سایه ۱۷ هزار مشاورنما بر سر بازار مسکن

سایه ۱۷ هزار مشاورنما بر سر بازار مسکن

فی بگیر: به گزارش فی بگیر، بر مبنای پالایش های انجام شده الان ۱۷۴ هزار واحد صنفی مشاور املاک در کشور فعال می باشند که از این تعداد حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ واحد مجوز ندارند؛ بنگاه هایی که بدون هیچ گونه مسئولیتی بزرگ ترین سرمایه خانوارها را به خطر می اندازند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، از زمان آغاز گشت های بازرسی مشاوران املاک در اوایل خردادماه سالجاری تا کنون ۲۱ هزار و ۲۶۸ بازرسی از مشاوران املاک در سرتاسر کشور انجام و ۱۹۱۰ واحد مشاور املاک بدون مجوز پلمب شده است. میزان جرایم تعزیراتی دریافت شده و تشکیل پرونده هم ۱۳۴ میلیارد و ۹۳۱ میلیون تومان برآورد شد.
آن طور که سیدجواد سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده بر مبنای پالایش های انجام شده الان ۱۷۴ هزار و ۳۸۴ واحد صنفی مشاور املاک در کشور فعال می باشند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۸۳۷ واحد صنفی فاقد مجوز هستند. همینطور تعداد ۱۶۰ هزار و ۱۰۹ توکن برای مشاوران املاک صادر شده (یک دفتر مشاور املاک می تواند بیشتر از یک توکن داشته باشد) و ۴۰ هزار و ۱۳۹ واحد فاقد توکن ثبت شده است.
مسئله ی رسیدگی به وضعیت دفاتر املاک بدون مجوز، سال هاست که مورد بحث و گفتگو قرار دارد. مسکن مهم ترین و ارزشمندترین دارایی خانوارها به حساب می آید که در موارد بسیاری توسط بعضی مشاوران املاک بدون مجوز در مخاطره قرار می گیرد.
بیشتر بخوانید
پایان حکمرانی شبه بنگاه ها! در ماه های اخیر مبحث شناسایی دفاتر املاک بدون مجوز از جانب وزارت راه و شهرسازی با همکاری وزارت صمت، نیروی انتظامی، شهرداری ها، استانداری ها و دیگر بخش های مربوطه دنبال می شود. مجلس هم همزمان طرح «سازماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها» را در دستور کار دارد.
از سوی دیگر دولت برای بهبود شرایط بازار مسکن برنامه هایی همچون طرح ساخت یک میلیون خانه در سال، پرداخت وام ودیعه مسکن تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، افزایش وام خرید مسکن از ۴۸۰ به ۹۶۰ میلیون تومان و ساماندهی مشاوران املاک متخلف و فاقد مجوز را در دستور کار خود قرار داده است.
اخیرا دومین جلسه قرارگاه مسکن با مبحث ساماندهی بازار املاک و مستغلات و بازار مسکن با حضور مشاوران وزیر راه و شهرسازی، نمایندگانی از وزارت کشور، وزارت صمت، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان تعزیرات، پلیس اماکن در ساختمان دادمان برگزار گردید. در این جلسه، همینطور مدیران کل راه و شهرسازی استانهای سراسر کشور به شکل وبیناری در این جلسه حضور بهم رساندند.
مسئولیت شناسایی املاک فاقد مجوز با اتحادیه مشاوران املاک است. با اطلاعی که اتحادیه مشاوران املاک به پلیس اماکن ارسال خواهد نمود نیازی به مدت زمان ۱۵ روزه اخطار نخواهد بود و بنگاه های املاک مکلف هستند تا نسبت به دریافت مجوز از درگاه ملی مجوزها اقدام نمایند. بررسی ها نشان داده است بعضی مشاوران املاک مرتکب دست کم شش تخلف صنفی می شوند؛ از دریافت کمیسیون بالاتر از نرخ مصوب گرفته تا دریافت بالابود، ارائه ندادن کد رهگیری و همدستی برای بالا بردن نرخ مسکن در مناطق همچون تخلفات مرسوم بعضی بنگاه ها است.
منبع:

1402/04/30
11:18:52
5.0 / 5
219
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان فی بگیر
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها