بازار مسکن به خواب نوروزی رفت

بازار مسکن به خواب نوروزی رفت

فی بگیر: فی بگیر: واسطه های ملکی از رکود معاملات مسکن در ایام پایانی سال سخن می گویند که این کسادی تا پس از تعطیلات نوروز ادامه خواهد داشت. فروشنده ها ترجیح می دهند واحدهای خودرا در سال آینده عرضه کنند و خریداران هم که عمدتاً قصد تعویض آپارتمان خودرا دارند معاملات را به سال بعد موکول کرده اند.


به گزارش فی بگیر به نقل از ایسنا، پیگیری ها از بازار مسکن شهر تهران نشان میدهد که از ۱۵ اسفندماه معاملات تقریباً متوقف شده است. امسال برخلاف سالهای قبل که در هفته های پایانی سال، انتظارات تورمی بر بازار ملک سایه می انداخت، دو دیدگاه متضاد وجود دارد.
یک گروه تحت تاثیر اثرات غیراقتصادی مثبت، توافقات سیاسی و کاهش نرخ ارز معتقد به کاهش قیمت مسکن هستند. گروه دیگر اما باتوجه به انتظارات تورمی سیستماتیک در سالهای قبل و عواملی همچون افزایش نرخ دستمزد نظر متفاوتی دارند.
هم اکنون تعداد فایل های مرغوب عرضه شده به بازار مسکن کم شده است. از آن طرف مشتری خانه اولی وجود ندارد. بطور معمول فروردین، ماه کسادی بازار ملک است و فعالان بازار مسکن انتظار دارند بازار از اردیبهشت وارد رونق شود.
بیشتر بخوانید
قیمت ها در بازار مسکن گرفتار افت شد
بررسی ها نشان میدهد در ایام اخیر تقاضا برای وام ۴۸۰ میلیون تومانی مسکن کم شده و به تبع آن قیمت اوراق افت کرده و در محدوده ۱۰۴ هزار تومان قرار دارد. این در حالیست که هر فقره اوراق در اوایل ماه جاری حدود ۱۱۸ هزار تومان بود.
میانگین قیمت هر متر خانه در تهران طبق آخرین آمار به ۵۵ میلیون تومان رسیده که افزایش ۶۶ درصد را در یک سال اخیر نشان می دهد؛ در صورتیکه تورم عمومی سالیانه ۴۷ درصد و تورم نقطه به نقطه ۵۳ درصد بود. در حقیقت مسکن در پایتخت ۱۳ درصد بالاتر از سایر کالاها افزایش قیمت داشته است. بدین سبب فرضیه گرانی مجدد آن چندان منطقی نیست.
منبع:

1401/12/25
12:51:00
5.0 / 5
184
تگهای خبر: اقتصاد , سیستم , فروش , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
فی بگیر Fee Begir
feebegir.ir - تمام حقوق سایت فی بگیر محفوظ است

Fee Logo فی بگیر

قیمت روز کالاها