پیشنهاد ایران برای تعلیق عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه بین المللی راه آهن ها

پیشنهاد ایران برای تعلیق عضویت رژیم صهیونیستی در اتحادیه بین المللی راه آهن ها

فی بگیر: مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار بیش از ۳۰ هزار انسان بی گناه، تعلیق عضویت این رژیم در اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) را پیشنهاد کرد.


به گزارش فی بگیر به نقل از خبرگزاری ایرنا از طریق آهن جمهوری اسلامی ایران، با توجه به برگزاری اجلاس هیات اجرایی اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) و همینطور یکصد و چهارمین اجلاس مجمع عمومی این اتحادیه که با حضور اعضای این اتحادیه از سراسر دنیا و به صورت حضوری و مجازی در ایام سه شنبه و چهارشنبه (۱۲ و ۱۳ تیرماه ۱۴۰۳) برگزار شد، «سید میعاد صالحی» مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه UIC، ضمن شرکت مجازی در این اجلاس ها، در مورد برخی مسائل دوجانبه و منطقه ای به گفتگوی تلفنی با آقای «فرانسوا داون» مدیرکل اجرایی UIC پرداخت.
در این گفتگوی تلفنی، سید میعاد صالحی گزارش مختصری از پیشرفت های شاخص انجام شده در سه سال گذشته در راه آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه های مختلف همچون کاهش مستمر سوانح، افزایش جابه جایی مسافر و تلاشهای صورت گرفته در مورد نفوذ فناوری عرضه داد و آمادگی راه آهن ایران را برای مشارکت در پروژه های اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) بخصوص پروژه های در رابطه با نیازهای راه آهن ایران، تعریف پروژه های جدید در UIC در جهت رفع مشکلات فنی راه آهن ایران، برگزاری سمینارها و کارگاه های آموزشی برای راه آهن ایران و راه آهن های منطقه متناسب با درخواست ها و نیازهای مشترک آنها، مشارکت در فعالیتهای پایگاه استاندارسازی UIC بخصوص در مبحث بروزرسانی فیش های UIC و تبدیل آنها به استانداردهای بین المللی ریلی (IRS)، عرضه تجربیات و تبادل دانش فنی در اختیار راه آهن ایران با UIC و هم ارتقای جایگاه و نقش آفرینی بیشتر دفتر منطقه ای خاورمیانه UIC در تهران اعلام نمود.
آقای فرانسوا داون، مدیر کل اجرایی UIC هم با اظهار خرسندی از پیشرفت های انجام شده در راه آهن ایران، عنوان کرد: UIC همواره فعالیت و پیشرفت های اعضای خویش را رصد می کند و امیدوار است که بزودی بتواند به تهران سفر کرده و ضمن بازدید از فعالیت ها و پیشرفت های صورت گرفته راه آهن ایران، جلسه جامعی را با مدیر عامل راه آهن ایران در ارتباط با افزایش همکاری ها با UIC داشته باشد و مزایا و ارزش افزوده ای که UIC می تواند در همکاری نزدیک برای راه آهن ایران به ارمغان بیاورد، عرضه کند.
نقش محوری ایران در گسترش فعالیتهای ریلی در منطقه
وی همینطور تصریح کرد: راه آهن ایران بعنوان یکی از طریق آهن های پیشرو در منطقه خاورمیانه بوده که بعنوان معاون مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC انتخاب شده است و می تواند رهبری و نقش محوری را در گسترش فعالیتهای ریلی در منطقه ایفا کند.
در بخش دیگری از این گفتگو، مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران به مسئله تعلیق عضویت راه آهن رژیم صهیونیستی پرداخت و ضمن اشاره به ارسال نامه اخیر خود به مدیر کل اجرایی UIC، عنوان کرد: ما این اتحادیه را بعنوان یک سازمان بین المللی فنی می شناختیم و انتظار ورود این اتحادیه به مسائل سیاسی را نداشتیم، اما اصرار و پیگیری رئیس قبلی UIC برای تعلیق عضویت راه آهن های روسیه و بلاروس از این اتحادیه بعد از جنگ روسیه و اکراین با وجود مخالفت بعضی از اعضا همچون راه آهن های چین و ایران، باعث تغییر این رویه شد.
صالحی بیان داشت: الان با عنایت به جنایات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار بیشتر از ۳۰ هزار انسان بی گناه شامل زن و مرد و بزرگ و کوچک و زخمی کردن بیشتر از یکصد هزار نفر که واقعا دل هر انسان باوجدانی را به درد می آورد، عدم واکنش به این جنایات و عدم تعلیق راه آهن رژیم صهیونیستی قابل قبول نیست و نباید طوری رفتار شود که این تصور به وجود بیاید که استانداردهای دوگانه در این اتحادیه بین المللی اعمال می شود.
وی افزود: همه ما بعنوان اعضای جامعه جهانی راه آهن ها باید نسبت به این نسل کشی و کشتار زنان و کودکان بی دفاع که زیر موشک باران وحشیانه رژیم صهیونیستی قرار دارند، واکنش نشان دهیم و نقش تاریخی خویش را در این حوزه ایفا نماییم و قطعا اگر در این حوزه کوتاهی نماییم مورد سوال آیندگان قرار خواهیم گرفت.
مدیرعامل راه آهن ایران خاطرنشان کرد: انتظار اینجانب بعنوان مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه از جناب عالی بعنوان مدیر کل اتحادیه بین المللی راه آهن ها (UIC) آن است که راه آهن رژیم صهیونیستی از عضویت UIC تعلیق شود و در همین راستا ضروری است این مورد در دستور کار مجمع عمومی این اتحادیه قرار گیرد.
مدیر کل UIC هم در پاسخ عنوان کرد: این امر مبحث حساس و مهمی است و مورد دغدغه ایشان هم بوده است و به همین خاطر به نامه ارسالی راه آهن ایران در این حوزه به سرعت پاسخ داد و ایشان شخصا بعنوان یک انسان از کشتار انسان های بی گناه بخصوص زنان و کودکان متاسف است و این جنایت ها هم در صحنه بین المللی محکوم است و هم دادگاه بین المللی لاهه آنها را محکوم کرده است.
داون، همینطور در پاسخ به پیشنهاد مدیر عامل راه آهن ایران عنوان کرد: ضروری است این مورد ابتدا با روسای مناطق مختلف UIC طرح مسئله شود و نتیجه را به اطلاع مدیر عامل راه آهن ایران خواهد رساند.
مدیر کل اجرایی UIC در ادامه پیشنهاد کرد: در گام بعدی UIC اطلاعیه ای را در محکومیت این جنایات منتشر کند. سپس ضروری است این مورد در مجمع منطقه ای راه آهن های خاورمیانه مطرح شود و ضروری است ابتدا موضعی محکم و هماهنگ توسط مجمع منطقه ای خاورمیانه UIC، اتخاذ و سپس مبحث در دستور کار هیات اجرایی و مجمع عمومی UIC قرار گیرد.
صالحی در انتها این بخش عنوان کرد: رژیم صهیونیستی در مقایسه با کشور پهناوری مثل روسیه، بسیار کوچک است و راه آهن آن هم راه آهن بسیار کوچکی است و اهمیتی هم در UIC و منطقه خاورمیانه ندارد، اما امروز چشم کودکان معصوم فلسطینی به ما دوخته شده است.
وی با تکیه بر این که امروز مردم مظلوم فلسطین ما را نگاه می کنند، اضافه کرد: ما باید در کنار مظلوم باشیم و از ظالم بیزاری جوئیم. قطعا آیندگان ما را در این حوزه قضاوت خواهند کرد و بنابراین خواست راه آهن ایران، تعلیق راه آهن رژیم صهیونیستی و واکنش جامع جهانی راه آهن ها به این جنایات است.
مدیر کل UIC مجدد اعلام نمود: این مورد را پیگیری کرده و مذاکرات و تماسهای لازم در این حوزه را انجام داده و نتیجه را به مدیر عامل راه آهن ایران اعلام خواهد نمود.
منبع:

1403/04/17
12:56:28
5.0 / 5
2128
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها