه داد و محدودیتها برای واردات نفت و صادرات محصولات پالایشی را كمتر كرد.

روند واردات نفت بالای چین امسال هم ادامه یافته و در مارس به دومین ركورد بالای خود رسید در حالیكه صادرات سوخت پالایش شده هم به بالاترین ركورد رسید و ۴۳ درصد در مقایسه با مارس سال ۲۰۱۷ افزایش پیدا كرد. بر پایه محاسبات رویترز، واردات نفت خام چین در سه ماهه نخست، ۷ درصد بر اساس سالانه رشد كرد و به حدود ۹.۰۹ میلیون بشكه در روز رسید كه حدود ۵۹۵ هزار بشكه در روز در مقایسه با سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ افزایش داشت.

فعالیت پالایشگاهی در مارس به ركورد بالایی صعود كرد زیرا سهمیه واردات پالایشگاه های مستقل كوچك افزایش یافت و حاشیه سود پالایش مطلوب ماند.

پالایشگاه های چینی ۱۲.۱۳ میلیون بشكه در روز در مارس پالایش كردند و ركورد قبلی ۱۲.۰۳ میلیون بشكه در روز را كه مربوط به نوامبر سال ۲۰۱۷ بود، شكستند. فعالیت پالایشگاهی در آوریل و مه به علت پیك فصل تعمیرات، انتظار می رود كمتر از ركورد مارس باشد.

تولید نفت چین در سه ماهه نخست امسال نزدیك به پایینترین سطح از ژوئن سال ۲۰۱۱ ماند و سبب شد واردات بالاتر برای تامین تقاضای رو به رشد انجام گیرد. تولید نفت در مارس حدود ۳.۷۶ میلیون بشكه در روز بود كه در مقایسه با میانگین تولید در ژانویه و فوریه ثابت بود.

واردات نفت خام چین در آوریل ركورد جدیدی بر جای گذاشت و به ۹.۶ میلیون بشكه در روز رسید و ركورد ۹.۵۷ میلیون بشكه در روز ژانویه امسال را شكست. صادرات محصولات نفتی در آوریل ۴۶ درصد رشد كرد اما نسبت به ركورد ثبت شده در مارس كمتر بود.

چین برای رشد تقاضای جهانی برای نفت، حیاتی به حساب می آید و اگر به همین روند رشد ادامه دهد، از رشد تقاضای قوی كه تحلیلگران پیش بینی می كنند، پشتیبانی خواهد نمود.

1397/02/28
13:06:17
5.0 / 5
4580
تگهای خبر: تولید , صادرات , محصول , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها