یورو پررنگ شد نرخ امروز ۶۷۰۰ تومان

یورو پررنگ شد نرخ امروز ۶۷۰۰ تومان

فی بگیر: در بازار آزاد امروز خرید و فروش ˮیوروˮ تسهیل شده است و قیمت این ارز مهم و كلیدی به ۶۷۰۰ تومان برای فروش رسیده است.به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، در شرایطی كه این روزها بیشتر توجه ها به سمت دلار است و افراد مختلف اعم از مسافر، دانشجو و سایرین به دنبال تهیه دلار هستند، یورو دیگر ارز مهمی است كه تقاضای بالایی دارد و پس از دلار در صدر تقاضا قرار گرفته است.

بیشتر متقاضیان یورو مسافرانی هستند كه مقصدشان اروپاست و در روز گذشته خیلی از افرادی كه درصف های طولانی بودند، قصد تهیه یورو را داشتند.

از روز گذشته و بعد از برگزاری جلسه ستاد اقتصادی دولت و اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی بعنوان دلار تك نرخی، بیشتر صرافی ها تابلو اعلان قیمت های خویش را خاموش كردند و قیمت یورو چندان مشخص نبود اما میان دلالان حدود ۷۰۰۰ تومان داد و ستد می شد.

امروز بر مبنای صحبت های صرافان و برخی دلالان كه یورو می فروشند، این ارز با كاهش قیمت همراه شده و از نرخ ۷۰۰۰ تومان روز گذشته به ۶۷۰۰ تومان رسیده است.

در حال حاضر هم بررسی ها نشان داده است كه تقاضا برای خرید یورو بالاست.

طبق آنچه سیف - رئیس كل بانك مركزی - اعلام نموده مقرر است سیاست های جدیدی در قبال یورو اتخاذ شود و در معاملات تجاری با كشورهای دیگر مبنای معاملات قرار بگیرد و به شكلی به تدریج بعنوان ارز مرجع تعیین شود.

براساس آنچه رییس كل بانك مركزی اعلام نموده است، وی در دیدار با مقام معظم رهبری اعلام نموده كه "می توانیم یورو را در معاملات جایگزین دلار كنیم" كه به قول این مقام مسئول "این مبحث مورد استقبال مقام معظم رهبری هم قرار گرفته است".

همچنین مقرر است از این پس مسافران دلار را با نرخ ۴۲۰۰ تومان دریافت كنند و شرایط از این مقرر است كه ارز مسافرتی برای یكبار سفر در سال تا حدود ۱۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به مسافران در مرزهای خروجی هوایی پرداخت شود. میزان ارز مسافرتی پرداختی به مسافران هوایی به كشورهای هم مرز و مشترك المنافع به غیر از عراق ۵۰۰ یورو و یا معادل آن به سایر ارزها است.

از سوی دیگر از محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت – ضمن انتقاد از انحصار ارزی گفته كه به صورت كلی انحصار یك ارز خارجی یا تمركز روی یك نوع ارز به صلاح كشور نیست و اتكای تجارت ایران به یورو همین امروز هم بیش از سایر ارزهای خارجی است.

به گفته شریعتمداری، بخشی از فروش تجاری ایران به نفت مربوط می گردد كه درآمد حاصل از این بخش به صورت مشترك با دلار و ارز كشورهایی كه به آنها نفت صادر می شود، صورت می گیرد و بخشی از این درآمد هم با استفاده از یورو تامین می گردد و همینطور بخش های دیگر تجارت خارجی ایران هم به نسبت قابل ملاحظه ای به یورو وابسته است. به صورت مثال در مورد كالاهای اساسی این اتفاق از قبل رخ داده است.

در مجموع به نظر می رسد سیاست های ارزی دولت دستخوش تغییراتی شده و از این به بعد باید منتظر نقش آفرینی بیشتر یورو در اقتصاد كشور باشیم.
1397/01/22
14:58:10
5.0 / 5
4609
تگهای خبر: اقتصاد , پرداخت , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها