واردات چای ۱۲ برابر صادرات، كدام كشورها چای ایرانی می خورند؟

واردات چای ۱۲ برابر صادرات، كدام كشورها چای ایرانی می خورند؟

فی بگیر: ۵۶ درصد از چای صادراتی ایران به مقصد جمهوری آذربایجان رفته و مابقی آن به كشورهایی مانند تركمنستان، ازبكستان، تاجیكستان و تركیه صادر می گردد.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، آمارهای رسمی انتشار یافته اطلاعاتی درباره وضعیت صادرات چای ایرانی در سال ۱۳۹۵ منتشر نموده است. باآنكه این آمارها در یازدهمین ماه سال ۱۳۹۶ انتشار یافته اما نكاتی قابل تامل دارد.

حذف برخی كشورها از بازارهای صادراتی ایران

براساس آمارهای انتشار یافته صادرات چای ایرانی در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ با افت و خیزهایی همراه بوده است، اما هیچ گاه حجم صادرات این بخش به ۴۰ میلیون دلار هم نرسیده است، در واقع به استناد آمار می توان اظهار داشت كه سال ۱۳۹۳ سالی بود كه صادرات این بخش از نظر ارزش در اوج قرار داشته و در نهایت به ۳۶.۷ میلیون دلار رسید.

در این سال صادرات وزنی هم بیش از ۳۴ هزار تن بود، اما در سال قبل تنها ۲۰ میلیون دلار چای به وزن ۱۴ هزار تن صادر گردیده است كه این رقم در قیاس با یك سال پیش از آن از نظر ارزش حدود ۵۰ درصد كاهش داشته است از نظر وزن هم كمی كمتر از ۵۰ درصد شاهد كاهش حجم صادرات بوده ایم.

از تركیه، تاجیكستان، ازبكستان، تركمنستان و آذربایجان بعنوان بازارهای هدف سال قبل یاد شده است كه در سال های قبل هم تركیب كشورهای هدف این بخش حدودا مشابه بوده است. البته در بعضی سال ها كشورهایی مانند روسیه، آلمان، اندونزی، افغانستان، عراق، امارات متحده عربی و حتی هند هم جزو بازارهای صادراتی ایران بوده اند. به استناد آمارهای موجود در سال قبل ۵۶ درصد از چای ایرانی به جمهوری آذربایجان، ۱۵ درصد تاجیكستان، ۱۴ درصد ازبكستان، ۱۱درصد تركمنستان و چهار درصد به تركیه صادر گردیده است.

واردات ۲۴۸ میلیون دلاری انواع چای

به استناد آمارهای موجود بازار واردات چای ایران بیش از همه در اختیار كشور امارات قرار دارد و هند بعنوان بزرگترین تولیدكننده چای دنیا در رده دوم واردات كشور قرار می گیرد. بدین ترتیب سهم كشورهای وارد كننده چای به ایران در سال ۱۳۹۵ عبارت بوده از امارات متحده (۵۲ درصد)، هند (۴۱ درصد)، كنیا (چهار درصد)، تركیه (دو درصد) و سریلانكا (یك درصد).

طبق آمارهای موجود می توان گفت سال قبل یكی از سال هایی بوده است كه واردات انواع چای به كشور رونق نسبی داشته و ۵۳ هزار و ۷۰۰ تن انواع چای به ارزشی بالغ بر ۲۴۸ میلیون دلار وارد كشور شده است كه این رقم در قیاس با ارزش صادرات بیش از ۱۲ برابر بیشتر است. این در شرایطی است كه میزان واردات حجمی چای در سال ۱۳۹۴ معادل ۵۱ هزار تن بوده است.

اما در كنار كاهش صادرات و افزایش واردات، طبق این آمارها میزان تولید برگ سبز چای در سال قبل ۱۲۰ هزار تن بوده است كه این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدود دو برابر رشد داشته و از ۷۰ هزار تن به این رقم رسیده است.

طبق آمارهای جهانی هم در سال ۲۰۱۶ میلادی ارزش صادرات چای در كل دنیا رقمی بالغ بر هفت میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار بوده است.

مشكلات تولید و صادرات چای

ناگفته پیداست سر راه صادرات چای ایرانی و همینطور تولید آن مشكلات متعددی وجود دارد. همچون مشكلات حوزه تولید چای می توان به مواردی مانند راندمان پایین تولید، كوچكی و پراكندگی باغ های چای، فاصله نامناسب این باغ ها تا كارخانه های چایسازی دانست كه سبب فشردگی و گرم شدن برگ های چای و كاهش كیفیت آنها می شوند، اشاره نمود.

از جمله مشكلات موجود در صادرات چای هم می توان به بحث قاچاق گسترده این محصول به كشور اشاره نمود كه وضعیت بازار داخلی و صادرات را مخدوش كرده است. از جانب دیگر محدود بودن بازارهای صادراتی و بالا بودن تعرفه های گمركی چای خشك و عدم ثبات قیمت در بازارهای صادراتی از دیگر مواردی است كه سر راه صادرات انواع چای ایرانی سد بوجود می آورد.
1396/11/25
13:07:40
5.0 / 5
6407
تگهای خبر: تولید , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها