استاد دانشگاه

اقتصاد آزاد راهكار برون رفت از افزایش نرخ ارز است

اقتصاد آزاد راهكار برون رفت از افزایش نرخ ارز است

فی بگیر: شهركرد- استاد دانشگاه پیام نور چهارمحال وبختیاری اقتصاد آزاد را راهكاری موثر برای برون رفت از معضل نوسان نرخ ارز در كشور دانست.


علی نصیری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: جهش قیمت دلار در ماه های اخیر ناشی از تورم انباشته ای در بازار ارز است كه دولت سال ها با استفاده از سیاست و ابزارهای دستوری درصدد كنترل آن بود.
وی بیان كرد: اگر نرخ دلار متناسب با نرخ تورم كالاهای اساسی افزایش می یافت این روزها شاهد رشد ناگهانی قیمت ارز در كشور نمی شدیم.
نصیری با اشاره به اینكه اقتصاد در ایران دولتی است، خاطرنشان كرد: از آن جا كه بخش عمده ای از اقتصاد در كنترل برخی نهادهاست، انگیزه كارشكنی و مخالفت با دولت، بازی و جناح بندی های سیاسی توسط این نهادها هم در افزایش ناگهانی نرخ ارز بی تاثیر نبوده است.
وی با انتقاد ازعملكرد نامناسب تیم اقتصادی دولت دوازدهم در این شرایط خاطرنشان كرد: كابینه اقتصادی هم چابكی لازم در اتخاذ سیاست های درست و مدیریت انضباطی و نظم سیستم بانكی را ندارد.
این كارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینكه نبود عرضه و افزایش تقاضا از دیگر عوامل افزایش نرخ ارز در ماه های اخیر است، اضافه كرد: دولت مدت هاست اعلام نموده كه ارز كافی وجود دارد اما سوال اینجاست كه این ارز چرا به جامعه تزریق نمی گردد و یا نمی تواند جوابگوی تقاضا باشد؟
نصیری درباره تاثیر افزایش ناگهانی نرخ ارز در تجارت بیان كرد: با عنایت به اینكه كشور ما واردات محور است افزایش نرخ ارز، با گران تر شدن مواد اولیه وارداتی و كالاهای تولیدی كشور، زمینه قاچاق را فراهم می آورد.
وی اضافه كرد: در صورت خروج برخی كشورها از تعهد بین المللی برجام و ادامه همین روند در كشور افزایش بیشتر قیمت ارز تا آخر سال محتمل است.
این كارشناس مسائل اقتصادی در چهارمحال و بختیاری ادامه داد: برای كنترل این وضعیت در كوتاه مدت باید درآمدهای ارزی را كنترل و درصدد تامین نیازهای بخش تقاضا بود.
نصیری اضافه كرد: در دراز مدت هم باید دولت شرایط افزایش نرخ ارز برپایه بازار عرضه و تقاضا و متناسب با نرخ تورم را فراهم نموده و سود و سپرده های بانكی كشور اصلاح شود.
به گزارش فی بگیر به نقل از ایرنا، همزمان با اظهارات رئیس جمهوری آمریكا در خصوص خروج از برجام، نرخ ارز افزایش یافت.
8125/6021


1397/02/11
14:43:51
5.0 / 5
4608
تگهای خبر: اقتصاد , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها