دامپزشكی كردستان در مورد ورود دام به استان اخطار داد

دامپزشكی كردستان در مورد ورود دام به استان اخطار داد

فی بگیر: سنندج - مدیركل دامپزشكی كردستان با اشاره به شیوع بیماری تب برفكی در بعضی استان های همجوار، نسبت به ورود دام از دیگر مناطق كشور به استان توسط دامداران اخطار داد.


مجتبی ورمقانی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: سال قبل جمعیت دامی استان در سه نوبت ضد بیماری تب برفكی مایه كوبی شد.
به گفته وی، با عنایت به پوشش خوبی كه در این زمینه صورت گرفت اكنون هیچ كانون بیماری تب برفكی در میان دام های استان وجود ندارد.
وی اضافه كرد: در بعضی موارد دامداران از میادین دام استان های همجوار، اقدام به خرید دام و ورود آن به استان می كنند كه در صورت آلوده بودن این دام ها به ویروس بیماری تب برفكی می تواند، سبب شیوع این بیماری باشد.
ورمقانی با اشاره به آلوده بودن میدان دواب شهرستان بوكان در آذربایجان غربی تصریح كرد: دام های این میدان می توانند ویروس بیماری را منتقل و سبب بیماری شوند ازاین رو دامداران بدون هماهنگی كارشناسان شبكه دامپزشكی از انتقال و نگهداری دام های جدید خودداری كنند.
وی با اشاره به كنترل دام در مبادی ورودی و خروجی استان خاطرنشان كرد: در این مبادی پست های قرنطینه ای دایر شده و ورود دام به استان كنترل می گردد اما برخی دامداران دام ها را از مبادی دیگر وارد می كنند كه تحت نظارت نیست.
ورمقانی از دامداران خواست در صورت خرید دام از میادین دام استان های همجوار با رجوع با شبكه دامپزشكی شهرستان خود یا تماس با سامانه گویای 1512 مبحث را اطلاع دهند تا كارشناسان دامپزشكی برای مایه كوبی دام های جدید اقدام نمایند.
وی در مورد اجرای طرح مایه كوبی دام ضد بیماری تب برفكی امسال هم اظهار داشت: نوبت نخست این طرح در خرداد با مشاركت اكیپ بخش خصوصی و دولتی اجرا می گردد.
بیماری تب برفكی یك بیماری مخصوص دام و احتمال سرایت آن به انسان بسیار كم است و تولید تب شدید، آبریزش از چشم، وجود كف در دهان، زخم شدن دهان و سم و لنگش حیوان از علایم بیماری تب برفكی است.
كاهش شیر در دام ها، كاهش تولید فرآورده های گوشتی، كاهش باروری و بروز تلفات در دام های جوان همچون خسارت های اقتصادی ناشی از بیماری تب برفكی است.
واكسیناسیون تب برفكی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام ها داشته و تب برفكی یك بیماری عفونی و به شدت واگیردار دامی است كه باید از شیوع و بروز آن در میان دام ها به وسیله مایه كوبی جلوگیری كرد.
جمعیت دامی استان كردستان حدود 2 میلیون راس دام سبك (گوسفند و بز) و 200 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است.
3020/9102


1397/02/12
14:40:42
5.0 / 5
5313
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها