ادامه رشد در آسمان ایران

ادامه رشد در آسمان ایران

فی بگیر: شركت فرودگاه ها كه از سال های ابتدایی دهه ۹۰ كوشیده با یك برنامه ریزی همه جانبه شرایط را برای افزایش تعداد پروازهای عبوری از آسمان ایران فراهم آورد، در آمارهایی كه مربوط به سال قبل می گردد هم افزایشی ۱۱ درصدی را به ثبت رسانده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، یكی از اصلی ترین منابع درآمدی كشورها در صنعت هوایی استفاده از فضا و حریم هوایی آنها برای دیگر قیمت ها به حساب می آید. در این بین با عنایت به موقعیت خاص جغرافیایی ایران كه محلی برای جابجایی پروازها از اروپای شرقی و آسیای میانه به سمت خلیج فارس و اقیانوس هند به حساب می آید، سبب شده آسمان ایران یكی از اصلی ترین محل های توجه شركت های هواپیمایی باشد.

البته در طول این سال ها برخی از كشورهای منطقه هم توانسته اند با ایران رقابت كنند اما آمارهای جدید نشان داده است كه ایران روند رو به رشد خود در چهار سال قبل را حفظ نموده است.

آمارهای شركت فرودگاه ها نشان داده است كه در سال ۱۳۹۵ حدود ۳۸۲ هزار پرواز از آسمان ایران عبور كرده كه این عدد در سال قبل با رشدی ۱۱ درصدی به ۴۲۶ هزار پرواز رسیده است.

همچنین آمار تفكیك شده بر مبنای ماه هم نشان داده است كه به غیر از اسفند پروازهای عبوری از آسمان ایران در تمام ماه های سال قبل در نسبتی مشابه با سال قبل رشد داشته اند اما در ماه پایانی سالی كه گذشت تعداد این پروازها با كاهش ۵.۸ درصدی مواجه شده كه در صورت عدم پیگیری می تواند رشد به ثبت رسیده سال های قبل را متوقف كند.

همچنین آمارهای شركت فرودگاه ها نشان داده است كه رشد ۵۳ درصدی پروازها در سال ۱۳۹۳ در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به رشد ۲۷ درصدی رسیده و در سال قبل هم این رشد در ۱۱ درصد متوقف شده كه علاوه بر اینكه نشان داده است آسمان ایران از بخش قابل توجهی از ظرفیت خود استفاده می نماید، این نگرانی را هم بوجود آورده كه شاید این رقم رو به رشد نتواند تداوم پیدا كند.

بر اساس آمار عملكرد به ثبت رسیده در ماه های مختلف شهریورماه با ثبت بیش از ۴۰ هزار پرواز عبوری پر ترافیك ترین ماه در آسمان ایران بوده و بعد از آن هم ماه های مرداد و آبان قرار دارد. در ماه های كم ترافیك هم بعد از اسفند دو ماه اردیبهشت و بهمن با ثبت آماری نزدیك به هم در رده های بعدی هستند.

به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، بعد از آنكه با ورود نیروهای تروریستی به مناطق مختلف عراق و افزایش تنش های سیاسی در اوكراین شرایط برای حفظ امنیت پروازهای عبوری بر هم ریخت، ایران توانست بخش قابل توجهی از تقاضای بین المللی موجود را به سمت آسمان خود بیاورد.

با بالا گرفتن تنش های سیاسی میان قطر و چند كشور عربی منطقه هم این حریم هوایی ایران بود كه برای مدیریت پروازهای پرتردد فرودگاه دوحه اعلام آمادگی كرد.

ایران در طول سال های گذشته تعداد قابل توجهی مسیر هوایی جدید بوجود آورده تا این دفعه ترافیكی مدیریت شود. البته بحث كاهش مناطق ممنوعه پروازی كه از سال ها پیش در دستور كار بوده به منظور افزایش وضعیت نسبی آسمان ایران در رقابت با كشورهای منطقه هم موضوعی است كه از جانب شركت فرودگاه ها پیگیری شده و شاید امسال نتیجه ای جدید حاصل كند.
1397/02/02
15:12:16
5.0 / 5
5197
تگهای خبر: شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها