آغاز سرشماری زنبورستان های استان تهران از 15 مهر

آغاز سرشماری زنبورستان های استان تهران از 15 مهر

به گزارش فی بگیر، آمارگیری از زنبورستان ها برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز از راندمان تولید کلنی ها و برآورد دقیق تعداد و نوع کندوهای زنبور عسل از هفته دوم مهر سال جاری شروع می شود.به گزارش فی بگیر به نقل از مهر، برنامه ریزی درست و اجرای بدون خطا منوط به جمع آوری داده های درست و دقیق است. امروز رصد تولید در حوزه های مختلف کشاورزی و استخراج آمار دقیق پاشنه آشیل این بخش بوده و هر سال با کم بود برخی محصول و پیش بود بعضی دیگر مواجه هستیم. جبرئیل برادری، رئیس سازمان جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه برای دستیابی به اطلاعات مورد نیاز از راندمان تولید کلنی ها و برآورد دقیق تعداد و نوع کندوهای زنبور عسل استان و فعالان این بخش آمارگیری از زنبورستان های استان به مدت ۱۳ روز از ۱۵ مهر سالجاری تا انتهای روز پنج شنبه ۲۷ مهر در سطح استان توسط کارشناسان پهنه بندی جهاد کشاورزی و با همکاری اتحادیه زنبورداران انجام می گیرد که علاوه بر افزایش درآمد بهره برداران، بستر مناسبی برای توسعه صنعت زنبورداری و ایجاد اشتغال در منطقه خواهد بود.
وی افزود: بر طبق این سرشماری، آخرین اطلاعات واحدهای زنبورداری شامل تعداد و نوع کلنی ها، ظرفیت و آمار تولید محصولات زنبور عسل شامل تولید عسل، ژل رویال، بره موم، گرده گل، موم و زهر، نوع و نژاد زنبور عسل، تعداد بهره برداران و اطلاعات در ارتباط با بهره برداران نظیر سن، جنسیت و سطح سواد دریافت و اطلاعات دریافت شده در سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی ثبت خواهد شد.
برادری با اشاره به اینکه زمان مذکور قابل تمدید نیست اضافه کرد: در این دو هفته زمان سرشماری هیچ زنبورستانی مجاز به کوچ و جابجایی زنبورستان خویش را (حتی داخل شهرستان) ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تصریح کرد: بر مبنای آخرین سرشماری ۱۱۴۶ زنبورستان در سطح استان فعالیت دارند و بالغ بر ۱۰۴۰ تن عسل، ۷۳۶ کیلوگرم ژل رویال، ۸۲۹۰ کیلوگرم گرده گل، ۲۳۸۷۰ کیلوگرم موم، ۱۶۰۶ کیلوگرم بره موم و یک کیلوگرم زهر تولید و روانه بازار مصرف شد.
برادری تصریح کرد: با عنایت به اینکه یکی از اصلی ترین نیازهای اولیه برنامه ریزی و سیاستگذاری برای هر بخش، داشتن آمار و اطلاعات صحیح از وضعیت کمی و کیفی و دستیابی آسان و سریع به این اطلاعات است، بنابراین از تمام زنبورداران عزیز درخواست می شود نسبت به تکمیل فرم خوداظهاری سرشماری زنبورعسل پیش از شروع طرح اقدام نمایند.


منبع:

1402/07/05
23:19:19
5.0 / 5
233
تگهای خبر: توسعه , تولید , صنعت , محصول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها