سخنگوی صنعت برق در گفت وگو با فی بگیر عنوان كرد؛

برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق زمستانی

برنامه های وزارت نیرو برای تامین برق زمستانی

فی بگیر: به گزارش فی بگیر، سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: تامین سوخت نیروگاه های حرارتی به خوبی در حال انجام می باشد و مخازن نیروگاهی 9 درصد بیش از سال قبل پر هستند و امیدواریم مشکلی در زمستان برای تامین برق نداشته باشیم.مصطفی رجبی مشهدی، مدیر عامل شرکت برق ایران و سخنگوی صنعت برق در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به این که در زمستان مصرف برق کاسته می شود، اظهار داشت: وزارت نیرو ۲۰ برنامه برای تامین برق زمستان بصورت پایدار تنظیم کرده است. ضمن آنکه مصرف برق در زمستان نسبت به تابستان کاهش شایان توجهی دارد به عبارت دیگر هم اکنون نزدیک به ۳۲ هزار مگاوات مصرف برق در اوج بار کاسته شده است.
وی افزود: حالا مصرف برق در اوج بار ۴۲ هزار مگاوات است در صورتیکه در تابستان این عدد به ۷۳ هزار و ۵۰۰ مگاوات می رسید بدین سبب ظرفیت نیروگاهی برای تامین برق وجود دارد.
سخنگوی صنعت برق افزود: خوشبختانه تامین سوخت نیروگاه های حرارتی هم به خوبی در حال انجام می باشد، و پرشدگی مخازن نیروگاهی نسبت به سال قبل ۹ درصد بالا رفته و امید می رود ادامه پیدا کند و مشکلی در زمستان نخواهیم داشت.
وی در ارتباط با راندمان پایین نیروگاه های کشور و هدر رفت سوخت، اشاره کرد: به سبب این که در فصل زمستان از نیروگاه ها با راندمان پایین استفاده نمی نماییم بدین سبب بازدهی راندمان نیروگاه های حرارتی در دوره فصل سرد سال افزایش چشمگیری پیدا می کند، حتی بیش از ۴۰ درصد راندمان وجود دارد که از متوسط سالیانه بازدهی نیروگاه بیشتر است.
به گفته رجبی مشهدی در زمستان بیش از نیروگاه های سیکل ترکیبی استفاده می شود که راندمان بسیار بالایی دارند.
این مقام مسئول در ارتباط با وضعیت راندمان نیروگاه ها اشاره کرد: وضعیت نیرو گاه های کشور به گونه ای است که دارای راندمان خوب دنیا است که و نیروگاه هایی که در چند سال اخیر تولید شده اند عمدتا سیکل ترکیبی هستند با بازدهی بیش از ۵۵ درصد، بدین سبب اساساً از نیروگاه های راندمان پایین در زمستان استفاده نمی شود و راندمان نیروگاه ها وضعیت بسیار مناسبی را نسبت به کل سال دارد.
مدیر عامل شرکت برق ایران با اشاره به ۱۰۹۰ مگاوات ظرفیت منصوب نیروگاه تجدید پذیر است، اشاره کرد: برمبنای برنامه ریزی های انجام شده باید طی یکسال پیش رو ظرفیت ۵۴۰۰ مگاوات افزوده شود و خوشبختانه مقدمات ۶۹۰۰ مگاوات نیروگاه های تجدید پذیر در کشور فراهم گشته است
وی در خاتمه افزود: امیدواریم با افزایش سهم نیرو گاه های تجدید پذیر شاهد کاهش استفاده از سوخت های فسیلی در نیروگاه های حرارتی و بهبود استفاده از نیروگاه های تجدید پذیر باشیم.


منبع:

1402/08/21
09:16:41
5.0 / 5
147
تگهای خبر: تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها