پیشگیری از بیماری های دامی جدی گرفته شود

پیشگیری از بیماری های دامی جدی گرفته شود

فی بگیر: رئیس مركز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی تاكید دارد كه اهمیت پیشگیری از بروز بیماری های دامی باید از جانب همه خصوصا فعالان بخش خصوصی جدی گرفته شود تا از خسارت های ناشی از آن بتوان كاست.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، محمدرضا ملاصالحی كه امروز در سمینار بازشناخت و پیشگیری تب برفكی، در شیراز سخن می گفت، به ضرورت ورود مطلوب تشكل ها بعنوان واحدهای عمل كننده و صندوق توسعه دامپروری بعنوان تامین كننده اعتبارات مورد نیاز مقابله با بیماری های دامی اشاره نمود.
او اظهار داشت: امید است با كمك تشكل ها بتوانیم بیماری های دامی مانند تب برفكی، كه خسارت زیادی به صنعت دامی وارد كرده و گاها باعث خروج تولید كنندگان از عرصه تولید می گردد را كنترل نماییم.
ملاصالحی همینطور با اشاره به اعتبارات مورد نیاز برای واكسیناسیون دام ها ضد بیماری تب برفكی، تصریح كرد: پرورش دهندگان دام باید به اهمیت مبحث پیشگیری پی ببرند؛ چون كه بیماری هایی مانند تب برفكی زمانی كه شیوع پیدا كند با مراحل سخت درمانی و هزینه های سنگین ناشی از شیوع بیماری مواجه خواهد شد.
رئیس مركز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی ادامه داد: با همه سختی هایی كه این در تهیه واكسن یا شبكه توزیع كشوری وجود دارد، اگر دامداران از واكسن استفاده نكنند، در وهله اول به زحمات خود و سپس به اقتصاد ملی و سرمایه گذاریهای این حوزه ضربه خواهند زد.
ملاصالحی با اشاره به اینكه شمار گاوهای شیری كشور بالغ بر یك میلیون و 100 هزار راس است، اظهار داشت: مدعی هستیم كه جمعیت گاو شیری موجود از لحاظ كیفیت ژنتیكی با كشورهای پیشرفته برابری می كند، بنابراین خسارتی كه بابت خروج دام های اصلاح شده به واسطه بروز بیماری ها متحمل می شویم نجومی خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: در این مقوله صندوق های حمایتی مانند صندوق دامپروری و تشكل ها به خوبی ورود كرده اند. امروز عدم استقبال به موقع دامداران، از مشكلات اصلی ما در پیشگیری از این بیماری (تب برفكی) به حساب می آید.
رئیس مركز اصلاح نژاد و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد كشاورزی تصریح كرد: نباید منتظر باشیم فاجعه ای رخ دهد و بعد دنبال مقصر بگردیم و برای یافتن راه حل جبران خسارت ها باشیم.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا سمینار "بازشناخت و پیشگیری تب برفكی" به همت سازمان تعاون روستایی فارس در شیراز برگزار گردید.
1397/02/21
18:49:37
5.0 / 5
4593
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها