کاهش نرخ تورم در فروردین ماه

کاهش نرخ تورم در فروردین ماه

فی بگیر: مرکز آمار ایران در گزارشی جزییات تورم نقطه ای و ماهانه فروردین امسال را به تفکیک دهک های درآمدی و استانها اعلام نمود که برمبنای آن تورم ماهانه فروردین 1402 نسبت به اسفند 1401 کاهشی بوده است.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در فروردین ماه ۱۴۰۲ شاخص قیمت مصرف کننده خانوارهای کشور به عدد ۱۸۰، ۵ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ۳.۷ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل(تورم نقطه به نقطه)، ۵۵.۵ درصد افزایش و در ۱۲ ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۷.۶ درصد افزایش را نشان میدهد.
بر طبق این گزارش، تورم ماهانه در فروردین ماه سال جاری نسبت به اسفند ۱۴۰۱ که ۴.۷ درصد بوده است، کاهش یک واحد درصدی را نشان میدهد. این عدد برای گروههای عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» چهار درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳.۵ درصد بوده است.
گفتنی است؛ دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه فروردین ۱۴۰۲ که در کل کشور عدد ۴۷، ۶ بود برای دهک های مختلف هزینه ای از ۴۶ درصد برای دهک دهم تا ۵۳.۴ درصد برای دهک اول است. بر این اساس، فاصله تورمی دهک ها در این ماه به ۷.۴ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۷.۵ واحد درصد) ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.
همین طور بیشترین نرخ تورم سالانه در فروردین ماه ۱۴۰۲ مربوط به استان لرستان با عدد ۵۶، ۹ و کمترین مربوط به استان تهران با عدد ۴۳.۷ است.
طبق اعلام مرکز آمار، در فروردین ۱۴۰۲ بیشترین تورم ماهانه مربوط به گروه­ های «میوه و خشکبار» با ۱۵، ۳ درصد، «حمل و نقل» با ۸.۶ درصد و «کالاها و خدمات متفرقه» با هفت درصد بوده است. هم­چنین در این ماه کمترین تورم ماهانه مربوط به گروه­ های «آموزش» و «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ۰.۳ درصد و گروه «روغن­ ها و چربی­ ها» با ۰.۵ درصد بوده است.1402/02/31
01:49:54
5.0 / 5
267
تگهای خبر: آموزش , خدمات , قیمت , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها